تولید محتوا چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

تولید محتوا چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

تولید محتوا تنها بخشی از بازاریابی است که وقت زیادی را از شما می‌گیرد. اما با توجه به اینکه تولید محتوا با کیفیت تنها راه تعامل و ایجاد اعتماد با مخاطبین است و همچنین تاثیر بسیار زیادی بر درآمد تجارت خواهد داشت، ارزش صرف وقت بسیار را نیز دارد. امروز در این مقاله قصد داریم به شما بیاموزیم که تولید محتوا چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا درواقع به فرآیند تعیین و شناسایی موضوع جدیدی گفته می‌شود که می‌خواهید راجب آن بنویسید. این فرایند شامل ایجاد فرمی درمورد تمامی موضوعات موردنظر، رسمی کردن استراتژی مانند انتخاب کلمات کلیدی و دیگر موارد و در نهایت تولید آن می‌شود. علاوه‌ براین، برخی از فرایندهای تولید شامل دوره کاملی از ویرایش و دیگر مواردی که قبل از تولید و انتشار باید به آنها پرداخت نیز هستند. لازم است بدانید که محتوا دارای انواع محتلفی مانند پست وبلاگ، ویدئو، کتاب‌الکترونیکی، اینفوگراف و… است. گاهی به منظور کسب نتیجه بهتر از چند نوع مختلف تولید محتوا نیز می‌توان استفاده کرد. شایان ذکر است که تولید محتوا آموزشی و با کیفیت ۱۳۱ درصد از مشتریان را به سمت خرید هدایت می‌کند. اگر می‌خواهید تولید محتوا خوبی داشته باشید باید بدانید که این عمل با برنامه‌ریزی و استفاده از یک فرایند دقیق شروع و عملی می‌شود. در نهایت، تلاش‌های شما نتیجه خواهد داد و مخاطبان خود را تبدیل به مشتری خواهید کرد.

چرا به تولید محتوا نیاز داریم؟

تولید محتوا

 • محتوا هسته اصلی برند شماست

طراحی وب، تصاویر، فونت ها و رنگ ها شما بخش بزرگی از برند شما را تشکیل می‌دهند. اما تولید محتوا با کیفیت چیزی است که باعث اقدام افراد به خرید می‌شود. به بازاریابی بصری به عنوان اولین برداشت و دیدگاهی که در ذهن مخاطب در مورد برند شما ایجاد می‌شود و به بازاریابی محتوا به عنوان اثری ماندگار در ذهن کاربر فکر کنید. گفتن داستان برند شما دقیقا همان چیزی است که وفاداری را ایجاد می‌کند و برای گفتن داستان خود، باید از لغات استفاده کنید. البته لغاتی که ارزشمند هستند و توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند. برای مثال، تصور کنید که فردی در وب‌سایت و یا پروفایل ماربری برند خود، عکسی از خودش به اشتراک می‌گذارد. آیا فقط استفاده از آن عکس به افراد کمک می‌کند درک کنند که این فرد دقیقا چه کاری را انجام می‌دهد؟ و یا برند وی در چه خصوص است؟ این مثال ساده سبب می‌شود به اهمیت استفاده از لغات پی ببرید. حال به منظور بهبود و کسب نتیجه بهتر، به شما پیشنهاد می‌کنیم که استفاده از این دو روش را ترکیب کنید.

 • محتوا سبب ایجاد ارتباط با مشتری هدف می‌شود

لازم است بدانید که وب‌سایت شما به عنوان فروشگاه اصلی برند شما عمل می‌کند و طبیعتا در آنجا یک کار انجام می‌شود. در مورد کارهایی که در شرکت خود انجام می‌دهید، به افراد اطلاع دهید. همین امر سبب ایجاد ارتباط با مخاطب هدف می‌شود. مواد بسیاری وجود دارد که به تحقق این امر کمک می‌کنند اما لازم به ذکر است که محتوا در هر جنبه‌ای از فرآیند دخیل است. اجازه دهید به برخی از راه‌هایی که محتوا می‌تواند به ایجاد روابط با مخاطبان شما کمک کند، نگاهی بیندازیم:

 1. هر پست وبلاگ می‌تواند یک داستان منحصر بفرد داشته باشد، بنابراین در حالی که به افراد مطلبی آموزنده ارائه می‌دهید، با آنها نیز ارتباط برقرار می‌کنید.
 2. اگر در مورد چیزی بنویسید که افراد با آن به مشکل برخورده‌اند، به آنها نشان می‌دهید که متوجه آن موضوع شده‌اید. در نهایت آنها احساس می‌کنند که به خوبی از طرف شما درک شده‌اند و قادر به ایجاد ارتباط با شما خواهند بود.
 3. محتوا به شما این امکان را می‌دهد تا از صدای شخصی خود استفاده کنید و هر آنچه را که در مورد برند شما خاص و تک است و چیزهایی که شما را متفاوت می‌کند را به اشتراک بگذارید.

افزایش ترافیک وب‌سایت

 • محتوا یک راه مطمئن برای افزایش ترافیک است

حتما شما هم اینگونه هستید که نمیتوانید وب‌سایتی را تحمل کنید که فقط شامل تصاویر باشد و اطلاعاتی را به شما ارائه ندهد. درست است که بعضی افراد می‌خواهند مهارت‌های عکاسی و طراحی خود را نشان دهند و البته که مهارت‌های خارق العاده‌ای دارند اما یک مشکل وجود دارد. در حالی که در ابتدا برای تأثیرگذاری مخاطب خود محتوایی را تولید می‌کنید، چیز دیگری نیز وجود دارد که می‌خواهید برای تحت تأثیر قرار دادن آن از محتوا به بهترین نحو استفاده کنید. آن چیزی نیست جز موتورهای جستجو. برای نوشتن پست وبلاگ موارد بسیار زیادی وجود دارد. حتی بیشتر از آنچه که به ذهنتان خطور می‌کند. به همین خاطر اگر می‌خواهید محتوا باکیفیت و با ارزشی را تولید کنید باید تمامی این موارد از عناوین گرفته تا زیرنویس‌ها، جملات، طول پاراگراف‌ها و … را پوشش دهید.

حتما ببینید: ۸ راه حل ساده سئو به منظور افزایش ترافیک و بهبود نرخ تبدیل

حتما کلمه کلیدی مناسب هر پست را انتخاب کنید. زمانی که اثربخشی استفاده از کلمات کلیدی را متوجه شوید، از آن برای تمامی خدمات، پست‌ها و محتوا وب‌سایت خود استفاده خواهید کرد. از تصاویری استفاده کنید که به بهبود ظاهری وب‌سایت کمک کنند. همچنین، بهینه‌سازی برای سئو را نیز به همراه داشته باشند. استفاده از تمامی این روش‌ها در کنار هم به مخاطبین کمک می‌کنند که متوجه شوند برند شما دقیقا چه نوع برندی است و چه خدمات و محصولاتی را به آنها ارائه می‌دهد.

 • محتوا بازدید کنندگان وب سایت را به یک سفر می‌برد

تصور کنید به دنبال یک عکاس هستید. یک نفر را پیدا می‌کنید و به صفحه اصلی وب‌سایت آن شخص می‌روید و چیزی که مشاهده می‌کنید فقط تعداد زیادی از نمونه کارهای فرد عکاس است. در ادامه چه کاری انجام می‌دهدی؟ گام بعدی که برمی‌دارید کدام است؟ چه اقدامی برای انجام خواسته خود می‌کنید؟ در اینجا استفاده از دکمه بازفراخوانی (CTA) از قلم افتاده است. در این مثال، با توجه به اینکه شما به عنوان کاربر برای انجام قدم بعدی نمی‌دانید کجا باید کلیک کنید، طبیعتا هیچ اقدامی انجام نمی‌دهید و پس از اندکی از سایت خارج می‌شوید و آن را رها می‌کنید. به همین سادگی. بنابراین، با تولید محتوا با کیفیت کاربران را به یک سفر ببرید. به این صورت که تمامی گزینه‌هایی را که می‌خواهید کاربر بر روی آنها کلیک کند تا سبب سودآوری برای شما شود را ایجاد کنید.

ایده‌پردازی تولید محتوا

ایده‌پردازی در تولید محتوا با کیفیت

ایده‌های محتوا می‌تواند از جاهای مختلف اعم از تیم محتوا شما، مشتریان، سایر افراد و موارد موجود در شرکت، داده‌های جدید یا چیزهایی که برای شما الهام بخش هستند به وجود آید. همچنین متناسب با هدف، تصمیم گیری در مورد تولید محتوا صحیح که باید در مورد یک موضوع خاص در نظر گرفته شود می‌تواند چالش برانگیز باشد. به عنوان مثال، اگر وظیفه تولید محتوایی را دارید که یکی از ویژگی‌های محصول جدیدی را برجسته و نمایان کنید، ممکن است یک ایده اولیه از آنچه برای تولید نیاز دارید داشته باشید. اما اگر وظیفه شما گسترده تر است به عنوان مثال، لازم باشد بخشی از مطالب اولیه را بنویسید که باعث جذب ترافیک ارگانیک به وب‌‌سایت شود، بنابراین ممکن است شما نیاز به تحقیق در مورد سایر روش‌های ارائه ایده‌های محتوا داشته باشید. در اینجا چند روش وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا روش‌های خدالاقه خود را بکار بگیرید و همچنین قادر به تولید محتوای با کیفیت و ارزشمند باشید.

چگونه می‌توان ایده‌های تولید محتوا را احیا کرد؟

اول از همه فراموش نکنید که از طریق تحقیقات کلمات کلیدی بهترین فرصت‌ها را پیدا کنید. تحقیقات کلمات کلیدی روشی خارق‌العاده برای کشف چگونگی صحبت با مخاطبان در مورد یک موضوع است. علاوه بر این، این تحقیقات می‌تواند به شما در یافتن فرصت‌های جدید برای محتوایی که ممکن است آن را در نظر نگرفته باشید، کمک کند. حتما از مشتری بخواهید که بازخورد خود را با شما به استراک بگذارد. ممکن است پرسیدن سؤال از مشتریان به نظریک راه ساده برای ایده گرفتن باشد، اما غالباً سؤال‌های بی پاسخی درباره محصول شما یا فضای کار و برند شما وجود دارد که خود شما می‌توانید به آنها پاسخ دهید. ایجاد محتوا پیرامون این دسته از سؤالات، تأثیر مستقیم و معناداری بر مشتریان موجود شما خواهد گذاشت. خود را بجای مخاطبان قرار دهید. به عنوان یک بازاریاب، اولین مسئولیت شما درک مشتری است. بنابراین، وقتی به دنبال ایده‌های جدید هستید، به این فکر کنید که چه چیزی ممکن است از نظر مشتری شما جذاب، جالب یا مفید باشد. سپس کشف کنید که چگونه این ایده‌ها می‌توانند با استراتژی محتوا شما کار کنند و هماهنگی داشته باشند. شما می‌توانید از سایت‌هایی مانند Quora دیدن کنید تا بدانید افراد در زمینه‌های تخصصی در مورد چه موضوعاتی سوال می‌پرسند. دانش گسترده سازمان شما ابزاری قدرتمند برای استفاده در هنگام ارائه ایده‌های جدید محتوایی است. به عنوان مثال، تیم پشتیبانی مشتری لازم است که بینش زیادی در مورد مشکلات روزمره مشتریان خود داشته باشد. تیم فروش شما باید دانش زیادی در مورد راه حل‌های مشکلات احتمالی مشتریان که ممکن است با آنها دست و پنجه نرم کنند، داشته باشند. بهره‌برداری از دیگر گروه‌های موجود در سازمان به شناسایی ایده‌های محتوایی که با نیازهای مشتریان جدید و مشتریان بالقوه همخوانی دارد، کمک می‌کند. تحقیق کنید که رقبا شما درباره چه چیزی مینویسند. به عنوان یک تولید کننده محتوا، همیشه باید از مباحثی که رقبا در سایت و یا پروفایل خود می‌نویسند آگاه باشید. درک نحوه نزدیک شدن رقبا به یک موضوع به شما کمک می‌کند تا صدا، رویکرد و محتوا برند خود را از آنها متمایز کنید. شکاف‌های موجود در استراتژی محتوا خود را شناسایی کنید و محتوا خود در فرایند فروش را ارتفا دهید. پس از اتمام مرحله ایده پردازی حال می‌دانید در مورد کدام موضوع می‌خواهید بنویسید. بنابراین، قدم بعدی برنامه ریزی و ترسیم آنچه می‌خواهید تولید کنید است.

حتما ببینید :روش‌های اثبات شده برای موفقیت در تولید محتوا

 

برنامه‌ریزی تولید محتوا

برنامه‌ریزی در تولید محتوا

اولین قدم برای برنامه‌ریزی مطالب این است که تصمیم بگیرید به چه صورت می‌خواهید این کار را انجام دهید. در صورت نمایش بصری، برخی از ایده‌ها قوی‌تر و اثربخش‌تر خواهند بود و می‌توانید از اینفوگرافیک یا ویدئو نیز استفاده نمایید که قدم بعدی تولید محتوای با کیفیت برای وب‌سایت است. گاهی می‌توانید از مقالات و یا کتاب‌های الکترونیک هم بهره ببرید. لازم به ذکر است که تحقیق در خصوص انواع محتوا و موضوعی که قصد نوشتن درباره آن را دارید، به شما در کسب بینش کمک بسیار خواهد کرد. برای مثال، ایده و یا کلمه کلیدی مورد نظر خود را در گوگل جستجو کنید و ببینید چه نوع محتوایی در صفحه اول مشاهده می‌شود. آیا این محتوا ویدئو هستند؟ اینفوگراف هم مشاهده می‌کنید؟ آیا تصاویر در صفحات نتایج موتور جستجو نیز وجود دارند؟ دانستن اینکه چه نوع محتوایی پیرامون موضوع مورد نظر شما وجود دارد، می‌تواند به شما در تصمیم گیری در خصوص نوع تولید محتوا با کیفیت بسیار کمک کند. علاوه بر این، در طی مراحل برنامه‌ریزی لازم است  مطمئن شوید که جستجو مناسبی در مورد  کلمات مرتبط با موضوع خود را انجام دهید. هنگام ایجاد محتوا وب، باید یک کلمه کلیدی را برای هدفگذاری انتخاب کنید تا بتوانید آن را به طور مناسب و هدفمند در محتوا خود جای دهید. مرحله بعدی تصمیم گیری در مورد مقیاس پروژه محتوا شماست. اگر ایده محتوا خاص و محدود است، فقط ممکن است به یک پست وبلاگ، ویدیو یا مقاله برای رسیدگی صحیح موضوع نیاز داشته باشید. اما اگر به یک مبحث بزرگ، به ویژه چیزی که از نظر ارزش تجاری در حوزه تخصصی کسب و کار شما اهمیت دارد نزدیک می شوید، ممکن است نیاز داشته باشید که چندین محتوا مختلف پیرامون این ایده را تولید کنید.

حتما بخوانید: خدمات تولید محتوا

در اینجا چند سؤال وجود دارد که توصیه می‌کنیم در مرحله برنامه‌ریزی از خود بپرسید:

 • با این بخش از مطالب چه شخصیتی را هدف قرار می‌دهم؟
 • این بخش از محتوا در مورد کدام مرحله از خرید کاربر است؟
 • چقدر وقت و پول می‌توانم برای تولید این بخش از محتوا سرمایه گذاری کنم؟
 • برای اجرای دیدگاه موردنظر خود به کمک یا منابعی اضافی مانند طراح اینفوگرافیک، تهیه کننده فیلم برای فیلمبرداری فیلمنامه و غیره نیاز دارم؟
 • آیا محتوا را به موقع تولید و انتشار می‌دهم؟
 • چگونه این بخش از محتوا با استراتژی محتوا برند و سازمان من متناسب است؟
 • این محتوا به کدام مخاطبان یا گروه‌های مشتریان کمک می‌کند؟
 • چه کسی در سازمان من به این بخش از مطالب را سازمان دهی می‌کند؟

پس از برنامه ریزی، می توانید شروع به تولید محتوا خود کنید. در این قسمت باید از برنامه‌ها و ایده‌پردازی‌هایی که کردید، به منظور تولید نهایی آنها دست بکار شوید. اگا تمامی مراحل ذکر شده در بالا را به درستی و دقیق انجام داده‌اید، پس تمامی موارد لازم در جهت تولید محتوایی شگفت انگیز را در اختیار دارید. اما همانطور که مطالب را می‌نویسید، فیلم تولید می‌کنید، طراحی می‌کنید این نکته را به خاطر داشته باشید که تولید محتوا فرایندی زنده و تازه است. اگر متوجه شدید چیزی با دیدگاهی که تصمیم به گرفتن آن گرفتید یا قالب محتوایی که تصمیم به تولید آن گرفته‌اید اشتباه است، از برگشت یک قدم به عقب نترسید. این روند باید روان باشد و ممکن است به محض کسب اطلاعات جدید در مورد مشتریان و مخاطبان نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد.

برای موقیت و داشتن استراتژی قوی در جهت تولید محتوا هر چه سریع‌تر با تیم تخصصی سایار رایانه تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *