وب سایت فروشگاهی

اهمیت طراحی وب سایت فروشگاهی در رونق کسب و کار اینترنتی

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، استفاده از فضای اینترنت به عنوان یک ابزار جدید و مهم در کسب و کار و تجارت امروزی بسیار هائز اهمیت است. بسیاری از کسب و کارها هنوز به همان شیوه سنتی گذشته به دنبال فروش خدمات و محصولات خودشان هستند و داشتن یک وب سایت، برای کسب و کارشان را یک امر تشریفاتی می‌دانند، غافل از اینکه در دنیای امروزی بیش از نیمی از مشتریان وقت خود را در اینترنت می‌گذرانند و داشتن یک وب سایت فروشگاهی مناسب می‌تواند ما را به اهداف تجاری نزدیک‌تر کند. حتی آن دسته از افرادی که خود را در زمینه تجارت سنتی قوی می‌دانند باید به این امر توجه‌ی ویژه‌ای داشته باشند. اینترنت یکی از بسترهای مناسب برای پیشرفت در کسب و کار است که لحظه به لحظه بر تعداد کاربران آن افزوده می‌شود و می‌تواند نقش مهمی در ارتباط بلند مدت بین شما و مشتریان ایفا کند.

 

اهمیت سایت فروشگاهی

اهمیت داشتن وب سایت فروشگاهی در کسب وکار

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در اهمیت داشتن وب سایت فروشگاهی برای کسب و کار ضرورت دارد، فراگیر بودن اینترنت می‌باشد. در دنیای امروزی بسیاری از افراد به جای آنکه بخواهند وقت خود را صرف بیرون رفتن از منزل کنند ترجیح می‌دهند در منزل و به دور از ترافیک خرید خودشان را انجام دهند. در ادامه سعی کرده‌ایم درباره‌ی اهمیت داشتن طراحی سایت شرکتی، مطالب بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

اقتصادی بودن طراحی وب سایت فروشگاهی

بدون شک زمانی که اقدام به راه‌اندازی وب سایت فروشگاهی خود کرده‌اید، به هر طریقی به این موضوع پی‌برده‌اید که برای طراحی سایت فروشگاهی باید سه مولفه را به طور همزمان در وب سایت خود اجرا و عملی سازید که این سه مولفه عبارتند از: هاست، دامنه و طراحی سایت.
عمده هزینه‌ای که شما در این را باید پرداخت کنید، هزینه‌ی طراحی سایت است. و بدون شک اگر می‌خواهید که در بازار رقابتی با همکاران خود در دنیای اینترنت قرار بگیرید نباید نسب به این موضوع نگرانی داشته باشید. در عوض هزینه‌هایی که برای هاست و دامنه پرداخت می‌‌کنید، چندان بالا نمی‌باشد و شما می‌توانید آن‌ها را به صورت سالانه پرداخت کنید. در نظر داشته باشید که وب سایت فروشگاهی که شما طراحی می‌کنید باید ۲۴ ساعته شبانه روز در اختیار مشتری و مخاطبین باشد چرا که سایت شما در حقیقت نماینده شما می‌باشد که باید این قابلیت و توانایی را داشته باشد، در زمان‌هایی که شما در حال استراحت هستید نیاز کاربران وب سایت را برطرف نماید.

 

بازاریابی اینترنتی

Person using laptop

بازاریابی اینترنتی

امروزه موتورهای جستجو بدون صرف هیچ هزینه‌ای می‌توانند کار بازاریابی را برای کسب و کار شما انجام دهند، در نتیجه اگر وب سایت فروشگاهی خوبی داشته باشید و بتوانید روی چند کلمه کلیدی مربوط به کسب و کارتان محتوا تولید کنید، زمانی که فردی به دنبال اطلاعاتی در مورد خدمات و یا محصولات سایت شما باشد، این موتورهای جستجو فرد را به سمت وب سایت شما هدایت می‌کنند. میزان بازدیدکنندگان سایت شما به عوامل بسیار متعددی وابسته است اما در بدترین حالت چیزی حدود ۵۰ نفر روزانه از طریق موتورهای جستجو به سایت شما هدایت می‌شوند. هر وب سایت همواره با متقاضیان اطلاعات و محصولات فقط یک کلیک فاصله دارد و در تمام مدت طول شبانه روز و در روزهای تعطیل و غیر تعطیل فعال است.

حتما ببینید: خدمات سئو و بهینه‌سازی سایت

اعتماد سازی

یکی از مهم‌ترین عوامل در جهت آغاز فرآیند خدمات‌ رسانی به مشتریان بحث اعتماد سازی است. زیرا تا زمانی که مشتری به کسب و کار ما اعتماد نداشته باشد حتی سوال هم از ما نمی‌پرسد چه برسد به اینکه بخواهد خرید کند. همیشه این نکته را در نظر بگیرید که مشتریان قبل از خرید از خدمات یا محصولاتتان، از شما اعتماد می‌خرند. در نتیجه داشتن یک وب سایت فروشگاهی خوب به عنوان رسانه‌ای جهت بازتاب اعتماد مشتریان گذشته، نمایش گواهینامه و مجوزهای رسمی، نماد الکترونیکی و غیره بسیار مهم است. بسیاری از مشتریان قبل از خرید از وب سایت ارائه دهنده محصولات و یا خدمات را بررسی می‌کنند، نظر قبلی مشتریان را جویا می‌شوند، مجوزها را نگاه می‌کنند و به طور کلی پس از احراز اصالت کسب و کار شما اقدام به خرید محصول مورد نظرشان می‌کنند.

فروش از طریق طراحی سایت فروشگاهی

شاید بارها این جمله را شنیده باشید که چطور می‌شود وقتی شب در خواب هستم فروش داشته باشم؟ با وجود دنیای اینترنت باید بگویم بله این امر امکان پذیر است. چرا که فروش اینترنتی یکی از بزرگترین تغییرات دنیای کسب و کار دنیای امروزی نسبت به گذشته است. در نتیجه اینجاست که داشتن یک وب سایت خوب برای کسب و کار اهمیت خود را نشان می‌دهد. اگر محصول یا خدماتی دارید که قابلیت فروش در دنیای اینترنت را دارد، تعلل نکنید و هر چه زودتر کسب و کار اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید. در واقع شما در قبال یک بار هزینه، توان فروش به بی‌نهایت مشتری بالقوه را برای خدمات و محصولات خود ایجاد کرده‌اید.

حتما ببینید: اهمیت طراحی سایت در کسب و کار

برقراری ارتباط با مشتری

در دنیای اینترنت، مشتریان خیلی راحت‌تر می‌توانند نظرات و پیشنهاد‌های خود را درباره‌ی خدماتی که شما ارائه داده‌اید عنوان کنند، در نتیجه شما هم می‌توانید از این قابلیت، در جهت آشنا شدن با سلیقه مشتریان و همچنین جذب مشتریان می‌توانید برای پیشرفت در کسب و کار خود بهره‌ بگیرید. در واقع داشتن یک وب سایت فروشگاهی خوب می‌تواند یک ابزار کارآمد و مفید در جهت برقراری ارتباط بلند مدت بین شما و مشتریانتان باشد.

خدمات پس از فروش در طراحی سایت فروشگاهی

امروزه اکثر کارشناسان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که دوره‌ی فروش محوری به اتمام رسیده و دوره‌ی مشتری محوری و تجربه‌گرایی آغاز شده است. که این موضوع می‌تواند منجر به افزایش سهم بازار در کسب و کار شما شود. به یاد داشته باشد که هزینه جذب مشتری جدید تا ۷ برابر بیشتر از نگه‌داری مشتری فعلی شماست. در نتیجه داشتن یک وب سایت فروشگاهی خوب برای کسب و کار از این جهت اهمیت دارد که داشتن رسانه‌ای که به صورت ۲۴ ساعته به سوالات مشتریان پاسخگو باشد ( نمایش اطلاعات تماس، پشتیبانی از طریق تیکت، نمایش دستورالعمل‌های استفاده از محصول، روش نگه داری از محصول، روش‌های تعمیر و …) زیربنای مشتری محوری و تجربه‌گرایی به حساب می‌آید.

 

برند سازی

برندسازی در طراحی سایت فروشگاهی

بیایید وب سایت را با کاتالوگ مقایسه کنیم. کاتالوگ می‌تواند شامل تصاویر و متن باشد اما وب سایت این قابلیت را دارد که از تصاویر، متون، فیلم، صوت و یا انیمیشن و … بهره بگیرد. بنابراین وب سایت فروشگاهی امکان اطلاع رسانی جامع با محتوای جذاب‌تر را به ما و مشتریانمان می‌دهد. توجه داشته باشید که کاتالوگ شما فقط به دست محدودی از افراد می‌رسد که می‌توانند مشاهده کنند که در اکثر مواقع از بین می‌رود و همیشه در دسترس نیست. در صورتیکه وب سایت شما همیشه و در همه جا در دسترس بوده، حتی می‌توانید همان کاتالوگ سنتی را به صورت یک فایل دیجیتال برای استفاده عموم و بدون هیچگونه هزینه برای چاپ مجدد در اختیار مشتریان بیشتری قرار دهید. تمام برندهای بزرگ، چه در ایران و چه در سطح دنیا نقطه شروع‌شان برای برند سازی از طریق وب سایت بوده است.

پیشنهاد مشاهده: خدمات طراحی وب سایت در کرج

نمایش محصولات

وب سایت فروشگاهی خود را به گونه‌ای طراحی کنید که در آن تمامی خدمات و محصولاتی را که برای مشتریان ارائه می‌دهید به طور کامل معرفی شوند و مدام آن‌ها را بروز‌رسانی کنید. این کار نیاز به حضور فیزیکی مشتریان ندارد و آن‌ها می‌توانند با هر بار مراجعه به وب سایت شما، به صورت آنلاین محصولات و خدمات شما را دیده و با استفاده از محتوا و تصاویری و یا ویدئوهایی که شما در سایت خود بارگذاری کرده‌اید، اطلاعات لازم را درباره‌ی محصول مورد نظرشان بیابند و خرید خود را انجام دهند.

جهانی شدن

باید توجه داشته باید که در دنیای امروزی یکی از الزامات فعالیت بدون مرز داشتن وب سایت مربوط به کسب و کارتان است. در واقع طراحی سایت فروشگاهی خوب و کارآمد این قابلیت را دارد که از کشورهای دیگر هم مخاطب جذب کند چرا که با داشتن وب سایت می‌توان با افراد خارج از مرزها به سهولت ارتباط برقرار کرد و به معرفی محصولات و خدمات خود پرداخت. میزان سودآوری و درآمدزایی سایت‌ها به نوع اهداف و همچنین برنامه‌ریزی آن‌ها بستگی دارد، البته میزان فعالیت صاحبان سایت و بروز رسانی مطالب هم امری مهم است که باید به آن توجه کرد. امروزه افراد زیادی وجود دارند که از طریق سایت فعالیت می‌کنند و عمده درآمد آن‌ها از طریق همین فعالیت کردن در سایت است.

 

سئو وب سایت فروشگاهی

اهمیت سئو در وب سایت فروشگاهی

اگر صاحب یک وب سایت فروشگاهی هستید قطعا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شما افزایش بازدید و در نهایت فروش محصولاتتان است. همان‌طور که قبل‌تر هم به آن اشاره کردید یکی از راه‌های افزایش بازدید و کاربران وب سایت، موتورهای جستجو هستند. برای رونقد بیشتر کسب و کار نیازمند رعایت اصول سئو در سایت خود هستید. این نکته را در نظر بگیرید که سئو وب سایت فروشگاهی با توجه به این که از گستردگی محصولات و تعدا بالای صفحات برخوردار است چالش‌های مخصوص به خود را دارد و درمقایسه با سئو سایت‌های دیگر اقدامات بیشتری لازم دارد.

حتما ببینید: استراتژی سئو در سال ۲۰۲۰ برای کسب و کار

نکات مهم سئو در طراحی سایت فروشگاهی

تحقیق کلمات کلیدی
آنالیز و بررسی رقبا
برطرف کردن مشکلات وب سایت
انجام اقداماتی برای افزایش سرعت و بهینه‌سازی سایت
ارتقا سئو داخلی وب سایت
تست سئو سایت

تحقیق کلمات کلیدی
یکی ازمهم‌ترین نکات سئو در طراحی سایت فروشگاهی که باید قبل از انجام دادن هر کار دیگر صورت بگیرد، انتخاب کلمه کلیدی است. این که بدانید مخاطبان و مشتری‌های شما با چه کلمات کلیدی وارد وب سایت شما می‌شوند. شما باید تمامی صفحات و بخش‌های وب سایتتان را با کلمات کلیدی که بعد از بررسی‌ها و آنالیزها انتخاب کرده‌اید بهینه سازی کنید. لازم به ذکر است در مرحله تحقیق کلمات کلیدی شما باید لیستی از کلمات اصلی، کلمات کلیدی طولانی Longtail و کلمات کلیدی LSI را تهیه و به این کلمات از لحاظ سختی کلمه و میزان جستجو توسط کاربران رتبه دهید.

آنالیز و بررسی رقبا 
شما با سئو و بهینه‌سازی کردن وب سایتتان در جایگاه خوب و بالایی قرار می‌گیرید. اما بدون تحلیل رقبایتان نمی‌توانید از رقبای اصلی خود پیشی بگیرید. در پایین لیستی از مواردی که باید برای کنار زدن رقبایتان بررسی کنید را به به طور مختصر نوشته‌ایم. همچنین برای تحلیل رقبا می‌توانید از ابزارهای رایگان مانند گوگل و Keyword planner یا گوگل ترندز google trends استفاده کنید.
۱- کلمه کلیدی آن‌ها
۲- تعداد لینک خروجی
۳- محصولاتی که به عنوان محصولات برتر معرفی می‌شوند
۴- نام کالاها در سایت
۵- سایت‌هایی که از آن‌ها بک لینک گرفته‌اند
۶- و …

 

سئو سایت

برطرف کردن مشکلات وب سایتتان
وجود خطاهای زیاد در وب سایت فروشگاهی تاثیر بسیار منفی بر روی سئو سایتتان می‌گذارد. برای این که چنین مشکلاتی به وجود نیاید باید وب سایت خود را به دست متخصصان و سئو کاران حرفه‌ای بسپارید. سئو کاران برای این که شما همچنان در صفحه‌ی نخست نتایج جستجو با رتبه بالا باشید، تلاش می‌کنند تا تک تک خطاها موجود در کدنویسی را برای شما رفع کنند.

انجام اقداماتی برای افزایش سرعت و بهینه‌سازی سایت
نرم افزار مدیریت محتوا یا همان cms بر روی سرعت وب سایتتان سرعت بسیاری خواهد گذاشت. صفحات سایت باید کمتر از ۳ ثانیه بارگذاری شوند. این ۳ ثانیه برای سایت‌های ایرانی باید بر اساس حداقل سرعت اینترنت محاسبه شود. لازم به ذکر است که استفاده از فریم ورک AMP می‌تواند تاثیر زیادی در سرعت سایت داشته باشد.

ارتقای سئو داخلی سایت
معمولا اکثر سایت‌های فروشگاهی تعداد زیادی محصولات دارند که باید به همان میزان هم برای محصولاتشان محتوا تولید کنند. باید توضیحات و تفاوت‌های یک محصول را برای مشتریان ذکر کنند. به این ترتیب تعداد صفحاتی که در این گونه وب سایت‌ها استفاده می‌شود بسیار بالا است. به صورتی که برای هر محصول یک صفحه جداگانه نیاز است. اما زمانی که برای محصولاتتان صفحاتی را اختصاص می‌دهید باید حواستان به سئو داخلی وب سایتتان هم باشد. اگر بدون توجه به سئو داخلی وب سایت صفحات زیادی ایجاد کنید، در نتیجه سئو سایتتان دچار ضرر و اشکال می‌شود.

تست سئو سایت
در نهایت باید کاری انجام دهید که وب سایت فروشگاهی خود را آزمایش کنید تا ایرادات آن را قبل از این که کاربران و یا گوگل ببینند برطرف کنید. همچنین برای انجام این کار ابزارهایی وجود دارد که خیلی راحت این کار را برای شما انجام می‌دهند. این ابزارها به شما این امکان را می‌دهد که میزان کلیک بر روی صفحات مختلف سایت را به صورت تفکیک شده بر اساس کلید واژه جستجو شده، بررسی کند.

امیدوارم با خواندن این مقاله به اهمیت طراحی سایت فروشگاهی، در دنیای اینترنت پی‌برده باشید. اگر قصد طراحی سایت و سئو حرفه‌ای برای کسب و کار خودتان را دارید می‌توانید همین حالا از طریق راه‌های ارتباطی زیر با متخصصین سایار رایانه تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *