سئو و بهینه شدن سایت

دلایل و اهمیت سئو و بهینه شدن سایت برای کسب و کارهای آنلاین چیست؟

در دنیای امروز داشتن کسب و کار آنلاین برای پیشرفت و سود بیشتر امری ضروری است. اما آیا فقط داشتن کسب و کار آنلاین کافیست؟ بهترین را جذب مشتری برای کسب و کار آنلاین کدام روش است؟ تاثیر سئو و بهینه شدن بر کسب و کار آنلاین چیست؟ در دنیای امروزه داشتن کسب و کار آنلاین امری اجتناب ناپذیر است. برای جذب مشتری در دنیای دیجیتال راه‌های فراوانی وجود دارد مانند، تبلیغات بنری، ویدیو مارکتینگ، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی پر مخاطب و غیره، یکی از بهترین راه‌ها برای پیشرفت در کسب و کار آنلاین و جذب مشتری، سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو و مخصوصا گوگل می‌باشد.

 

سئو چیست

سئو و بهینه شدن چیست؟

سئو برگرفته از عبارت  Search Engine Optimization  است. سئو  و بهینه‌سازی سایت به معنای فریب و یا دستکاری موتورهای جستجو به روش‌های غیر اخلاقی نیست. در واقع سئو کاران برای کمک به بهبود رویت و ارتباط وب سایت‌ها در نتایج جستجوی طبیعی با هدف رسیدن به رتبه برتر از یکسری قوانین پیروی می‌کنند. همچنین سئو را می‌توان مجموعه‌ای از روش‌ها برای تغییر استراتژیک وب سایت‌ها دانست. این فرآیند به بیان مهم‌ترین عوامل مرتبط صفحه و افزایش اهمیت آن در صفحه نتایج جستجو، می‌پردازد. همچنین لازم به ذکر است که سئو فرآیند ساده‌ای نیست که به راحتی پیاده‌سازی شود زیرا نیازمند دانش زیاد، علم پیش زمینه‌ای و صبر است. موتورهای جستجو با تغییر مداوم الگوریتم‌های رتبه بندی خود غیر قابل پیش بینی هستند، بنابراین وظیفه‌ی مهندسین سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در این زمینه است.

اهداف و عملکرد سئو چیست؟

درواقع هدف سئو کمک به وب سایت‌ها برای بدست آوردن محل بالا در نتایج جستجو طبیعی و افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارد شده توسط کاربران است. نمایش دادن بیشترین صفحات مرتبط با جستجوی انجام شده دارای مزایای زیادی هم برای کاربران و هم برای موتور جستجو است. بعد از این که سئو برای رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج جستجو طبیعی کار خود را شروع کرد این فرآیند نیازمند دانش و زمان برای پیاده‌سازی روش‌های خود است. زمان، بزرگ‌ترین سرمایه گذاری اولیه برای بهینه شدن سایت و یا یک صفحه است. بسته به این که چگونه کلمات کلیدی رقابتی در بهینه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، سئو ماه‌ها یا هفته‌ها طول می‌کشد به نتیجه برسد. اگر چه ممکن است نتایج بهینه سازی سئو به سرعت دیده نشود ولی در دراز مدت مزایای سئو باعث افزایش رتبه‌بندی سایت و افزایش بازدیدکنندگان است. یرای وب سایت‌ها خیلی مهم است که در صفحه اول نتایج جستجو گوگل به خصوص جزو سه تا نتیجه طبیعی اول که ۵۸.۴ درصد کلیک‌ها را شامل می‌شود قرار بگیرند.

حتما ببینید: ۸ راه حل سئو برای افزایش نرخ ترافیک سایت

 بسیاری از وب سایت‌ها با محصولات و خدماتی که به فروش می‌رسانند بر سر رسیدن به رتبه اول نتایج جستجو رقابت می‌کنند. به عنوان مثال کلمه کلیدی رقابتی بیمه خودکار ۱.۵ میلیون جستجو گوگل را در ماه به خود اختصاص می‌دهد. این به این معنی است که جایگاه ۳ جایگاه اول ۵۸.۴ درصدر بازدیدکنندگان و خود جایگاه اول ۳۶.۴ درصد از بازدیدکنندگان را به خود اختصاص می‌دهد. این مسئله برای خیلی از سایت‌ها سودمند است که در رتبه اول نتایج جستجو قرار بگیرند به خصوص آن‌هایی که با افزایش ترافیک سایت به تعداد مشتریانشان اضافه می‌شود. یک تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که جستجو کنندگان علاقه‌مند هستند بر روی پیوندهای طبیعی نتایج جستجو کلیک کنند، این مطالعه مشخص می‌کند ۷۲.۳ درصد کاربران گوگل روی پیوندهای نتایج جستجو کلیک می‌کنند و تنها ۲۷ درصد از کاربران روی پیوندهای لیست‌های پرداخت شده کلیک می‌کنند. این هم جزو دلالیلی است که بسیاری از کسب و کارهای آنلاین تاثیر سئو و بهینه شدن را دانسته و حاضرند برای آن زمان و هزینه صرف کنند.

 

بازاریابی سئو

بازاریابی سئو چیست؟

به طوری کلی بازاریابی سئو یا seo marketing فرآیندی است مستمر، به جهت افزایش کیفیت و کمیت ترافیک سایت و بر خلاف تبلیغات کلیکی، هیچ هزینه‌ای برای ورود کاربران به سایت پرداخت نمی‌شود. به همین خاطر سئو و بهینه شدن سایت را یک روش سرمایه‌ی طولانی مدت در نظر می‌گیرند. بازاریابی سئو به دو دسته محلی و جهانی تقسیم می‌شود. که هر یک از شرایط گفته شده روش‌های مخصوص به خود را دارند. به عبارتی هدف بازاریابی سئو تغییر و بهبود جایگاه سایت در موتور جستجو گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری است.

۷ دلیل که چرا کسب و کار ما نیاز به متخصص سئو دارد؟

یک متخصص سئو برای پیشرفت و جلو زدن از رقبا برای هر کسب و کار آنلاینی ضروری است. اگر یک سئو کار حرفه‌ای در کسب و کار خود داشته باشید می‌توانید سهم بازار بیشتری دریافت کنید و مشتریان بیشتری جذب کنید و زودتر به اهداف خود برسید.

 • دانش و تخصص در سئو
  هیچ چیزی جای دانش و تخصص را نمی‌گیرد. اگر یک فرآیند در بستری علمی تخصصی صورت بگیرد قطعا به نتیجه می‌رسد. همان طور که یک برنامه نویس حرفه‌ای با یک برنامه نویس مبتدی از لحاظ عملکرد متفاوت است، کارایی یک متخصص حرفه‌ای و معمولی هم متفاوت می‌باشد. دانش سئو نیازمند تحقیق و بروز کردن اطلاعات است. بدون افزایش اطلاعات امکان سبقت گرفتن از رقبا وجود ندارد. چرا که روش‌های کلیشه‌ای سئو کم کم کارایی خود را از دست می‌دهند، به همین دلیل است که در سئو باید اطلاعات خود را مدام بروز کرد. صنعت نیز روز به روز در حال تغییر است و استراتژی‌های رقابتی هر روز سخت‌تر می‌شود. در نتیجه شرکت‌ها بدون داشتن متخصص سئو نمی‌توانند با سرعت مناسب پیشرفت کرده و به جلو بروند.

اهمیت سئو و بهینه شدن

 • صرفه جویی در زمان
  اگر خودتان بخواهید کار سئو سایتتان را به عهده بگیرید شاید ماه‌ها و سال‌ها زمان ببرد تا به هدف مورد نظر خودتان برسید چه بسا نتیجه‌ی خوبی هم از آن نگیرید. تقریبا همه‌ی شرکت‌های بزرگ دنیا دارای تیم سئو هستند و بودجه‌ی عظیمی را به آن اختصاص می‌دهند، چرا که اهمیت سئو قوی و بهینه شدن بر هیچ کسب و کار اینترنتی پوشیده نیست!
 • بروز کردن اطلاعات
  همان طور که پاراگراف بالا هم به آن اشاره کردیم، بروز کردن اطلاعات در زمینه سئو و بهینه شدن اهمیت دارد. اما واقعا چرا؟ الگوریتم‌های گوگل روز به روز در حال تغییر هستند. ممکن است که یک فاکتور یا المان سئو امروز مهم باشد ولی فرد صبح این شرایط کاملا تغییر کند. در نتیجه یک سئو کار حرفه‌ای، این تغییرات را همزمان با استراتژی‌های مناسب پیش می‌برد. ترافیک موبایل، سئو محلی و نقشه سایت روز به روز تغییر می‌کنند. توجه به این تغییرات باعث می‌شود یک کسب و کار در مسیر مشخص خودش قرار بگیرد و رشد کند. آمارها نشان می‌دهد، وب سایت‌هایی که از متخصص سئو استفاده کرده‌اند ۴۲ درصد بیشتر، نسبت به وب سایت‌های معمولی مشتری جذب می‌کنند.
 • آنالیز کردن سایت
  تا زمانی که سایت شما به صورت مداوم آنلایز نشود نمی‌توان با قطعیت گفت که عملکرد سایت به چه صورت است. معیارها و شاخص‌های زیادی برای آنالیز کردن سایت وجود دارد. به طور مثال:
  نرخ تبدیل
  تعداد بازدیدکنندگان سایت
  میزان حضور افراد در سایت
  رتبه بندی سایت در کلید واژه‌های هدف

و موارد دیگر که می‌توانند نمای کلی از کیفیت و بازخورد سایت به شما بدهند. آنالیز کردن و رصد کردن سایت کاری است که متخصصین سئو انجام می‌دهند. و از این طریق می‌توانند روش‌های جدیدتر برای بهینه شدن سایت پیاده کرده و نقاط ضعف سایت را پیدا کنند.

 • صرفه جویی در هزینه‌ها
  شما می‌توانید هزینه‌های زیادی بابت بهینه‌ شدن سایت خود بپردازید. ریپورتاژ آگهی بنویسید، لینک دریافت کنید، روی تبلیغات کلیکی سرمایه گذاری کنید و صدها کار دیگر انجام دهید تا سایت شما رتبه خوبی بگیرد. اما آیا می‌دانید کدام یک از این کارها برای شما سودمند است؟ کاری که یک متخصص سئو انجام می‌دهد دقیقا همین است. او از طریق دانش و تحلیل‌هایش آگاه است که کدام تکنیک یا استراتژی مناسب‌تر است یا باید روی کدام مورد سرمایه گذاری کرد. با این کار شما پول خود را بیهوده هدر نمی‌کنید. ضمن این که یک متخصص سئو کارایی کمپین‌ها و سرمایه‌ای که گذاشته‌اید لحظه به لحظه رصد می‌کند و نتایج آن را به شما ارائه می‌دهد.
 • بهبود نرخ بازشگت سرمایه
  زمانی که شما در یک بازاریابی به خصوص بازاریابی ربایشی سرمایه گذاری کرده‌اید، ممکن است مدت‌ها طول بکشد تا مشتری پیدا کنید و اگر سئو قدرتمندی نداشته باشید مطمئنا این زمان بیشتر و بیشتر می‌شود. در نتیجه حضور یک متخصص سئو این امکان را به شما می‌دهد تا زودتر به نتایج و اهداف دلخواه خود برسید. با این کار وقت و هزینه شما هدر نمی‌شود و می‌توانید در جاهای دیگر از آن بهره ببرید.
 • ارائه‌ی گزارش‌ها از طریق بهینه شدن سایت
  اغلب مدیران کسب و کارها از مسائل فنی و تکنیکی سئو خبر ندارند و البته نیازی هم به این مسائل ندارند. متخصصین سئو کار باید گزارش‌های دقیق و مرتب‌ شده‌ای را که قابل فهم باشند به مدیران ارائه کنند. تا کارایی سایت را به صورت روزانه و یا هفتگی بررسی و آنالیز کنند. این گزارشات به مدیران کسب و کارها چشم اندازی از کارکرد سایت ارائه می‌دهند تا بتوانند طبق آن‌ها برای آینده برنامه ریزی کنند.

حتما ببینید: چک لیست سئو در سال ۲۰۲۰ 

 

مزایای بهینه سازی و سئو

۹ دلیل اهمیت داشتن سئو و بهینه سازی وب سایت

 1. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا باید وب سایت ما برای موتورهای جستجو بهینه سازی و سئو شود؟ چون اکثر کاربران سایت‌ها نیازهای خود را از طریق موتور جستجو پیدا می‌کنند و به ندرت پیش می‌آید مستقیما آدرس سایت مقصد را جستجو کنند. مثلا اگر شما به در زمینه لوازم فروش خانه فعالیت دارید و همچنین یک وب سایت فروشگاهی هم بای خود دست و پا کرده‌اید، شاید با تبلیغات بتوانید اطرافیان خود را با وب سایت خودتان آشنا کنید که مستقیما برای کسب اطلاعات یا خرید لوازم مورد نظرشان آدرس سایت شما در مرورگر خود تایپ کنند، ولی واقعیت این است که ۹۰ درصد افراد نیازمند لوازم خانگی از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل، برای پیدا کردن جواب پرسش‌ها و نیازهایشان استفاده می‌کنند. پس چه بهتر که سایت شما جزو اولین سایت‌های یک موتور جستجو باشد.

حتما ببینید: استراتژی سئو برای کسب رتبه‌ی بهتر

 1. اگر سایت شما سئو و بهینه‌سازی خوبی داشته باشد، تجربه کاربری خوبی هم برای سایت شما به ارمغان می‌آورد و امکان تبدیل شدن به مشتری دائم در آن‌ها بالاتر می‌رود.
 2. اگر سایت شما به درستی سئو و بهینه‌سازی شده باشد، در رتبه‌ای بالتر موتوجر جستجو قرار می‌گیرد که این امر سبب افزایش اعتماد مشتریان و بازدیدکنندگان سایت شما می‌شود.
 3. بهینه‌سازی سایت شما به صورت محلی یعنی منطقه‌ای که شما در آن خدمت‌رسانی انجام می‌دهید، دامنه فعالیت شما در آن منقطه است که این مضوع به معنی جذب افراد بیشتر که کلمه مربوط به کسب و کار شما را جستجو می‌کنندو تبدیل شدن این بازدیدکنندگان به مشتری است.
 4. سئو و بهینه‌سازی کردن وب سایت یک استراتژیک بلند مدت برای کسب و کار شماست. یک سرمایه گذاری بلند مدت که بتوانید در کلمه‌هایی که در شغل شماست بعدها اولین باشید.
 5. سئو و بهینه شدن یکی از مراحل چرخه‌ی خرید مشتری به حساب می‌آید، یعنی اگر یک نفر به گوشی موبایل نیاز داشته باشد، در قدم اول به یک موتور جستجو (گوگل) مراجعه می‌کند، و کلمه‌ای که در رابطه با محصول را در ذهن دارد را تایپ و جستجو می‌کند به طور مثال: خرید گوشی آیفون از کرج، در نتیجه اگر شما رتبه‌ی یک این جستجو باشید، مسلما مشتری دو قدم دیگر تا خرید از سایت شما قرار دارد.
 6. سئو و بهینه‌سازی سایت یک روشی است که از ستیر تبلیغات محیطی و سنتی به صرفه‌تر، پر بازده‌تر است. همچنین با بهینه‌ شدن و سئو سایت شما می‌توانید، رفتار مشتریان خود را نیز بررسی کنید و تقریبا به نیاز‌ها و علاقه‌ی آن‌ها پی ببرید، این موضوع باعث می‌شود شما پیشرفت خیلی سریع‌تری در کسب و کار خود داشته باشید و به نوبه‌ی خود سبب افزایش مشتری در سایت شما می‌شود.
 7. بهینه‌شدن سایت شما، فرصت‌های جدیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید از این فرصت‌ها به خوبی استفاده کنید. در واقع اگر وب سایت شما در موتور جستجوی گوگل قرار ندارد، کسب و کار شما در دنیای اینترنت و آنلاین رو به شکست است.
 8. سئو سایت باعث می‌شود شما در هر ساعتی از شبانه روز آماده‌ی خدمت رسانی به مشتریانتان باشید.

اگر برای کسب و کار آنلاین خود روش‌های تبلیغاتی مختلفی را انتخاب کرده‌اید و به نتیجه مطلوب خود نرسیده‌اید، توصیه می‌شود با تیم تخصصی سایار رایانه هر چه زودتر تماس بگیرید تا از طریق مشاوره رایگانی که در اختیار شما قرا می‌دهند شما را به اهدافتان نزدیک‌تر کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *