اهمیت-طراحی-سایت

اهمیت طراحی سایت در پیشرفت کسب و کار با ۱۱ نکته کاربردی

در دنیای امروزی به هر مکانی بروید اعم از منزل، شرکت، فروشگاه حداقل یک کامپیوتر وجود دارد. و یک دستگاهی نیز وجود دارد که به اینترنت متصل شود. و این موضوع نشان دهنده‌ی افزایش کاربران در سطح دنیای اینترنت است. تمام این دلایل، اهمیت طراحی سایت را به ما ثابت می‌کند. به خصوص برای کسب و کارهایی که خدمات و یا محصولاتی را به مشتریان خود ارئه می‌دهند، داشتن سایت مرتبط با کسب و کار سبب افزایش فروش و مشتریان خواهد شد. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که اهمیت طراحی سایت چیست؟ و چرا هر کسب و کاری باید سایت خود را داشته باشد؟ مزیت‌های طراحی سایت چیست؟ چه میزان طراحی سایت بر روی پیشرفت و افزایش آمد در کسب و کار تاثیر گذار است؟

طراحی-سایت

اهمیت طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت به ساخت و راه اندازی صفحات یک سایت گفته می‌شود که این کار معمولا از طریق کد نویسی به زبان‌های مختلف یا از طریق قالب‌های آماده صورت می‌گیرد. درآغاز وب سایت‌ها با استفاده از زبان html نوشته می‌شدند و پس از آن با پیشرفت در زمینه طراحی سایت، طراحی با استفاده از جدول‌های پنهان در صفحه و زبان html  منسوخ شد و استفاده از  css روی کار آمد. به زبانی ساده‌تر طراحی سایت به معنی ساخت صفحات وب، ریدیزاین و بهینه سازی صفحات قدیمی که در بستر اینترنت انجام می‌شود است. امروزه هر کسب و کار آنلاین برای پیشرفت در تجارت خود باید دارای وب سایت حرفه‌ای باشد. وب سایت شما می‌تواند عامل موفقیت و یا شکست کسب کارتان باشد! و تمام این موضوع به مهارت و استراتژی شما در طراحی سایت برمی‌گردد. لازم است بدانید صرفا طراحی یک وب سایت بدون دیده شدن هیچ کمکی به شما نخواهد کرد بلکه سبب از بین رفتن زحمات و هزینه‌های شما خواهد شد.

پیشنهاد مشاهده: اهمیت طراحی سایت در کسب و کار

طراح سایت به چه کسی گفته می‌شود؟

یک طراح سایت با توجه به این که تا چه اندازه در پروسه راه اندازی یک سایت در گیر است  وظایف مختلفی دارد. به طور کلی لازم است بدانید که در طراحی سایت به دو تیم و یا دو فرد برای بخش Back end برای طراحی و Front end یا همان بخش گرافیکی و قابل نمایش سایت نیاز دارید. متخصص بخش Back end در واقع کسی است که مسئولیت نوشتن کدها‌ی مختلف برای ایجاد ساختار وب سایت را بر عهده دارد. این کد نویسی بخش غیر نمایش برای سایر کاربران است. همچنین یک متخصص که مسئولیت بخش Back end  را بر عهده دارد، از زبان‌های مختلف مانند Asp, python ,php و … استفاده می‌نماید. در قسمت Front end تمام کارها برای ویژگی‌های بصری و قابل نمایش یک سایت انجام می‌گیرد. در واقع تمام چیزی که کاربران یک سایت می‌بینند، نتیجه کار یک توسعه دهنده Front end که با استفاده از کدهای مختلف ظاهر وب سایت را شکل می‌دهد. توسعه ظاهر سایت نیازمند کدنویسی است که معمولا از زبان Html و Css استفاده می‌شود. اما لازم است ذکر شود که در این پروسه، همکاری با یک گرافیست حرفه‌ای می‌تواند نتیجه کار را بسیار بهتر کند و نتایج خیلی بهتری را رقم بزند.

انواع طراحی سایت چیست؟

به صورت کلی سایت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند که شامل سایت‌های استاتیک و سایت‌ها داینامیک می‌شود. در ادامه شما را به طور خلاصه با انواع سایت و مزیت آن‌ها اشنا خواهیم کرد.

سایت استاتیک

در قسمت‌های بالاتر به طور کلی درباره‌ی بک اند و فرانت اند آشنا شدید و کارکردهای هر قسمت را برای شما توضیح دادیم. در سایت‌های استاتیک تنها قسمت فرانت اند انجام شده و هر کدام از صفحات وب سایت به صورت جداگانه در سرور بارگذاری می‌شوند. در سایت‌های استاتیک امکان تغییر محتوا توسط مدیر وجود ندارد و برای این کار باید یک طرا‌ح سایت استخدام کنید و یا اگر تمایل ندارید طراحی را استخدام کنید، خودتان طراحی سایت را یاد بگیرید! البته امروزه با توجه به وجود پیشرفته مدیریت محتوا مانند ورد پرس، استفاده از نوع سایت‌ها یعنی استاتیک بسیار کمتر شده است. لازم است بدانید که معمولا از این سایت‌ها برای شرکت‌های کوچک و یا سایت‌هایی که نیاز به معرفی چندانی به تغییر محتوا ندارند، استفاده می‌شود.

اهمیت طراحی سایت داینامیک

طراحی سایت داینامیک به گونه‌ای انجام می‌شود که خود صفحه ثابت، اما محتوای آن متغیر باشد. ساختار این صفحات توسط یک اپلیکیشن سرور که اسکریپت‌های سمت سرور را فراوری می‌کند، ایجاد می‌شود. در واقع محتوای چنین صفحاتی با توجه به جستجوی کاربر ایجاد می‌شوند. این بدین معنی است که محتوای صفحه خود به خود روی سرور قرار ندارد و با فراخوانی چنین محتوایی از یک صفحه سایت داینامیک، روی سرور ایجاد شده و برای کاربر فرستاده می‌شود. در یک سایت داینامیک، صفحات معمولا محتوای مورد نیاز خود را از یک دیتابیس در Back end فراخوانی می‌کنند. در گذشته توسعه اولیه صفحات داینامیک وب سایت مستقیما در زبان‌هایی مثل Perl، Asp ،Php، صورت می‌گرفت.

مراحل-طراحی-سایت

مراحل طراحی سایت

در ادامه این مطلب قصد دارم شما را به طور خلاصه با مراحل طراحی یک سایت آشنا کنم، به طور کلی طراحی سایت شامل ۷ مرحله می‌شود:
۱- برنامه ریزی برای ساخت سایت
۲- تحقیق محتوا
۳- طراحی گرافیکی قالب سایت
۴- کدنویسی
۵- نصب سیستم مدیریت محتوا یا cms
۶- وارد کردن اطلاعات اولیه سایت
۷- تست و بازبینی سایت

هدف از طراحی سایت چه می‌تواند باشد؟

اگر شما هم در سطح اینترنت جستجو کنید حتما وب سایت‌های مختلفی را می‌بینید که با اهداف‌ متفاوت طراحی شده‌اند. در واقع امروزه برای هر هدفی یک وب سایت طراحی می‌شود تا به عنوان یک پایگاه اطلاع رسانی و یا فروش محصولات، خدمات و … در سطح اینترنت به نمایش داده شود. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر دقت کرده باشید، تنها وب سایت‌هایی موفق‌تر عمل می‌کنند که به اهمیت طراحی سایت پی برده‌اند و با رعایت اصول طراحی سایت و بهینه سازی و سئو اطلاعات خود را در اختیار مشتریان می‌گذارند این گونه از وب سایت‌ها با رعایت این موارد علاوه بر این که جایگاه خود را در دنیای اینترنت تثبیت می‌کنند، سبب افزایش در آمد و مشتریان کسب و کار خود می‌شوند.

پیشنهاد مشاهده: دلایل و اهمیت سئو وبهینه سازی سایت برای کسب و کارهای آنلاین

۱۱ دلیل اهمیت طراحی سایت برای یک کسب و کار

۱- اقتصادی بودن طراحی سایت

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی تقریبا تمام انسان‌های روی کره زمین از طریق یک نوع دستگاهی به اینترنت دسترسی دارند و این مورد می‌تواند یکی از مثبت‌ترین دلایل طراحی سایت باشد. در گذشته که بسیاری از افراد از اینترنت استفاده نمی‌کردند تبلیغات به صورت کاملا سنتی صورت می‌گرفت که علاوه بر هزینه بسیار بیشتر بازدهی کمی داشت به علاوه شما فقط یک زمان محدود برای تبلیغات کسب و کار خود را در اختیار داشتید همچنین تبلغیات دارای محدودیت مکانی بود. اما در دنیای امروزی با طراحی وب سایت مرتبط با کسب و کارتان می‌توانید بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی افراد و با هزینه بسیار کمتر سبب افزایش مشتریان خود شوید. داشتن وب سایت به طور همزمان به سه مولفه نیاز دارد. خرید هاست، ثبت دامنه و طراحی سایت. هاست و دامنه هزینه زیادی نداشته و به صورت سالانه قابل تمدید است. شاید عمده هزینه باید در طراحی سایت پرداخت شود. اما باید این نکته را در نظر گرفت که این هزینه صرفا یکبار پرداخته می‌شود و تا سال‌ها نیاز به هزینه مجدد ندارد. بنابراین می‌توان گفت با هزینه اولیه می‌توان صاحب سایتی شد که سال‌ها مشتریان را به سمت خود جذب کرده است و باعث درآمد زایی خواهد شد.

۲- برند سازی دیجیتال

در قرن ۲۱، برندها را رسانه‌ها می‌سازند، در واقع این پیام رسانه‌ها است که مطلوبیت یک برند را نزد مردم افزایش می‌دهد. طراحی سایت بخش بسیار مهمی از برند دیجیتال کسب و کار شما محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که برند شما قابلیت این را دارد که احساسات شما را به مشتریان نشان دهد بنابراین لازم است درباره‌ی تاثیرات برند بر روی مشتریان اطلاعات کافی داشته باشید. همان طور می‌دانید بسیاری از برندها وجود دارند که در سطح جهانی فعالیت می‌کنند و بسیاری از برندها هم حتی در سطح کشور خود موفق نیستند. برای موفقیت در برندینگ راه و روش‌های متفاوتی وجود دارد تا شما بتوانید آن را به جهانیان معرفی کنید. ما در بسیاری از مقالاتمان به روش‌های مختلف برای موفقیت در برندیگ پرداخته‌ایم.

بزینس-تخصصی

۳- بیزینس شما را تخصصی‌تر نشان می‌دهد

در دنیای امروزی که هر کسب و کاری سایت مربوط به کسب و کار خود را دارد، اهمیت طراحی سایت روز به روز بیشتر می‌شود. در واقع شما با داشتن سایت حرفه‌ای می‌توانید باعث افزایش اعتماد مشتریانتان شوید به علاوه داشتن وب سایت کار شما را بسیار تخصصی‌تر نشان خواهد داد.

۴- خدمت رسانی به مشتریان را افزایش می‌دهد

این یک واقعیت غیر قابل انکار است که حضور شما در وب سایت سبب بهبود خدمت رسانی به مشتریان می‌شود. به طور مثال شما تصور کنید که دارای یک فروشگاه بزرگ هستید. قطعا قدرت نظارت بر پرسنل و همچنین پاسخ‌گویی به مشتریان کاهش پیدا می‌کند ولی در دنیای دیجیتال همه چی متفاوت است. شما به راحتی می‌توانید بر پرسنل خود رضایت داشته باشید و بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی مشتریان پاسخ گوی نیازهای آن‌ها باشید.

۵- بازاریابی آسان

یکی دیگر از دلایل اهمیت طراحی سایت، بازاریابی آسان نسبت به سایر روش‌های سنتی است. د واقع تبلیغات در سطح اینترنت می‌تواند پربازده‌تر، سریع‌تر و راحت‌تر باشد. همچنین از طریق سئو می‌توان به کسب و کار اینترنتی رونق بیشتری داد. سئو به معنی تکرار عملکرد بهینه سازی یک وب سایت از طریق بهبود جنبه‌های داخلی و خارجی به منظور افزایش ترافیک سایت از طریق موتورهای جستجو است. سئو شامل یک یا  دو مورد برای افزایش ترافیک نیست. در واقع با رعایت یکسری از قوانین و اصول سئو می‌توانید به بهبود سئو سایتتان کمک کنید.

پیشنهاد مشاهده: ۱۰ روش‌ موثر دیجیتال مارکتینگ که باعث جذب مشتریان می‌شود

۶- تاثیر طراحی سایت بر تصمیم گیری مشتریان

طبق تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد تعداد زیادی از افراد پیش از خرید محصول مورد نظرشان اطلاعات لازم درباره محصول مورد نیازشان را در اینترنت جستجو می‌کنند. بنابراین اهمیت طراحی سایت درتصمیم گیری مشتریان تاثیر بسزایی دارد. به همین علت است که طراحی سایت فرصتی است که شما ویژگی محصولات و خدماتتان را بهتر به نمایش بگذارید و بتوانید به صورت هدفمند و حرفه‌ای مشتریان را جذب کنید.

۷- هدف گذاری برای بازارهای بزرگ‌تر

در واقع طراحی سایت یک موقعیت مناسبی است تا شما ارائه خدمات و فروش محصولاتتان را در سطح بزرگتر به نمایش بگذارید. شما می‌توانید بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی فروش محصولات و یا خدمات خود را در سطح کشورهای دیگر نیز گسترش دهید.

افزایش-پیشرفت-سایت

۸- پیشرفت سریع‌تر نسبت به رقبا

یکی دیگر از دلایل اهمیت طراحی سایت پیشرفت در کسب و کار نسبت به رقبا است. اگر شما می‌خواهید در دنیای رقابت حرفی برای گفتن داشته باشید، لازم است هر چه زودتر برای طراحی سایت مربوط به کسب و کارتان اقدام کنید. بنابراین با طراحی سایت حرفه‌ای می‌توانید سهم بیشتری را در بازار کسب کنید.

۹- ارتباط نامحدود با مشتریان

یکی دیگر از ویژگی‌های کسب و کار آنلاین این است که شما می‌توانید در هر مکان و زمان با مشتریان خود در ارتباط باشید و به سوالات و نیازهای آن‌ها پاسخ دهید. امروزه قابلیت گفتگو آنلاین در وب سایت‌ها می‌تواند عامل مهمی باشد که بینندگان شما را به مشتری تبدیل کند. در واقع مشتریان احساس می‌کنند که به طور اختصاصی یک نفر هر زمان که نیاز داشته باشند پاسخ‌گوی سوالات آن‌ها است. طبق تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که این نرخ تبدیل بینندگان به مشتریان هدف در گفتگو آنلاین ۵۰ درصد است.

۱۰- قابلیت بروز رسانی راحت‌تر

در واقع شما می‌توانید هر زمان که احساس نیاز کردید، تنها با چند کلیک اطلاعات سایت خود اعم از محصولات، کاتالوگ‌ها، آدرسف اطلاعات و … را بروز کنید و یا مواردی را به سایت اضافه و حذف کنید.

۱۱- جذب کاربران از طریق طراحی سایت

جذب کاربران و خوانندگان می‌تواند یکی دیگر از عوامل مهم در اهمیت طراحی سایت باشد. انتشار اخبار، محتوا و اطلاعات درباره‌ی محصولات و یا خدمات شما کمک خواهد کرد تا مخاطبان مشتاق را جذب کنید. همچنین از طریق ایمیل مارکتینگ می‌توانید جدیدترین خبرها و یا تخفیفات خود را با کاربران به اشتراک بگذارید. در واقع برای بهره‌مندی از مزایای طراحی سایت، لازم است که بسیار حرفه‌ای و با برنامه ریزی عمل کنید.

قطعا با مطالعه این مقاله شما نیز به اهمیت طراحی سایت در بازار کسب و کار پی برده‌اید. متخصصین ماهر ما در سایار رایانه در هر زمان آماده‌ی پاسخ گویی به شما عزیزان در زمینه طراحی سایت هستند. شما می‌توانید همین الان با متخصصین سایار رایانه تماس بگیرید و از مشاوره کاملا رایگان بهره‌مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *