روش‌های-طراحی-سایت

۱۵ ترفند کاربردی از جدیدترین روش‌های طراحی سایت را بشناسید

با توجه به افزوده شدن قابلیت‌هایی همچون واکنش گرایی سایت، رنگ، گرافیک و … طراحی سایت نسبت به سال‌های گذشته بسیار جذاب‌تر شده است. و بنظر می‌رسد روش‌هایی که برای طراحی وب سایت پویا دیده می‌شود می‌تواند جزو شاهکار علم و تکنولوژی محسوب شود. در این مقاله قصد داریم در رابطه با جدیدترین روش‌های طراحی سایت شما را آشنا کنیم.

۱- تطابق پذیری در طراحی وب سایت پویا (responsive design)

موضوع بسیار مهمی که در طراحی سایت باید به آن توجه کرد این است که کاربران با هر دستگاهی که وارد سایت می‌شوند بتوانند کیفیت مطلوب را دریافت کنند. در واقع قالب‌ها می‌بایست با هر دستگاهی و همینطور با هر حد رزولویشنی به صورت کاملا عالی دیده شوند. گاه یک قالب در لپ تاپ نسبت به گوشی همراه دارای وضوح تصویر بیشتری است که باید به تمام نکات در طراحی سایت توجه کرد. به طور کلی وجود شفافیت تصویر یکی از امتیازات مثبت در جدیدترین روش‌های طراحی سایت محسوب می‌شود. یکی از ابزارهایی که در این بین دیده می‌شود، constraint ها هستند. این ابزار نسبتا جدید برای طراحی وب سایت پویا امتیاز بزرگی خواهد بود، در واقع کاری که این ابزار انجام می‌دهد این است که اجازه نمی‌دهد نظم عناصر در وب سایت‌ بهم بریزد که این موضوع با تغییر نمایش واضح‌تر است. یک سری از ابزارهای محبوب دیگر در این زمینه  Workflow و همینطور  figma است. موضوع بعدی که قصد داریم به آن اشاره کنیم بحث طراحی  flat است. در طراحی وب سایت پویا می‌بایست استانداردهای طراحی حتما به درستی رعایت شود. در واقع وب سایت‌های مدرن با یک برنامه ریزی درست طراحی شده‌اند. اگر به صفحات این گونه سایت‌ها نگاهی بیاندازید به وضوح مشاهده خواهید کرد که اشکال هندسی و الگوهای انتزاعی بسیار زیبا ترسیم شده است. جدیدترین رو‌ش‌های طراحی وب سایت پویا سبب شده است این اشکال هندسی به شکل درست چیده شوند.

عناصر-رنگی-طراحی-سایت

۲- عناصر رنگی در طراحی وب سایت

یکی دیگر از جدیدترین روش‌های طراحی سایت استفاده از عناصر رنگی مناسب می‌باشد. در واقع طراحی وب  flat باعث شده است که دیگر وب سایت‌ها نیاز به رنگ‌های گسترده نداشته باشند. البته این موضوع بسیار سلیقه‌ای می‌باشد و از دید بعضی از طراحان هنوز هم وجود عناصر رنگ در طراحی سایت از اهمیت ویژ‌ه‌ای برخوردار است. انیمیشن‌هایی که در طراحی سایت قرار می‌گیرند می‌بایست از روش‌های استاتیک فاصله گرفته و به سمت مدل‌های پویا و چند بعدی حرکت نمایند. ظهور  sprintهای طراحی سبب شده است که به طور دقیق مشتریان وارد پروسه طراحی سایت قرار بگیرند و به همین علت دقیقا می‌دانند که با چه محصولی رو به رو هستند. این گزینه برای پروژ‌های طولانی مدت بسیار مناسب است.

۳- طراحی قالب‌های اختصاصی

بسیاری از طراحان با استفاده از ورد پرس، طراحی سایت را انجام می‌دهند. طراحی با ورد پرس کمی آسان می‌باشد. پس می‌توان با استفاده از خلاقیت یک وب سایت کاملا حرفه‌ای طراحی کرد. متاسفانه بسیاری از وب سایت‌ها به وسیله‌ی قالب‌های آماده طراحی می‌شوند که این موضوع باعث تکراری شدن وب سایت‌ها و افزایش تشابه بین آن‌ها شده است. هر چقدر خلاقیت در طراحی سایت بیشتر باشد قاعدتا مخاطبان نیز افزلیش می‌یابند. بنابراین استفاده از قالب اختصاصی یکی از جدیدترین روش‌های طراحی سایت محسوب می‌شود.

پیشنهاد مشاهده: نکات مهم طراحی سایت اختصاصی طبق استاندارهای ۲۰۲۱

۴- افزایش محبوبیت‌های اسپرینت‌های طراحی

دنیای اینترنت سال ۱۳۹۶ شاهد ظهور اسپرینت‌های بود. در واقع می‌توان گفت اسپرینت‌های یکی از جدیدترین روش‌های طراحی به شمار می‌روند. اسپرینت یک طراحی ۵ روزه است که توسط سرمایه گذاری‌های گوگل تبلیغات شد. در این روش طی یک پروسه پنج روزه، اول روی یک نمونه اولیه از وب سایت از مشتریان بازخورد می‌گیرند تا بررسی و مشاهده کنند که آیا مخاطبان از چیزی که قرار است تولید شود علاقه نشان می‌دهند یا خیر، لازم است تغییراتی را در آن اعمال کنند. به این ترتیب می‌توان با استفاده از این پروژه ۵ روزه، روی هدف بلند مدت هدف گذاری کرد. برای برنامه ریزی طراحی نمونه اولیه از تجربه کاربری استفاده می‌شود. سپس بعد از این مرحله، نومونه اولیه طراحی و توسط گروه تست آزمایش می‌شود. با این روش و تمرکز به نظرات کاربران زمان و هزینه‌های بازاریابی وب سایت کاهش پیدا می‌کند.

۵- استفاده از سینماگراف ( تصاویر در حال حرکت )

اگر بخواهیم توضیحی در رابطه با پدیده سینماگراف را به شما ارائه دهیم، سینماگراف مانند تصویر ثابتی است که یک زیر نویس متحرک مدام تکرار می‌شود. به این حالت سینماگراف گفته می‌شود که هم به صورت فایل‌های  GIf ساخته می‌شود و هم به شکل ویدیو. لازم به ذکر است که طراحان وب سایت می‌توانند به کمک سینماگراف توجه کاربران را به سمتی که برای آن برنامه ریزی کرده‌اند جلب کنند. شرکت kraft در حال حاضر روی وب سایت خود از این پدیده یعنی سینما گراف استفاده کرده است.

۶- فرمت SVG یکی از جدیدترین روش‌های طراحی سایت

در واقع هر فایلی دارای یک فرمت خاص بوده که با توجه به شرایط فایل و سایر مسائل تعیین می‌شود. یک سری از فرمت‌ها از جمله  PNG، GIF استاندرد بوده و به چشم بسیار از افراد آشنا هستند. در این بین فرمت جدیدی وارد بازار شد که SVG نام دارد. این فرمت تصویر برداری مقایس پذیری نامیده می‌شود. در این فرمت تصاویر در هر پلتفرم و دستگاهی بسیار عالی هستند. منظور از مقیاس پذیری همین موضوع خواهد بود که SVGها نیاز به درخواست ‌های HTML ندارند و به نوعی صفحات  HTML سریع‌تر و با کیفیت بهتری لود می‌شوند. لازم به ذکر است که این فرمت‌ها نیاز به چهارچوب خاصی نداشته و به نوعی می‌توان از آن‌ها برای طراحی وب سایت استفاده کرد. در طراحی وب سایت حرفه‌ای استفاده از فرمت‌های انعطاف پذیر یک امتیاز محسوب می‌شود.

۷- طراحی سایت سه بعدی

همان طور که مشخص است طراحی سایت به شکل سه بعدی نیز یکی از جدیدترین روش‌های طراحی سایت محسوب می‌شود چرا که تا کنون هر سایتی را که شما مشاهده کرده‌اید به صورت دو بعدی بوده است. بنابراین به عنوان یک پیشنهاد اگر می‌خواهید بین رقبایتان سرآمد باشید و پیشرفت کنید می‌توانید از طراحی سه بعدی در سایت خود استفاده کنید. این نوع طراحی کردن سایت میان سایت‌های موجود کمتر به چشم می‌خورد. لازم به ذکر است که این نوع طراحی برای وب سایت‌های تک صفحه‌ای یا one page مناسب است. همچنین سایت‌های فروشگاهی نیز می‌توانند طراحی سه بعدی داشته باشند.

سرعت-سایت

۸- بررسی و کنترل سرعت وب سایت

این روزها با پیشرفت تکنولوژی افراد برای باز کردن وب سایت زیاد معطل نمی‌مانند و لازم است بدانید کاربران حداکثر تا ۷ ثانیه صبر می‌کنند تا وب سایت مورد نظرشان بارگذاری شود. در صورتی که باز شدن یک وب سایت بیشتر از این زمان طول بکشد کاربران بدون معطلی صفحه سایت را به نفع رقبایتان می‌بندند و به سایت‌های آن‌ها مراجعه می‌کنند. پس این موضوع خیلی مهم است که کاربرانی که به هر دلیلی تصمیم گرفته‌اند از سایت شما دیدن کنند را ناکام نگذارید! به علاوه این موضوع بر روی سئو سایت شما نیز بسیار حائز اهمیت است. عوامل مختلفی بر روی سرعت سایت تاثیر می‌گذارند و این موضوع در طراحی سایت بسیار مهم است. برای این منظور روش‌های مختلفی ابداع شده است. یکی از این متدها استفاده از کدهای دستوری بجای بارگذاری تصاویر آیکون‌ها می‌باشد. با این روش مدت زمانی که صرف بارگذاری تصاویر مربوط به آیکون‌ها می‌شود به حداقل می‌رسد.

پیشنهاد مشاهده: نکات و ترفندهای لازم برای طراحی سایت خوب

۹- استفاده از محتوای تصویری

بیشتر از آن چه که فکر میکنید کاربران به دنبال مطالب کوتاه و واضح هستند. به همین دلیل استفاده از محتوای تصویری یکی از جدیدترین روش‌های طراحی سایت به شمار می‌آید. چرا که بسیاری از کاربران متن‌های موجود در سایت را نمی‌خوانند. در واقع متن‌های زیاد و یا طولانی برای آن‌ها کلافه کننده است. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم برای جذب مخاطب بیشتر، از اینفوگرافیک‌ها استفاده کنید. اینفوگرافیک‌ها تصویر حاوی اطلاعات مهم و کلیدی هستند. بنابراین اگر متنی می‌نویسید بهتر است نکات کلیدی آن را در یک تصویر جای دهید. تا کاربران از این طریق بدانند قرار است در رابطه با چه موضوعی مطلبی را مطالعه کنند. همیشه به یاد داشته باشید که استفاده از تصاویر مخاطبان را جذب می‌کند. به عنوان مثال در وب سایت‌ها فروش اجناس یا سایت درج آگهی رایگان، همیشه آگهی‌هایی که دارای تصویر هستند بیشترین بازدید را دارند.

۱۰- طراحی به سبک رترو (Retro)

طراحان برای تصویرگری، تایپوگرافی و هنر از سال‌های پیش به خصوص دهه ۵۰ و ۶۰ شمسی، ایده گرفتند و با استفاده از الگوهای طراحی‌های قدیمی، وب سایت‌های روشن و جالبی ساختند که درک این نوع وب سایت‌ها برای کاربران نیز خیلی ساده و راحت است. بنابراین استفاده از طراحی رترو می‌تواند سایت شما را نسبت به سایر وب سایت‌های موجود در اینترنت متفاوت کند و در ذهن مخاطب باقی بماند. اما نکته‌ای که باید در استفاده از این نوع طراحی در نظر بگیرید این است که حواستان باشد تا کیفیت رنگ و ظاهر را فدای این نوع طراحی نکنید در واقع شما می‌توانید از این طراحی در حدی که مقداری فضای نوستالژیک در وب سایت ایجاد کنید، بهره بگیرید.

۱۱- استفاده از میکرواینتراکشن‌ها

استفاده از میکرواینتراکشن در طراحی نیز یکی از جدیدترین روش‌‌های طراحی سایت در عصر حاضر به شمار می‌آید. چرا که کاربران علاقه دارند با وب سایت ارتباط برقرار کنند. حتی یک اقدام کوچک مانند لایک کردن یک پست می‌تواند پیشرفت خیلی خوبی در تجربه کاربری به وجود بیاورد. این اقدامات را میکرواینتراکشن می‌نامند. یعنی کاربران به واسطه انجام کاری با وب سایت ارتباط برقرار می‌کنند. برجسته سازی تغییرات، افزایش درخواست برای اقدام‌ها و ورودی‌های تصویری، همه نمونه‌هایی از میکروانتراکشن هستند. که البته انتظار می‌رود میزان محبوبیت میکروانتراکشن‌ها در طراحی سایت افزایش پیدا کند.

بررسی-مشکلات-سایت

۱۲- از مشکلات و اشباهات درس بگیرید

هر چقدر هم که سایت خودتان را تست کرده باشید و از دستگاهای مختلفی استفاده کرده باشید. باز هم امکان دارد که مسائل پیش بینی نشده‌ای رخ دهد. شما هیچ وقت نمی‌توانید سایتی را راه اندازی کنید که باگ نداشته باشد. پس لازم است که از کاربرانتان در خواست کنید که با مشکلاتی که در هنگام وارد شدن به سایت با آن مواجه می‌شوند را با شما در میان بگذارند. لازم است با استفاده از یک فرم ساده از سایت خودتان از قدرت Github Apl بهره‌مند شوید. خطاهای سرور و گزارش و آنالیز کنید. و از یک برنامه‌ای مانند  Window.onerror برای حفظ خطاهای جاوا اسکریپت استفاده کنید.

۱۳- استفاده از انیمیشن سازی در طراحی سایت

یکی از جدیدترین روش‌های طراحی سایت استفاده از انیمیشن است. جالب است بدانید که در گذشته از فایل‌های فلش برای این کار استفاده می‌شد که مشکلات زیادی نیز به همراه داشت. به عنوان مثال کاربر باید نرم افزار خاصی را برای دیدن فایل فلش دانلود می‌کرد. همچینین سرعت سایت با استفاده از فلش تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کرد. اما امروزه با استفاده از کدهای HTML و CSS می‌توان در وب سایت انیمیشن سازی کرد. لازم به ذکر است این روش تاثیری بر سرعت سایت نمی‌گذارد و برای بارگذاری نیاز به نرم افزارهای مخصوص نیست.

۱۴- استفاده از تکنولوژی AMP

همان طور که بارها درباره این مسئله صحبت کرده‌ایم امروزه بیشتر از نیمی از کاربران از طریق تلفن همراه در اینترنت به جستجو می‌پردازند. بنابراین جلب رضایت این تعداد بالا از کاربران بسیار مسئله مهمی می‌باشد. لازم است که سرعت وب سایت در تلفن همراه نیز افزاش یابد. یکی از مهم‌ترین راه‌ها در راستا استفاده استاندارد AMP  می‌باشد. این تکنولوژی توسط گوگل ایجاد و پشتیبانی می‌شود. و در نتیجه باعث افزایش سرعت سایت در گوشی همراه می‌شود.

پیشنهاد مشاهده: ۱۵ روش اصولی برای افزایش ترافیک ودسترسی به مخاطبان جدید

بررسی-کدهای-سایت

۱۵- به کدهاتون توجه کنید

حتما در جریان هستید که سایت شما دقیقا همان شکلی می‌شوند که کدهای شما می‌گویند، موتورهای جستجو نیز دقیقا همان کدها را می‌بینند و همان کدها را می‌خوانند. در نتیجه وقتی HTML را با توجه به معنیش بنویسید می‌توانید تجربه بهتری را برای کاربر و موتورهایی جستجو رقم بزنید. به علاوه مزایای دیگری نیز برای خودتان به وجود بیاورید. لازم به تاکید است که کیفیت صفحاتتان را روی نمایشگر چک کنید و اگر صفحه‌ای در دسترس نبود و یا خراب بود از طریق کدها آن را اصلاح کنید. نمایشگرها در واقع فراتر از یک صفحه ساده برای نمایش سایت هستند. از آن‌ها برای طراحی تمیزتر، معناگراتر و حفظ راحت مارک آپ استفاده کنید.

سخن آخر
امروزه با توجه به گسترش اینترنت و دسترسی آسان به آن اغلب کسب و کارها به فکر طراحی وب سایت افتاده‌اند. روش‌های طراحی گوناگونی وجود دارد که شما باید بر اساس هدف سایت، بهترین گزینه را انتخاب کنید. در این مقاله به روش‌های مختلفی از طراحی سایت پرداخته‌ایم.

در پایان پیشنهاد میکنیم برای این که بتوانید از جدیدترین روش‌های طراحی سایت طبق اهداف وب سایت خود استفاده کنید، حتما از نظر کارشناسان این زمینه استفاده کنید. شما می‌توانید با دریافت مشاوره کاملا رایگان با کارشناسان متخصص سایار رایانه تماس بگیرید و از راهنمایی‌های آنان بهره‌مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *