لزوم داشتن استراتژی در دیجیتال مارکتینگ

لزوم داشتن استراتژی در دیجیتال مارکتینگ و چالش‌های پیش رو

نقطه آغازین ایجاد استراتژی بازاریابی دیجیتال کجاست؟ لزوم داشتن استراتژی در دیجیتال مارکتینگ چیست؟ با وجود اینکه بسیاری از کسب و کارها می‌دانند که امروزه استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای دستیابی به مشتریان و حفظ انها چقدر حائز اهمیت است با این حال آنها برنامه ای یکپارچه برای رشد و درگیر کردن مخاطبان خود ندارند. اگر کسب و کار شما برنامه ای نداشته باشد، با رقبایی که از لحاظ دیجیتالی زرنگ تر هستند، در بازار کار مواجه خواهید شد. پس فراموش نکنید که تهیه کردن برنامه ای هدفمند و همه چیز تمام برای رشد و توسعه دادن کسب و کار یکی از مهمترین، اصلی ترین و اولین گام ها برای برداشتن می‌باشد.

چالش های ایجاد استراتژی دیجیتال مارکتینگ کدامند؟

تحقیقات در این باره ثابت کرده است که یکی از رایج ترین چالش های دیجیتال مارکتینگ این است که افراد و یا کسب و کارها نمی‌دانند که برای تهیه برنامه‌ای هدفمند باید از کجا شروع کنند. چالش دیگر در خصوص دامنه و مقیاس گسترده بازاریابی دیجیتالی است که در این مقاله بسیاری از تکنیک های فوق العاده آن مانند بازاریابی اجتماعی، ایمیل و … را توضیح داده‌ایم که به بهبود تجربه شما در این زمینه کمک بسیار می کند.

لازم است بدانید که در هر کدام از تکنیک های بازاریابی دیجیتالی، تاکتیک های مفصلی وجود دارد که برای رسیدن به موفقیت نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند، به همین خاطر برای رسیدن به بهترین نتیجه و دستیابی به تسلط کامل بهتر است که این تاکتیک ها  ارزیابی و الویت بندی شوند. به عنوان مثال، استفاده از محتوای پویا برای شخصی سازی وب سایت، برنامه نویسی، هدف سازی دوباره و محتوای شگفت انگیز برای جستوجوی ارگانیک .

یک روش پیشنهادی برای توسعه یک استراتژی دیجیتال

شایان ذکر است که قلب هر رویکردی محدود به ۳ گام بسیار مهم است. به بیان دیگر، اگر میخواهید که استراتژی قدرتمندی را شروع و هدایت کنید باید بدانید که در ابتدا کار لازم است که فرصت های پیش رو را شناسایی کنید. سپس وارد عمل شوید.

بعد از شناخت فرصت ها باید استراتژی و برنامه ای تهیه کنید که درواقع نقشه ی مسیر راه باشد و با استفاده از آن بدانید که دقیقا کجا و در چه زمانی باید دست بکار شوید. در نهایت، میتوانید وارد عمل شوید چرا که حالا فرصت ها را شناسایی کرده و برنامه ای برای استفاده از آنها در دست دارید که فقط کافیست آن را عملی کنید. با استفاده از این کار شما میتوانید موقعیت حال خود را نسبت به موقعیتی که قرار است در آینده به آن برسید، ارزیابی کرده و محک بزنید.

اما اگر شما هم جزو آن دسته از مشاغل هستید که هنوز هیچگونه استراتژی دیجیتالی ندارید، نیازی نیست که نگران باشید چراکه در اینجا دو گزینه ساده اما مهم را به منظور ایجاد یک برنامه خوب برای شما آورده ایم.

  • با ایجاد یک برنامه در خصوص تغییر و تحولات موردنیاز کسب و کار خود و پرونده هایی که به سرمایه گذاری بیشتر کمک میکنند، شروع کنید.
  • سپس، برنامه دیجیتالی یکپارچه‌ای را نیز در برنامه کلی که در بالا ذکر شد و آن را آماده کرده اید، جای دهید. فراموش نکنید که بازاریابی دیجیتالی با اصل کسب و کار شما هم تراز است و درواقع بخشی از تجارت می‌شود.

امروزه، استفاده از بازاریابی دیجیتال بدون استراتژی امری عادی است. به این صورت که بسیاری از مشاغل از ابزارهای دیجیتالی استفاده بسیار زیادی دارند و حدودا بازخوردهای مثبتی کسب می‌کنند. اما نداشتن استراتژی صحیح باعث می‌شود که فرصت های فوق العاده ی پیش رو خود را که به هدف گذاری و بهینه سازی بهتر کسب و کار کمک می‌کند را از دست بدهند. علاوه بر این، از چالش هایی که در ادامه به آنها می پردازیم، رنج خواهند برد.

در سال ۲۰۱۲ نظرسنجی برگذار شد تا میزان استفاده مشاغل از استراتژی بازاریابی دیجیتالی را به دست آورند. نتایج به دست آمده در سال های اول نظرسنجی حدودا محدود به دو سوم الی سه چهارم مشاغل بود که از استراتژی استفاده نمیکردند. اما خوشبختانه طی سال های بعدی این آمار تغییر کرده است و امروزه به ۴۵ درصد کاهش یافته است. به این معنی که هنوز نیمی از کسب و کار ها از بازاریابی دیجیتالی بدون استراتژی استفاده می کنند و همین امر سبب محدود شدن درآمد آنها و از دست دادن فرصت های اعلا شده است. اما باز هم جای امیدواری باقیست که این آمار به مرور کمتر و کمتر خواهد شد و مشاغل بیشتری به این حقیقت روی خواهند آورد که برای رسیدن به موفقیتی بی حد و مرز نیاز به استفاده از استراتژی دیجیتال مارکتینگ در تجارت خود است.

پیشنهاد ویژه: خدمات دیجیتال مارکتینگ سایار رایانه

۷ دلیل که مشخص می‌کند تجارت شما به استراتژی بازاریابی دیجیتال نیاز دارد

 

۱- نداشتن هدف

هدف داشتن یکی از برجسته ترین و مهمترین لزوم داشتن استراتژی در دیجیتال مارکتینگ می‌باشد. و شرکت های بدون استراتژی در واقع دید شفاف و هدف درستی از چیزی که می‌خواهند، آگاهی کافی برای جذب مشتری، ایجاد ارتباط با آنها و افزایش سرمایه ندارند. بنابراین، قادر به یافتن منابع کافی و معتبر نیز نیستند که با استفاده از آنها به ارزیابی و بررسی و پیشرفت موقعیت فعلی خود بپردازند. به طور خلاصه، باید بدانید که داشتن هدف میتواند به شما کمک کند که استراتژی بهتری را تهیه کنید و بدون آن در واقع کسب و کارتان به جایی نخواهد رسید.

۲- مخاطبین خود را نمی‌شناسید

بازاریابی دیجیتالی ابزارهای بسیار خوب و کارامدی را در اختیار شما قرار داده است که با استفاده از آنها می‌توانید سطح و نوع درخواست مشتری را متوجه شوید. توصیه ما به شما این است که با استفاده از گوگل آنالایز، کلمات کلیدی مورد نظر خود را جستجو کنید تا متوجه شوید که چگونه میتوانید به درخواست مشتری با استفاده از محصولات و خدمات خود پاسخ دهید. همچنین، با استفاده از این ابزار میتوانید به میزان علاقمندی افراد به خدمات و محصولات متفاوت پی ببرید.

۳- به دست گرفتن بازار کار توسط رقبا

اگر شما از منابع کافی برای بهبود استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود استفاده نمی‌کنید و یا از شبکه های بی‌سیم موردی (ad-hoc) و استراتژی های نا مشخص استفاده می‌کنید، رقبای شما به مرور مشتری‌های شما و سهم عرضه شما در بازار را به دست می‌گیرند.

۴- نداشتن پیشنهاد آنلاین ارزشمند

استفاده از پیشنهادی ارزشمند که متناسب با شخصیت و علاقمندی مشتری است، به شما این امکان را می دهد که با مخاطبین خود ارتباط بهتر و بیشتری برقرار کنید و همچنین آنها متوجه می شوند که سرویس آنلاین شما تا چه حد برای مشتریان خود ارزش قائل است. همین امر سبب حفظ بیشتر مشتری های فعلی و جذب مشتری های جدید به کسب و کار شما می شود.

از آنجایی که محتوا کلید جذب مخاطب است، استفاده از محتوا رقابتی برای شرکت هایی که از استراتژی بازایابی دیجیتالی استفاده می‌کنند، بسیار حائز اهمیت است. چراکه با استفاده از این نوع محتوا میتواندی مخاطبین خود را از طرق مختلف مانند ایمیل مارکتینگ، موتورهای جستجو و وبلاگ خود جذب و درگیر کنید.

۵- پول و زمان خود را با تکرار کردن، هدر می دهید

حتی اگر منابع کافی هم داشته باشید، با تکرار بی جا آنها را هدر می دهید. هنگامی که استراتژی برای بازاریابی دیجیتالی نداشته باشید و بی مهابا از تمامی منابع خود استفاده کنید، در واقع آنها را هدر داده اید. علاوه بر این، فرصت های خوب پیش رو حو را نیز از بین برده اید. تمامی این موارد سبب می شود که روز به روز از موفقیت دور تر شوید.

۶- به اندازه کافی برنامه ریزی ندارید که آینده نگر باشید

اگر به برندهای تاپ آنلاین مانند Amazon, Dell, Google, Tesco, Zappos نگاهی بیندازید، می‌بینید که تمامی آنها برندهایی پویا هستند. و همگی برنامه‌هایی از پیش تعیین شده دارند که به حفظ و جذب مشتری بیشتر منتهی می‌شود.

۷- شما به فکر بهینه سازی نیستید

هر شرکت و کسب و کاری، وبسایتی دارد که در حال تجزیه و تحلیل مسائل می‌باشد. اما متاسفانه مدیران ارشد تیم‌های خود را دائما بررسی نمی‌کنند که آیا تجزیه و تحلیل مربوطه را در زمان مشخص شده انجام می‌دهند و یا خیر.

لازم است بدانید که داشتند برنامه و استراتژی دقیق به شما این امکان را می‌دهد که از دیگر ابزارهای دیجیتال مانند سرچ مارکتینگ، تجربه کاربر، ایمیل مارکتینگ و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بهترین استفاده را ببرید و بازخورد عالی را دریافت کنید. مواردی که در بالا ذکر شد، مشکلاتی هستند که می توان با یک استراتژی خوب، از آنها جلوگیری کرد. و خبر خوب این است که با شناسایی مشکلات ذکر شده در بالا، قادر به ترغیب کردن رقبا و همکاران خود خواهید بود.

سایار رایانه با بهره‌گیری از تیمی متخصص در زمینه دیجیتال مارکتینگ آماده تدوین استراتژی کسب و کار شما در زمینه بازاریابی دیجیتال است. شما می‌توانید با کارشناسان پشتیبانی ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *