گوگل یک موتور جستجوی بزرگ است که روزانه میلیون‌ها کاربر از آن برای انجام کارهای خود استفاده می‌کنند. تصور کنید تمامی سایت‌ها، به عنوان کارمندان شرکت گوگل باشند و الگوریتم‌های  گوگل نیز مدیرانی هستند که برای افزایش کارایی کارمندان و بهبود روند شرکت استخدام شده اند.

خوب؛ اگر شما جای این مدیران بودید، برای بهبود شرکت چه‌کار می‌کردید؟ درست است، یکی از مهمترین روش ها همان روش قدیمی تشویق و تنبیه است.

گوگل نیز برای اینکه بتواند خدمات بهتری را به مشتریان خود دهد، نیاز به یکسری ملزومات دارد که هرکسی بهتر آنهارا رعایت کرده باشد پاداش گرفته و به نتایج برتر کلمات کلیدی دست پیدا خواهد کرد و اگر خرابکاری کنند، احتمال حذف برای همیشه را نیز دارند.

توجه داشته باشید که خطاهای شما هرگز نادیده گرفته نمی‌شوند و برای همیشه در لیست سیاه گوگل باقی خواهید ماند. (بسته به کاری که برای دور زدن گوگل انجام می‌دهید؛ امتیاز منفی شما در بلک لیست گوگل متفاوت خواهد بود و کسی جز خود گوگل از این امتیاز خبر ندارد!)

مدیران گوگل اسم های جالبی دارند که گاها از روی انیمیشن ها برداشته شده اند که معروف ترین آنها، کبوتر، مرغ مگس خوار، پنگوئن و پاندا هستند.

اگر سئو و نحوه افزایش رتبه بندی سایت ها توسط گوگل برای شما نیز جذاب است، با ما همراه شوید تا نگاهی به باغ وحش گوگل بیندازیم.

الگوریتم چیست؟

الگوریتم به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و فرمول‌های خاص گفته می‌شود که هدف آن حل مسئله یا پیگیری کاری خاص است. برای اینکه شما نخواهید کاری را هربار انجام دهید یا بررسی کنید، یک الگوریتم تعریف می‌کنید و آن، هربار آن کار را برای شما انجام می‌دهد.

برای مثال  هربار که بر روی ستون در اکسل کلیک می کنید، به صورت صعودی و نزولی داده هارا برای شما مرتب می‌کند. این یک الگوریتم ساده است!.

خوب، حالا که فهمیدیم الگوریتم چیست، بریم تا با معروف ترین الگوریتم های گوگل آشنا شویم.

باغ وحش گوگل

الگوریتم هیل تاپ Hilltop Algorithm

به جرات می‌توانیم، بگوییم که این الگوریتم قدیمی‌ترین الگوریتم گوگل بوده و فعالیت خود را از سال ۲۰۰۳ شروع کرده و تاثیر زیادی بر وری رتبه گیری شما دارد. این الگوریتم کارهای متفاوتی انجام می‌دهد ولی مهم‌ترین وظایف الگوریتم هیل تاپ شناسایی سایت‌های مرجع و دایرکتوری‌های دارای اعتبار  است.

این الگوریتم در حقیقت میزان ارتباط محتوایی، لینک های دریافتی و غیره را کنترل می‌کرد تا بتواند بهترین نتیجه را نسبت به جستجوی انجام شده، به کاربران نشان دهد.

الگوریتم های تخصصی دیگری هر بخش از کار این الگوریتم را در حال حاضر بر عهده گرفته اند و این الگوریتم قدیمی و محبوب گوگل را بازنشسته کرده اند.

الگوریتم پاندا Panda Algorithm

این الگوریتم از سال ۲۰۱۱ وارد باغ وحش شد و یکی از اولین الگوریتم ها با نام حیوان بود و وظیفه آن مدیرت محتواهای موجود در سایت‌ها است.  الگوریتم پاندا در اصل با بررسی کیفیت مقاله‌ها و مطالب محتوا است و در حال حاضر حتی ویدئو را نیز بررسی کرده و به آن امتیاز می‌دهد.

مواردی که الگوریتم پاندا از آن‌ها جلوگیری می‌کند، شامل موارد زیر می‌شوند:

بررسی ضعیف: اگر محتوای شما کم، بی ارزش یا دارای منابع کم باشد، احتمال کسب رتبه های برتر توسط این الگوریتم برای شما تقریبا غیر ممکن می‌شود.

محتوای تکراری: اگر شما محتوایی تکراری را برای موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می‌دهید و فقط تغییراتی کوچک در آن اعمال می‌کنید، شامل جریمه خواهید شد. برای مثال اگر شما یک خدمت را در ۳ استان مختلف ارائه می‌دهید، باید برای هرکدام یک محتوای جدید بنویسید نه اینکه همان محتوارا کپی کنید و فقط نام استان را عوض کنید.

محتوایی با کیفیت پایین: صفحاتی که برای کاربران ارزش کمی دارند، زمان زیادی در آن نمی‌مانند، کاری انجام نمی‌دهند و به سرعت آنرا ترک می‌کنند.

نداشتم اعتبار کافی: سایت هایی که دارای اعتبار بیشتر هستند، به طبع از شمایی که تازه شروع کرده‌اید با ارزش تر خواهند بود. برای کسب اعتبار باید از سایت های مرتبط و مهمی که درحال فعالیت هستند لینک دریافت کنید. ولی درنظر داشته باشید که اگر گوگل به خرید لینک شما پی‌ببرد، جرایم سنگینی در انتظار شما خواهد بود.

مزرعه محتوا: اگر از وبلاگ ها یا وب سایت هایی که در هر زمینه‌ای صحبت می‌کنند و دارای اعتبار کمی نیز هستند بخواهید کسب امتیاز کنید، احتمال کسب رتبه منفی را هم خواهید داشت!

محتوای تبلیغاتی: اگر حجم محتوای تبلیغاتی شما از محتوای اصلی بیشتر باشد، شامل جریمه پاندا قرارخواهید گرفت.

تولید محتوا توسط کاربران UGC: این روش بیشتر به عنوان نظر کاربران است که کوتاه، کم ارزش و دارای اشکالات املایی بالایی نیز است. این محتواها می‌توانند به سایت شما کمک کنند ولی باید حجم محتوا، چگالی محتوای صفحه و موارد دیگری را نیز در نظر داشته باشید.

چطور بفهمیم در چنگال پاندا گرفتار شده‌ایم؟

یکی از نشانه های گرفتاری وب سایت شما در دام الگوریتم پاندا، افت شدید و ناگهانی وب سایت شماست.

جریمه الگوریتم پاندا

البته دلایل متفاوتی می‌تواند در افت رتبه شما تاثیر گذار باشد و شما باید تمامی آنهارا بررسی کنید. برای مثال باید ببینید آیا رقیبی در رتبه بالاتر شما قرار گرفته یا خیر، آیا در سرچ کنسول خطایی به شم نشان داده شده است؟ آیا این کلمه کلیدی به صورت فصلی بوده؟ یا شاید هم کار پنگوئن بوده نه پاندا و غیره.

چطور از شر پاندا خلاص شویم؟

همانطور که در بالا نیز مشاهده کردید؛ الگوریتم پاندا بیشتر بر روی کیفیت محتوا متمرکز است و در هر به روز رسانی احتمال به دام انداختن شما وجود دارد. برای رهایی از این الگوریتم، تنها راه شما بهینه سازی محتوا است.

مراحل بازیابی محتوا به شرح ذیل است:

 • مزرعه محتوا را فراموش کنید.
 • محتوای خود را از نظر کارایی و اعتبار برای کاربرانتان مورد بازبینی قرار دهید.
 • محتواهای تبلیغاتی ای که در سراسر وب پخش کرده اید را مورد بازبینی قرار دهید تا از کیفیت مناسب و ساختار لینک سازی آن مطمئن شوید.
 • مطمئن شوید کاربر با کلمه کلیدی مرتبط، وارد صفحه درستی شده است.
 • اگر از محتواهای تکراری استفاده کرده اید، از Robots noindex/nofollow برای رفع آنها استفاده کنید.

اگر شما محتوای باکیفیت و خوب تولید کنید، احتمال حمله پاندا به شما کاهش خواهد یافت و چهره بهتری از برند خود در دید عموم باقی خواهید گذاشت ولی اگر تنها به دید سئو، تولید محتوا را انجام می‌دهید و اهمیتی به کاربرانتان نمی‌دهید، منتظر حمله پاندا و تخریب چهره برند خود باشید.

باغ-وحش-گوگل

الگوریتم پنگوئن Penguin Algorithm

الگوریتم پنگوئن گوگل، فعالیت خود را از سال ۲۰۱۲ شروع کرده است و با لینک سازی های اسپم Spam مقابله می‌کند. لینک سازی برای افزایش رتبه سایت، عملا خلاف مقررات گوگل است که اگر توسط گوگل شناسایی و جریمه شوید، به آن سئو کلاه سیاه و اگر هنوز آن تکنیک ها کاربرد دارند، سئو کلاه خاکستری نام دارند.

این الگوریتم از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۶ یکی از الگوریتم های بسیار کاربردی برای گوگل بود که جلوی سئو کلاه سیاه های بسیاری را گرفت و به همین دلیل از اوایل سال ۲۰۱۷ یکی از الگوریتم های اصلی در موتورجستجوی گوگل شد.

چطور مورد حمله پنگوئن قرار می‌گیریم؟

الگوریتم پنگوئن بیشتر به اعتبار شما کاردارد و به همین دلیل به دو روش شمارا بررسی کرده و در صورت تخلف به شما آسیب خواهد رساند:

خرید لینک: لینک ها میزان محبوبیت شما را به نمایش خواهند گذاشت. تصور کنید شما در حال فروش لوله و اتصالات هستید و از سایت نی‌نی سایت یا گروه های برنامه نویسی و مهاجرتی در حال دریافت لینک هستید. (فرقی بین لینک سازی، خرید لینک و رپورتاژ نیست!). از آنجایی که این سایت ها از نظر محتوایی با شما نامرتبط هستند، احتمال جریمه شدن را برای شما دربر خواهد داشت.

بمباران کلمات کلیدی: برای مثال شما کار طراحی سایت انجام می‌دهید و در صفحه طراحی سایت خود از عباراتی نظیر (طراحی سایت در کرج، طراحی سایت در تهران، طراحی سایت در اصفهان و غیره) استفاده کرده‌اید، یا کلمه کلیدی طراحی سایت را به تعداد بسیار زیادی نوشته ولی فونت آنرا صفر تعیین کرده اید یا روش های دیگر؛ تمامی این موارد به شما آسیب خواهند رساند.

چگونه از صدمه دیدن سایت توسط پنگوئن باخبر شویم؟

علائم این الگوریتم دقیقا مشابه الگوریتم پانداست و شما باید پس از اطمینان از عدم جریمه توسط پاندا، تمامی لینک سازی ها و کارهایی که انجام داده اید را مورد بررسی قرار دهید.

این الگوریتم به صورت یکدفعه به شما آسیب خواهند رساند و برای بررسی کارهای خود، باید حداقل ۳ هفته گذشته را مورد بررسی قرار دهید.

قبل از هر تغییری مطمئن شوید این افت رتبه به فصلی بودن و سایر موارد مرتبط نباشد؛ زیرا اعمال تغییرات، بدون بررسی دقیق به رتبه شما آسیب خواهند رساند.

چگونه از جریمه پنگوئن خارج شویم؟

در الگوریتم پاندا، پس از تمیزکاری، درخواست چک وب سایت برای گوگل ارسال می‌کردیم ولی برای پاندا چنین کاری نمی‌توانید انجام دهید و باید منتظر کرول بعدی سایت توسط google bot شوید. برای اینکه مورد بخشش قرار بگیرید، باید نکات زیر را اعمال کنید:

 • حذف تمامی لینک های خریداری شده یا اینکه کسی بدون اطلاع برای شما قرار داده و یا لینک سازی های دستی‌ای که انجام داده اید.
 • رد تمامی هرزنامه هایی که نمی‌توانید آنهارا حذف کنید (disavow)
 • از بمباران کلمات کلیدی خود داری کنید و مطمئن شوید کلمات کلیدی شما از نظر بار معنایی در جای درستی قرار گرفته باشند

جان مولر (کارمند گوگل) اعلام کرد که پنگوئن یک الگوریتم بسیار گسترده بوده و تمامی لینک های شمارا در سراسر وب از دیدگاه های متفاوتی مورد کاوش قرار می‌دهد.

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرع مگس خوار Hummingbird Algorithm

الگوریتم مرغ مگس خوار تفاوت بسیاری با دو الگوریتم فوق دارد. الگوریتم های فوق به عنوان افزونه اضافه و به مرور بهینه سازی شدند ولی الگوریتم مرغ مگس خوار در آگوست ۲۰۱۳ در هسته مرکزی گوگل ایجاد شد و وظیفه آن کشف ارتباط معنایی جستجوی کاربران بود.

زمانی که الگوریتم ها به روز رسانی می‌شوند، معمولا تاثیراتی کلی بر روی رتبه های سایت دارند ولی در ۲۶ آگوست ۲۰۱۳ یعنی زمانی که این الگوریتم رونمایی شد، چنین اتفاقی رخ نداد و جالب است بدانید که بیش از یک ماه قبل، این الگوریتم فعال شده بود. بسیاری از متخصصان سئو بر این باور هستند که این اتفاق به دلیل ارتباط بسیار زیاد این الگوریتم با مرکز دانش گوگل رخ داده است.

وظیفه مرغ مگس‌خوار چیست؟

کشف ارتباط معنایی برای خیلی ها در سال ۲۰۱۳ امکان ناپذیر بود ولی گوگل برای حکمرانی در دنیای موتورهای جستجو به آن نیاز داشت. به همین دلیل این الگوریتم وارد کار شد.

زمانی که شما در گوگل جستجو می‌کردید بهترین جا برای ایرانیان، معمولا برترین مقالات مرتبط با این کلمه را به شما نمایش می‌داد ولی اگر این عنوان را در گوگل سرچ کنید، تور، تصاویر، ویدئو، چت در توئیتر و حتی چند سوال متداولی که در این باره بود را به شما نشان می‌دهد.

این نتایج درخصوص بهترین جاهای ایران، بهترین غذاهای ایرانی و غیره است که به لحاظ معنایی سعی می‌کند تا هدف شما از این جستجو را پیدا کند. (البته این مورد هنوز در زبان فارسی دارای مشکل است.)

مرغ مگس خوار در جستجوی صوتی

این الگوریتم برای ایجاد ارتباط بیشتر با کاربران نیاز به ارتباط کلامی با کاربران داشت تا بتواند بهترین کاربری را برای کاربران به ارمغان آورد. در حال حاضر این الگوریتم با توانایی تشخیص ارتباط معنایی، می‌تواند به شما در کشف نتایج دلخواه به شما کمک کند.

مرغ مگس خوار در سئو محلی

بیشتر سئوکاران بر این باور بودند که این الگوریتم  گوگل به صورت مجموعه‌ای از کلمات کلیدی نتایج را به کاربران نمایش می‌دهند. برای مثال زمانی که شما جستجو می‌کنید مکانیکی کرج، تمامی کسب و کارهایی را که در کرج هستند به شما نشان می‌دهند و برخی از سئوکارها با استفاده از این باگ، کلماتی نظیر برق انژکتور سعید را با همین کلمه در نتایج برتر قرار میدادند.

برای رفع این مشکل، الگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم های پاندا، پنگوئن و کبوتر را درخدمت گرفت و نتایج را به صورت منطقه ای برای شما فیلتر کرد تا بتواند این مورد را به حد بسیار زیادی کنترل کند.

Pigeon Algorithm

الگوریتم کبوتر Pigeon Algorithm

این الگوریتم در ۲۰ آگوست ۲۰۱۳ رونمایی شد و توسط search engine land که یکی از مجله های معتبر است، به این اسم، نام گذاری شد. این الگوریتم برای افزایش رضایتمندی کاربران بر روی نقشه گوگل و نزدیک کردن نحوه کنترل کیفی حالت وب بر روی نقشه محلی بود.

طی همین آپدیت، میزان پیشنهاداتی که گوگل در موتور های جستجو به شما میداد از ۷ عدد به ۳ عدد (بر اساس لوکیشن شما) کاهش پیدا کرد.

شاید بپرسید؛ چرا گوگل نیازداشت تا این الگوریتم را به وجود بیاورد؟

در زمان جستجو توسط مپ، سیکنال های کنترلی زیادی وجود دارد که شما هیچ کدام از آنهارا در موتور های جستجو ندارید و زمانی که بتوان این دو را با یکدیگر تلفیق کرد، نتایج دقیق تری به کاربر نمایش داده خواهد شد که این به معنای افزایش رضایت و استفاده بیشتر کاربران از این موتور جستجو است.

با افزایش هجوم کسب و کارها جهت جذب ورودی بیشتر از موتور های جستجو، این الگوریتم به کاربران کمک کرد تا بهترین هارا در اختیار داشته باشند. برای مثال اگر شما در کرج باشید و بنویسید پیتزا سیب، نزدیک ترین شعبه شما در کرج (نه استان البرز) به شما پیشنهاد خواهد داد و درصورت عدم حضور در نقشه یا کرج، سایر شهر ها و استان هارا به شما نشان خواهد داد.

بهینه سازی جستجوی محلی

شما به عنوان یک کسب و کار نمی‌توانید کنترلی بر روی شعاع هایی که گوگل دور کاربر برای جستجو رسم می‌کند کنترل داشته باشید. در این صورت اگر شما بهترین سالن زیبایی در جهانشهر باشید ولی کاربر در میدان کرج این جستجو را انجام دهد، شانسی برای دیده شدن توسط گوگل را نخواهید داشت!

برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید تا بر روی یشنهادات گوگل تاثیر بگذارید:

 • برای لوکیشن مورد نظر خود لینک سازی کنید، در وب سایت خود لینک آنجارا قرار دهید و به صورت سنتی لینک آنرا در سترس عموم قرار دهید.
 • محتواهای متنی، تصویری یا ویدئویی تهیه کنید و وابستگی خود را به مکان هایی خاص افزایش دهید تا شانس نمایش شما در آن مناطق بیشتر شود.
 • از کاربرانتان بخواهید برای شما کامنت بگذارند، با آنها تعامل داشته باشید، لیست های اضافی را حذف کنید. در صورت نادیده گرفتن این این موارد ساده، عواقب حیرت انگیزی برای شما همراه خواهد داشت که جبران آن زمان بر خواهد شد.
 • اگر آدرس هایی قوانین گوگل را نقض کرده اند، به گوگل کمک کنید تا نقشه خود را بهینه سازی کند و این کار برای شما نیز خوب خواهد شد. هرگز یک کسب و کار را صرفا بخاطر اینکه رقیب شماست، گزارش نکنید چراکه گوگل تنها از شما سوال نمی‌پرسد و در این حالت، اعتماد گوگل را نسبت به خود سلب می‌کنید.

نکته: طبق نظر کارشناسان، این الگوریتم در سال ۲۰۱۲ وارد بازار شد و در سال ۲۰۱۳ تنها در آمریکا فعال بود. در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۴، این الگوریتم در انگلیس، کانادا و سپس استرالیا راه اندازی شد.

الگوریتم فرد

الگوریتم فرد Fred  Algorithm

شاید باورتان نشود ولی بیش از ۹۰ درصد وب سایت هایی که محتوای ضعیف و کم ارزش منتشر می‌کردند تا تبلیغات بیشتری نمایش دهند؛ از نتایج گوگل خارج شدند!.

این الگوریتم در سال ۲۰۱۷، همزمان با الگوریتم EAT و Google Owl رونمایی شد که برای جلوگیری از محتوای جلعی و توهین آمیز بوده اند.

حوزه عملکردی این الگوریتم بسیار گسترده نبوده و درحقیقت کمک چند الگوریتم دیگر است که در زمینه های زیر فعال است:

 • بررسی محتوای با کیفیت و ارزشمند
 • میزان نمایش تبلیغات در هر صفحه
 • جلوگیری از سوگیری، تحریف و انتشار جملات توهین آمیز
 • یافتن لینک های اسپم و امتیاز دهی به آنها

الگوریتم موبایل فرندلی Mobile Friendly Algorithm

با افزایش کاربری گوشی های هوشمند، این الگوریتم به طراحان وب سایت اجبار کرد تا وب سایت ها باید کاملا منطبق با گوشی های هوشمند باشند. در این مسیر بود که سایت های ریسپانسیو بیشتری رشد را در بازار طراحی سایت کرد.

ازجمله اهدافی که نیاز این الگوریتم را در بازار به وجود آورد:

 • اطمینان از بهینه بودن وب‌سایت‌ها برای کاربران نمایش گوشی
 • بهبود نتیجه‌های جستجو در تلفن همراه
 • کسب رضایت کاربران وموبایل
 • افزایش رتبه‌ بندی‌های سایت‌های رسپانسیو

در سال ۲۰۲۰ اولویت آنالیز وب سایت ها به لحاظ بهینه بودن، قابلیت اجرا و غیره توسط رباط های گوگل از دسک‌تاپ به موبایل انتقال پیداکرد!.

۷. الگوریتم گوگل برت google bert

این الگوریتم گوگل فعالیت خود را از سال ۲۰۱۹ شروع کرده و  تمرکز ان به روی عبارت‌های جستجو شده در گوگل است. به جرات می‌توانیم، بگوییم که گوگل برت باهوش‌ترین الگوریتم هسته گوگل است که بر پایه هوش مصنوعی فعالیت دارد. پردازش زبان طبیعی یا همان NLP از مهم‌ترین قابلیت‌های این الگوریتم است.

بررسی وظایف و اهداف گوگل برت

موارد زیر از جمله مهم‌ترین وظایف و اهداف گوگل برت محسوب می‌شوند:

 • تحلیل کردن عبارت‌های چند بخشی و بار معنایی آن‌ها
 • تمرکز کردن به روی کوئرهای طولانی و زبان‌های محاوره‌ای کاربران
 • قابلیت تشخیص جستجوهای کلامی
 • پیش‌بینی هدف جستجو کاربران

الگوریتم های بسیاری دیگر وجود دارند که گوگل با کمک گرفتن از آنها در کنار آنالیز رفتار های شما، بهترین نتایج را در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای آگاهی از جدید تری و مفید ترین آموزش های حوزه سئو و طراحی سایت، در خبرنامه ما ثبت نام کنید.

© کپی رایت ۱400؛ تمامی حقوق وب سایت نزد شرکت سایار رایانه خاورمیانه محفوظ می‌باشد.