چرا طراحی وب‌سایت حائز اهمیت است؟

چرا طراحی وب سایت اصولی و استاندارد برای کسب و کارها اهمیت زیادی دارد؟

اگر قصد دارید در بازاریابی دیجیتال حضور داشته باشید، طراحی وب سایت یکی از مهم‌ترین عناصر است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. برای ایجاد سایتی که متناسب با کسب و کار شما باشد، اول از همه باید اهمیت وجود وب سایت را درک کنید. همچنین، حتما باید این سوال را از خود بپرسید که چگونه طراحی داشته باشید که مخاطب و رقبا را تحت تاثیر قرار دهید؟ در اینجا ما در خصوص اینکه چرا طراحی وب سایت حائز اهمیت است؟ بحث خواهیم کرد و به شما اطلاعاتی ویژه و مهم در خصوص چند عنصر ضروری طراحی ارائه خواهیم کرد.

۱- اولین اثر را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند

هنگامی که مخاطبان از وب سایت شما بازدید می‌کنند اولین تاثیر و تصور از کسب و کار شما را در ذهن آنها ایجاد می‌گردد. آنها ظرف چند ثانیه درباره شغل شما داوری می‌کنند. قطعا در این چند ثانیه اول شما می‌خواهید تأثیر مثبتی بر مخاطبان خود بگذارید و اینجاست که اهمیت داشتن یک سایت خوب را درک خواهید کرد. اگر وب سایت کسب و کارتان منسوخ به نظر برسد مخاطب شما فوراً تصور منفی از تجارت شما در ذهن خود ایجاد می‌کند؛ آنها جذب وب سایت شما نخواهند شد و در نهایت از آن خارج شده و ممکن است دیگر بازنگردند. بنابراین، شما امتیاز وجود مخاطبین را از دست خواهید داد چراکه آنها سایت شما را رها کرده و به سایت رقیب روی می‌آورند. طراحی سایت از این جهت اهمیت دارد که بر نحوه درک مخاطبان از نام تجاری شما تأثیر می‌گذارد. تشکیل تصویری مثبت از شما در ذهن آنها باعث می‌شود که در سایت شما باقی بمانند و در مورد کسب و کار و خدماتی که رائه می‌دهید بیشتر بیاموزند. یک طراحی سایت خوب به شما کمک می‌کند تا افرادی که جذب شده‌اند را در صفحه خود برای مدت طولانی نگه دارید.

۲- به بهبود استراتژی سئو کمک می‌کند

بسیاری از عناصر و شیوه‌های طراحی وب بر نحوه انتشار مطالب در سایت تأثیر می‌گذارند که به نوبه خود بر نحوه خزیدن ربات‌های موتور جستجو و ایندکس شدن وب سایت شما تأثیر می‌گذارد. این یک مورد چیزی است که اصلا نباید از آن غافل شوید. اگر با اصول موتورهای جستجو در سئو داخلی سایت خود مشکلی دارید بهتر است از همان ابتدا به فکر بهینه سازی‌های لازم باشید تا بعدها با مشکل مواجه نشوید. گذشته از نحوه انتشار محتوا در وب سایت، برخی از عناصر طراحی وب می‌توانند به طور مستقیم بر سئو تأثیر بگذارند.

پیشنهاد: خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت

لازم است بدانید که اگر شما با نحوه کار موتورهای جستجو آشنا نباشید و به طراحی سایت بپردازید حتما در آینده با مشکلات متعددی روبرو خواهید شد؛ به عبارت ساده تر کد نویسی شما باید متناسب با قوانین سئو و موتورهای جستجو باشد.

۳- در خدمات مشتری تاثیر گذار است

افراد می‌توانند با مراجعه به وب سایت شما در مورد نحوه برخورد با مشتریان و خدمات و محصولاتی که ارائه می‌دهید اطلاعات کسب کنند. طراحی سایت شما به آنها این بینش را می‌دهد که چگونه خواسته‌های مخاطبان خود را برطرف می‌کنید. اگر برای طراحی یک وب سایت کاربر پسند تلاش نکنید، مخاطبان شما می‌فهمند که برای کمک به آنها نیز تلاشی نخواهید کرد. به بیان ساده‌تر، وب سایت شما مانند نماینده خدمات مشتری عمل می‌کند. اگر وب سایت شما مدرن و جذاب باشد، مخاطبان شما از تجارت و سایت شما استقبال بیشتری می‌کنند. از طرف دیگر یک سایت قدیمی و ناپایدار باعث می‌شود که تجارت شما سرد و دور از ذهن به نظر برسد. مردم نمی‌خواهند کسب و کاری را بررسی کنند که برای آنها ارزش کافی قائل نشده و برای اولین بار سبب ایجاد احساس بدی در آنها شده است. از طراحی سایت خود به عنوان چهره و نمایه دیجیتال تجارت خود استفاده کنید. برای مثال، اگر شخصی به محل کسب و کار شما برود، آیا نمی‌خواهید با چهره‌ای دوستانه از آنها استقبال کنید و به آنها خوشامد بگویید؟ طراحی سایت به روز و مدرن معادل چهره‌ای دوستانه است که به بازدیدکنندگان جدید شما سلام می‌کند.

۴- سبب جلب اعتماد مخاطب می‌شود

مردم به وب سایت‌هایی که طراحی ضعیف داشته باشند اعتماد ندارند. اگر آنها شاهد طراحی ضعیف شما باشند یا اطلاعات ارائه شده قدیمی به نظر برسند، به سایت شما اعتماد نخواهند کرد. آنها ممکن است سایت شما را به عنوان کلاهبردار ببینند زیرا طراحی وب شما به روز نیست. شخصی را در نظر بگیرید که به دنبال سفارش عمده و یا یک شرکت تولیدی است، آنها هزینه‌های هنگفتی را خرج می‌کنند و این بدان معناست که اگر طراحی وب سایت تولیدی شما اعتماد و توجه آن فرد را جلب نکند، شرکت دیگری را برای انجام سفارش خود پیدا می‌کنند. از طرف دیگر یک سایت حرفه‌ای اعتمادی که مخاطبین به آنها دارد را به نمایش گذاشته و به دیگر رقبا و کاربران جدید نشان می‌دهد. همین امر سبب می‌شود که افراد جدید نیز به کسب و کار شما اعتماد کنند و در مسیر همکاری با شما احساس راحتی کنند. پس فراموش نکنید این امر بسیار حائز اهمیت است که ارتباطی مطمئن با مخاطبان خود ایجاد کنید تا آنها در سایت شما باقی بمانند. وقتی باقی ماندن بازدید کنندگان در سایت شما طولانی تر باشد، فرصت‌های بیشتری را برای شغل خود ایجاد می‌کنید.

۵- رقبای شما نیز درحال انجام این فرایند هستند

اگر به یکی از مهمترین دلایل اهمیت طراحی سایت نیاز دارید، یک نکته مهم در اینجا وجود دارد که باید به آن توجه کنید: رقبای شما در گذشته و حال از طراحی وب استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید با آنها در رقابت باشید باید از طراحی وب سایت خود مطمئن باشید و برای بهبود آن تلاش زیادی را صرف کنید. طبیعی است که بخواهید در بازار رقابت وب سایت متمایزی داشته باشید و اگر یک وب‌سایت قدیمی، منسوخ و بی کیفیت داشته باشید، رقیب شما از شما پیشی می‌گیرد. وب سایت آنها که به بهترین نحو طراحی شده است عملکرد بهتری نسبت به وب سایت شما خواهد داشت. این بدان معنی است که شما قدرت خود را در بازار رقابت از دست می‌دهید و درنهایت آنها افراد بیشتری را به صفحه خود جذب می‌کنند زیرا طراحی آنها جذاب‌تر است. شایان ذکر است که طراحی وبسایت فرصتی برای شماست که بتوانید تجارت خود را از رقبا متمایز کنید. وقتی در حال رقابت با مشاغل دیگر هستید، به طور کلی خدمات و قیمت‌های مشابهی را ارائه می‌دهید. به همین خاطر به یک چیز نیاز دارید که باعث شود تجارت شما از بقیه متمایز باشد. یک وب سایت که به خوبی طراحی شده است، فرصتی برای کسب و کار شما به منظور نشان دادن ویژگی‌های منحصر به فرد برند شماست. شما می‌توانید به مخاطبان خود نشان دهید که چرا باید شما را نسبت به دیگران انتخاب کنند.

پیشنهاد مشاهده: خدمات طراحی وب سایت در کرج

۶- ایجاد ثبات

همانطور که می‌دانید طراحی وب مهم است زیرا به ایجاد ثبات در صفحه شما کمک می‌کند. شما باید در هر صفحه از وب سایت خود فونت، سبک و طرح‌های یکسانی استفاده کنید. اگر در هر صفحه از سایت طراحی متفاوتی داشته باشید، این باعث می‌شود سایت شما غیر‌حرفه‌ای به نظر برسد. همچنین شناختن نام تجاری برند شما را چالش برانگیزتر می‌کند زیرا مخاطبان شما نمی‌دانند کدام رنگها مرتبط با برند شما می‌باشند. اگر وب سایت شما یکدست و جذاب نباشد، افراد به سمت وب سایت‌های دیگری جذب می‌شوند که حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسد. با ایجاد ثبات در طراحی وب می‌توانید افراد بیشتری را برای مدت زمانی طولانی تر به سمت سایت خود جذب کرده و نگه دارید و همچنین آنها را با کسب و کار خود آشنا کنید. در نهایت به کارگیری تمامی این موارد سبب افزایش نرخ تبدیل می‌شود.

7عنصر مهم

۷ عنصر مهم که به طراحی وب‌سایت کمک می‌کنند

اکنون که اهمیت طراحی وب را می‌دانید، وقت آن رسیده که به عناصری بپردازیم که در طراحی باکیفیت سایت به شما کمک بسیار می‌کنند. در اینجا هفت عنصر کلیدی وجود دارد که می‌توانید آنها را در طراحی سایت خود بگنجانید.

  • مسیریابی و دسترسی به اطلاعات

وقتی کاربران به سایت شما می‌آیند می‌خواهند به سرعت و به راحتی به اطلاعات دسترسی پیدا کنند. اگر می‌خواهید آنها را بیشتر در صفحه خود نگه دارید، باید دسترسی را اجرا کنید که استفاده از آن برای مخاطبان آسان باشد. مخاطبان معمولا نمی‌خواهند برای یافتن اطلاعات تلاش کنند. آنها می‌خواهند به نوار نویگیشن شما دسترسی داشته باشند و به راحتی به اطلاعات مورد نیاز هدایت شوند و استفاده کنند. اما اگر دسترس پذیری سایت شما ضعیف است، مخاطبان را از حضور در صفحه خود منصرف خواهید کرد. بازه توجه بازدید کنندگان کوتاه و کم است. اگر قصد دارید که آنها را در صفحه خود بیشتر نگه دارید، لازم است به آنها کمک کنید تا سریعاً به اطلاعات دسترسی پیدا کنند. اگر یک navigation solid  به درستی طراحی شده باشد به آنها کمک می‌کند تا به راحتی و به سرعت اطلاعات مورد نیاز خود پیدا کنند. فراموش نکنید که مسیرهای دسترسی به اطلاعات باید ساده و روان باشد. عناوین گسترده‌ای را شامل شود که بسیاری از خرده موضوعات را در بر بگیرد. با به کارگیری این مورد مخاطبان شما قادر خواهند بود که اطلاعات مورد نیاز خود را به راحتی پیدا کنند. این ساده ترین روش برای شماست که به مخاطبان خود کمک کنید اطلاعات را سریع پیدا کنند.

طراحی واکنشگرا

  • طراحی واکنشگرا (Responsive Design)

با پیشرفت دستگاه‌های تلفن همراه، اهمیت طراحی واکنشگرا از همیشه بیشتر شده است. مخاطبان شما با استفاده از تعداد زیادی دستگاه از جمله تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و رایانه‌های رومیزی به سایت شما دسترسی پیدا می‌کنند. اگر می‌خواهید این کاربران در سایت شما باقی بمانند باید اطمینان حاصل کنید که هر شخص در ورود به سایت شما تجربه مثبتی دارد. طراحی واکنشگرا تضمین می‌کند که مخاطبان شما بدون در نظر گرفتن دستگاه و وسیله‌ای که از آنها استفاده می‌کنند، تجربه خوبی در سایت شما داشته باشند. شما باید اطمینان حاصل کنید که وب‌سایت شما از سازگاری و هماهنگی مناسب با دستگاه مخاطب برخوردار باشد.

پیشنهاد: خدمات طراحی وب سایت برای کسب و کارها

این امر برای رسیدن به موفقیت و نگه داشتن علاقه‌مندان به سایت شما بسیار ارزشمند است. لازم به ذکر است که طراحی واکنشگرا منجر به درگیر شدن طولانی مدت ذهن مخاطب در سایت شما می‌شود. اگر می‌خواهید طراحی وب سایت موفق داشته باشید، باید طراحی واکنشگرا را نیز در نظر بگیرید.

  • طراحی یکدست و اصولی

همانطور که قبلاً بیان کردیم، یکی از دلایل اهمیت طراحی یکدست و دارای هارمونی این است که باعث ایجاد ثبات در کل وب سایت شما می‌شود. ثبات به مخاطب شما کمک می‌کند تا شناخت بیشتری از برند شما به دست آورد و همچنین مدت زمان بیشتری در سایت و صفحه شما باقی بماند. استفاده از طراحی اصولی سبب می‌شود که در ذهن مخاطب تصوری اثبات شده و مستحکم ساخته شود. سبک و طراحی شما درواقع به این معناست که وب سایت موردنظر چگونه بنظر برسد. شما برای هر صفحه در وب سایت خود تصمیم می‌گیرید که از چه رنگ، قالب، تایپوگرافی و موارد دیگر استفاده کنید. این مورد تضمین می‌کند هربار که شخصی قسمتی جدید به سایت شما اضافه می‌کند، با دیگر صفحات سایت سازگاری و همخوانی داشته باشد. بنابراین شما به تیم خود کمک خواهید کرد که سازگاری را در وب سایت شما ایجاد کنند. آنها می‌توانند در هر زمان که می‌خواهند عنصری به سایت شما اضافه کنند، به راهنمای طراحی شما مراجعه کنند. این کار باعث می‌شود تا کار برای افراد مختلف موجود در وب سایت شما آسان تر شود. وجود سبکی ثابت در طراحی وب به شما کمک می‌کند که سایتی منسجم‌تر نیز داشته باشید. در نهایت، مخاطبین بیشتری در سایت شما حضور پیدا می‌کنند، برند شما را بیشتر و بهتر می‌شناسند و نرخ تبدیل بالاتری را نیز تجربه خواهید کرد.

  • عناصر بصری هدفمند

شرکتها به سرعت در حال ادغام عناصر بصری هستند زیرا به بهبود تعامل در وب سایت کمک بسیاری می‌کند. در حقیقت مشتریان با ویدیو و تصاویر ۱۰ برابر بیشتر از متن ارتباط برقرار می‌کنند. در حالی که عناصر بصری برای تعامل و تفهیم بهتر متن عالی هستند، برخی از مشاغل در استفاده از تصاویر زیاده‌روی می‌کنند. سایت‌های آنها با استفاده از عکس و فیلم‌ بسیار شلوغ است. این باعث می‌شود که کاربر سایت احساس غرق شدن و درهم ریختگی کند. ممکن است فکر کنید که ادغام و تعداد زیاد عکس و فیلم‌ها برای افزایش تعامل بسیار عالی است اما در صورت وجود تعداد زیاد نیز ممکن است بیش از حد به نظر برسد و خسته کننده باشد. بعلاوه وجود بیش از حد تصاویر، خواندن مطالب موجود در صفحه را دشوار می‌کند. اگر می‌خواهید موفقیت سایت خود را ببینید، باید تعادل بین تصاویر و متن را در صفحه را در نظر بگیرید و آن را ایجاد کنید. به خاطر تلاش برای افزایش کاربران و نگه داشتن آنها در سایت تا حد امکان در استفاده از تصاویر و عناصر بصری زیاده‌روی نکنید. از عناصر بصری هدفمند استفاده کنید. زمانی که از اهمیت طراحی وب سایت آگاهی کافی داشته باشید، تصمیم گیری‌های مهمتر و کاربردی‌تری در مورد سایت خود می‌گیرید. اگر می‌خواهید سایتی رویایی داشته باشید، بسیار مهم است که در استفاده از المان‌های بصری اغراق نکنید.

  • کپی

مخاطبان شما برای به دست آوردن اطلاعات مهم به وب سایت شما مراجعه می‌کنند. مهم است که وقتی اطلاعات را در سایت قرار می‎دهید، کپی نباشند و از کیفیت خوبی برخوردار باشند. نوشتن بهترین نسخه مطالب سبب جلب توجه مخاطب می‌شود. آنها تمام اطلاعات را می‌خوانند و در مورد کار شما می‌آموزند. توجه کنید که سبک نوشتاری شما باید از نظر سازگاری با سبک وب سایت شما مطابقت داشته باشد.

پیشنهاد: خدمات تولید محتوا برای کسب و کارها

محتوای سایت شما دقیقاً به اندازه طراحی اهمیت دارد، بنابراین لازم است اطلاعات ارزشمند و مورد نیاز را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.

دکمه‌های بازفراخوانی

  • فراخوانی بر اقدام (Call To Action)

وقتی سایت خود را مدیریت می‌کنید درواقع قصد دارید که آن را به سمت تبدیل بیشتری هدایت کنید. در اینجا یکی از عناصر اصلی دکمه فرخوانی برای اقدام مورد نظر (CTA) است. اهمیت طراحی وب هنگامی که می‌خواهید مخاطبان را به سمت برند خود جذب کنید بسیار مشهود است. یک CTA که به خوبی طراحی شده باشد، باعث می‌شود مخاطبان شما به مرحله بعدی بروند. طراحی این مورد نیز باید متناسب با دیگر اجزا سایت انجام شود. درصورتی که آنها را هوشمندانه طراحی کنید، چشم مخاطبان فوراً به سمت المان مورد نظر برای فراخوانی می‌رود. اگر در قالب سایت از رنگ‌های مشکی، سفید، خاکستری و زرد استفاده کرده‌اید، CTA نیز در مقایسه با این رنگ ها باید انتخاب شود و تا حدودی متمایز نیز باشد. برای مثال می‌توانید از رنگ زرد استفاده کنید چراکه افراد به طور خودکار به سمت یک دکمه زرد رنگ کشیده و جذب می‌شوند. با ادغام دکمه‌های CTA در طراحی وب‌سایت خود به نتایج بهتری دست خواهید یافت.

  • سرعت بارگذاری

ممکن است طراحی وب سایت شما بسیار جذاب باشد، ولی اگر مخاطب شما به دلیل سرعت پایین بارگذاری هرگز آن را نبیند دیگر فرق نمی‌کند تا چه حدی اصول طراحی را رعایت کرده‌اید. سرعت صفحه عنصر مهمی در طراحی‌ وبسایت محسوب می‌شود. حتما اطمینان حاصل کنید که صفحه شما به سرعت بارگیری می‌شود، بنابراین مخاطبان شما می‌توانند به سرعت به اطلاعات دسترسی پیدا کنند. مخاطبان عموما خوششان نمی‌آید که منتظر بارگذاری صفحات باشند. اگر بارگذاری صفحه شما بیش از حد به طول بیانجامد، کاربران علاقه خود را از دست می‌دهند و صفحه را خواهند بست و به نتایج جستجو باز می‌گردند و به جای سایت شما، صفحه رقیب را انتخاب می‌کنند. با استفاده از ابزارهایی مانند Google PageSpeed ​​Insights می‌توانید سرعت صفحه خود را بررسی کنید. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا ببینید در حال حاضر سرعت سایت شما به چه صورت است و آیا می‌توانید اقداماتی به منظور بهبود آن انجام دهید و یا خیر.

ما در سایار رایانه با داشتن کادر تخصصی بازاریابی دیجیتال آماده‌ایم تا در تمامی مراحل حضور در فضای آنلاین کسب و کار شما را همراهی کنیم، کافی است تا با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *