توضیحات متا

سه نکته جامع و کلی در مورد بهینه سازی وب سایت و سئو

این مقاله به شما کمک می‌کند که به راحتی چگونگی بهینه سازی سئو که یک تاکتیک بسیار مهم برای جذب ترافیک به سایت‌ می‌باشد را بیاموزید. در اینجا شما این موارد را خواهید آموخت:

 • سئو چیست و چرا مهم است؟
 • جستجو کلیدواژه‌ مناسب سئو و کلیدواژه هدف
 • بهترین روش‌های ترند شده
 • بهترین روش‌های بهینه سازی سئو داخلی

۱- سئو چیست و چرا مهم است؟

بهینه سازی موتورهای جستجو فرآیند بهینه سازی صفحات وب و محتوای آنها می‌باشد که توسط کاربرانی که می‌خواهند اصطلاحات مربوط به وب‌سایت شما را پیدا کنند، به راحتی قابل کشف است. اصطلاح سئو همچنین به معنی فرآیند آسان‌تر کردن صفحات وب برای موتورهای جستجو و نرم‌افزار فهرست بندی کردن که معروف به ” خزنده ها ” است برای یافتن، اسکن و ایندکس کردن سایت شما می‌باشد. مفهوم سئو بسیار ساده است اما بسیاری از افراد تازه وارد به این حوضه هنوز هم در مورد آن سوالاتی دارند، مانند:

 • چگونه می‌توان موتورهای جستجو را سایت شخصی و یا سایت شرکت بهینه سازی کرد؟
 • چگونه متوجه شویم که چقد زمان برای سئو باید صرف کرد؟
 • چگونه می‌توان توصیه‌های خوب سئو را از توصیه‌های بد جدا کرد؟

ممکن است یکی از جنبه های مهم بهینه‌ سازی موتورهای جستجو این باشد که چگونه می‌توان از سئو برای کمک به بیشتر شدن ترافیک، مشتری‌های بالقوه و فروش‌ در کسب و کارتان استفاده کرد.

چرا باید به سئو اهمیت داد؟

هرروز میلیاردها جستجو به صورت آنلاین انجام می‌شود. این به معنی تعداد زیادی از ترافیک می‌باشد. بسیاری از افراد با هدف خرید و پرداخت هزینه به جستجو محصولات و خدمات خاص می‌پردازند. این جستجوها با قصدهای تجاری شناخته شده‌اند. یعنی اینکه آنها با جستجوی خود به وضوح این را بیان می‌کنند که می‌خواهند آنچه را که شما دارید پیشنهاد می‌کنید، خریداری کنند. افراد چیزهایی را که مرتبط با شغل شماست را جستجو می‌کنند. از این گذشته، بازدید کننده‌های شما نیز به دنبال چیزهایی هستند که آنها را تبلیغ می‌کنید. این باعث می‌شود که شما فرصت بیشتری برای برقراری ارتباط با آن افراد، براورده کردن خواسته‌شان، پاسخگویی به سوالات، حل مشکلات آنها و تبدیل خود به شخص مورد اعتماد آنها داشته باشید.

برای جذب ترافیک از موتورهای جستجو چه باید کرد؟

به این نکته مهم توجه کنید که گوگل عامل اکثر ترافیک‌های موتورهای جستجوگر در جهان است. این ممکن است در صنعت دیگر متفاوت باشد، اما احتمالا گوگل یکی از مهمترین و محبوب‌ترین ابزارهاست که می‌خواهید نتایج تجارت و سایت خود را در آنجا ببینید. حال این سوال پیش می‌آید که چگونه گوگل تعیین می‌کند چه صفحاتی را به افرادی که چیزی را جستجو می‌کنند، نشان دهد؟ چگونه می‌توان این همه ترافیک ارزشمند را برای سایت خود بدست بیاورید؟ لازم است بدانید که الگوریتم گوگل بسیار پیچیده است اما در سطوح بالا:

 • گوگل به دنبال صفحاتی است که حاوی اطلاعات باکیفیت و مرتبط با الگوریتم جستجوگر باشد.
 • الگوریتم گوگل بر این اساس طراحی شده است که با استفاده از ربات‌های خزنده گوگل محتوا صفحه شما را بررسی کرده و ارتباط آنچه را که افراد در گوگل جستجو می‌کنند را ارزیابی می‌کند. این فرایند براساس بررسی کلیدواژه‌های استفاده شده در صفحه شما و محتوا آن انجام می‌شود. و به اختصار به آن ranking گوگل گفته می‌شود.
 • گوگل کیفیت محتوا را با یک سری از ابزارها تعیین می‌کند، اما مشخصات لینک سایت و تعداد و کیفیت وب سایت‌های دیگر که به یک صفحه و سایت به طور کلی پیوند دارند از مهم ترین آنهاست.
 • روزانه تعداد بسیار زیادی از سیگنال‌های رتبه‌بندی اضافی توسط الگوریتم گوگل مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا مشخص کنند که یک سایت در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرد. مانند:
 • چگونه افراد جذب یک سایت می‌شوند؟ آیا اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا می‌کنند و در سایت باقی می‌مانند یا به صفحه ی جستجو می‌روند و روی لینک دیگری کلیک می‌کنند؟ آیا آنها سایت شما را در لیست نتایج جستجو نادیده می‌گیرند و هرگز روی آن کلیک نمی‌کنند؟
 • سرعت بارگیری وب‌سایت و سازگاری آن با تلفن‌های هوشمند.
 • تا چه حد محتوا یک سایت باکیفیت و ارزشمند است.

صدها عامل رتبه‌بندی وجود دارد که الگوریتم گوگل در پاسخ به جستجوها در نظر می‌گیرد و همچنین گوگل دائماً فرایند خود را بروز می‌کند و به این خاطر که بهترین تجربه ممکن کاربری را فراهم کند آنها را مدام اصلاح می‌کند.

جستجو کلیدواژه

۲- جستجو کلیدواژه‌ مناسب سئو

اولین قدم در بهینه‌سازی موتور جستجو مشخص کردن چیزی است که شما واقعاً به دنبال آن هستید. این بدان معنی است که نیاز کاربر که به جستجو آن در گوگل می‌پردازد را شناسایی کنید و از آن به عنوان کلید واژه استفاده کنید. به بیان دیگر، هرآنچه که سبب کسب بیشتر ترافیک و بهتر رتبه‌بندی در موتور جستجو می‌شود را در ابتدا بشناسید و سپس بکار بگیرید. به عنوان مثال، ممکن است شما قصد داشته باشید هنگامی که افراد ویجت را در گوگل جستجو می‌کنند، سایت تجاری شما در نتایج موتور جستجو نمایان شود.

حتما ببینید: خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت

چندین فاکتور مهم برای تعیین کلمات کلیدی مورد نظر در سایت خود وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشید:

 • دوره جستجو: پیش از هرچیزی باید این مورد را بررسی کنید که چند نفر در جستجو کلمه کلیدی مشخص شده هستند. هرچه افراد بیشتری در جستجو یک کلمه‌کلیدی باشند، مخاطبان بالقوه شما برای دستیابی به آنها بیشتر می‌شوند. البته برعکس این موضوع نیز صادق است. بدان معنی که اگر کسی در جستجو کلمه کلیدی نباشد، هیچ مخاطبی برای یافتن مطالب شما از طریق جستجو وجود ندارد.
 • ارتباط: ممکن است یک اصطلاح غالباً جستجو شود، اما لزوماً به معنای مرتبط بودن با کسب و کار شما نیست. اهمیت کلمات کلیدی یا ارتباط بین محتوا سایت و موضوعی که کاربر جستجو می‌کند یک سیگنال مهم برای رتبه‌بندی است.
 • رقابت: کلمات‌کلیدی با حجم جستجو بالاتر می‌توانند ترافیک قابل توجهی را به همراه داشته باشند. اما رقابت برای تعیین موقعیت برتر در صفحات نتایج موتور جستجو می‌تواند شدید باشد.

ابتدا باید متوجه شوید مشتری‌های آینده شما چه کسانی هستند و چه چیزی را جستجو می‌کنند. لازم است بدانید که:

 • آنها به چه نوع چیزهایی علاقه دارند؟
 • چه مشکلی دارند؟
 • از چه ابزار و زبانی برای توصیف کارهای خود استفاده می‌کنند؟
 • از کدام برندها نیز خرید می‌کنند؟

هنگامی که به این سؤالات پاسخ دادید، یک لیست اولیه از کلمات کلیدی و دامنه‌های احتمالی برای کمک به شما در یافتن ایده‌های اضافی درجهت کلمات کلیدی و ایجاد برخی از ابزارهای جستجو و معیارهای رقابت در اختیار خواهید داشت. تعیین رقابت نسبی یک کلمه کلیدی می‌تواند یک کار نسبتاً پیچیده باشد. در سطح بسیار بالایی باید درک کنید:

 • چقدر معتبر است؟ به عبارت دیگر، کل سایت به چه تعداد پیوند رسیده و آن سایت‌های پیوند دهنده چقدر باکیفیت، قابل اعتماد و مرتبط هستند؟ منظور از تمامی سایت‌ها، سایت‌هایی است که برای رتبه بندی در همان مدت رقابت می‌کنند.
 • چقدر مطالب آنها با کلمه‌کلیدی مطابقت دارند؟ آیا آنها می‌توانند پاسخ بسیار خوبی به سؤال جستجوگر ارائه دهند؟

۳- بهینه‌سازی سئو داخلی

وقتی لیست کلمات کلیدی خود را پیدا کردید، مرحله بعدی اجرای کلمات کلیدی هدفمند شما به عنوان محتوا سایت است. هر صفحه در سایت شما باید یک اصطلاح اصلی را هدف قرار دهد و همچنین شامل حجم زیادی از اصطلاحات مرتبط باشد. اجازه دهید به چند عنصر اصلی و اساسی در صفحه نگاهی بیندازیم که لازم است در مورد نحوه هدایت و جذب ترافیک موتورهای جستجو به وب سایت خود بیاموزید:

عنوان برچسب‌ها

در حالی که گوگل در تلاش است تا معنا و مفهوم واقعی یک صفحه را بهتر متوجه شود و شناسایی کند، استفاده تهاجمی و دستکاری شده کلمات کلیدی از جمله اصطلاحاتی که می‌خواهید با استفاده از آنها در صفحات خود رتبه‌بندی کسب کنید، تامل نمی‌کند و گاهی ممکن است سایت شما را مجازات نیز کند. بنابراین، تنها و تأثیرگذارترین مکانی که می‌توانید کلید واژه خود را در آنجا استفاده کنید، برچسب عنوان صفحه شماست. عنوان برچست درواقع عنوان اصلی صفحه شما نیست. عنوانی که در صفحه مشاهده می‌کنید معمولاً یک عنصر HTML H1 (یا احتمالاً H2) است. برچسب عنوان همان چیزی است که می توانید در بالای مرورگر خود مشاهده کنید که از کد منبع صفحه در یک برچسب متا استفاده شده است. به عکس دقت کنید:

جستجو کلیدواژه

لازم به ذکر است که طول عنوان‌هایی که در گوگل نشان خواهد داده می‌شوند، متفاوت خواهد بود و این تفاوت به پیکسل‌ها بستگی دارد نه تعداد کاراکترها. اما به طور کلی ۵۵الی ۶۰ پیکسل یک قاعده خوب محسوب می‌شود. در صورتی که می‌خواهید روی کلمه کلیدی اصلی خود تمرکز و کار کنید و اگر می‌توانید آن را به روشی طبیعی انجام دهید، برخی از واژه‌های مرتبط و مترادف را در مورد آن اصطلاح نیز اضافه کنید. هرچند باید به خاطر داشته باشید: برچسب عنوان غالباً همان چیزی است که یک جستجوگر در نتایج جستجو برای صفحه شما می بیند. این “عنوان” در نتایج جستجو ارگانیک است. بنابراین بهتر است این مورد را نیز بررسی کنید که چگونه برچسب عنوانتان بیشتر توجه افراد را جلب کند و در نهایت منجر به وارد شدن آنها به سایت شما باشد.

توضیحات متا

برچسب عنوان، عنوانی است که در فهرست جستجو نشان داده می‌شود. توضیحات متا نیز یکی دیگر از عناصر HTML است که می‌تواند در کد سایت شما بروز شود اما در صفحه واقعی شما مشاهده نخواهد شد. شایان ذکر است که گوگل با آنچه در نتایج جستجو نمایش می‌دهد، برخی از آزادی‌ها را به دست می‌آورد، بنابراین توضیحات متا شما ممکن است همیشه نشان داده نشوند. اما اگر توضیحی قانع کننده از صفحه خود دارید که باعث می‌شود افراد بیشتری برای ورود به سایت شما، روی لینک سایت کلیک کنند، می‌توانید میزان ترافیک را بسیار افزایش دهید. به یاد داشته باشید که نشان داده شدن سایت شما در نتایج جستجو فقط اولین قدم است! شما هنوز هم باید دل جستجوگرها را برای مراجعه به سایت خود بدست آورید و سپس در واقع عمل نهایی را که می‌خواهید انجام دهید.

توضیحات متا

محتوا اصلی

محتوا اصلی بسیار حائز اهمیت است. صفحات مختلف کارایی متفاوتی نیز دارند. محتوایی که تولید می‌شود لازم است بسیار باکیفیت باشد و همچنین مطالب ارائه شده را پشتیبانی کند چراکه لازم است از این مورد اطمینان حاصل کنید که افراد به سرعت پاسخ سوالات خود را با استفاده از خواندن متن اصلی شما به دست می‌آورند. لازم است بدانید که گوگل طرفدار انواع خاصی از مطالب هست.

حتما ببینید: خدمات تولید محتوا

بنابراین، زمانی که یک صفحه جدید ایجاد می‌کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید و آنها را اعمال کنید.

 • محتوا خاص و منحصر به فرد: از نظر تعداد کلمات، میزان جادویی وجود ندارد که نیاز به رعایت آن باشد و اگر مطالب چندین صفحه از سایت شما به صورت حدودی دارای فقط چند صد لغت باشد، به این معنا نیست که گوگل شما را در نظر نخواهد گرفت. اما به طور کلی به روزرسانی‌های اخیر پاندا محتوا طولانی و بی‌نظیری را ترجیح می‌دهند. اگر تعداد صفحات زیاد با مطالب کوتاه که حدودا شامل ۵۰-۲۰۰ کلمه می‌شود و یا تعداد زیادی مطالب کپی شده دارید که در آن چیزی به جز برچسب عنوان تغییر نمی‌کند، می‌تواند شما را دچار مشکل کند. به کلیت سایت خود نگاه کنید: آیا درصد زیادی از صفحات شما تکراری و کم ارزش هستند؟ در این صورت سعی کنید راهی برای ارزشمندتر کردن آن صفحات را شناسایی کنید یا تجزیه و تحلیل های خود را بررسی کنید تا ببینید چه میزان ترافیک به دست آورده‌اید و به سادگی آنها را از نتایج جستجو حذف کنید تا از الگوریتم‌های بروزشده گوگل در امان بمانید.
 • درگیرکردن مخاطب: گوگل اهمیت بسیار زیادی به درگیر کردن کاربر و همچنین تجربه کاربری می‌دهد. اگر مطمئن باشید که محتوا شما به سؤالی که جستجوگرها از شما می‌پرسند پاسخ می‌دهد و باعث شود که زمان بیشتری را در سایت شما بگذرانند و با مطالب شما درگیر شوند، می‌توانید نتایج فوق‌العاده‌ای را مشاهده کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که صفحات شما به سرعت بارگیری می‌شوند و عناصر طراحی مانند تبلیغات بیش از حد تهاجمی را شامل نمی‌شوند که احتمالاً جستجوگرها را خاموش کرده و آنها را دور می کند.
 • شفافیت: نمی‌توانید به هر یک از مطالب موجود در سایت خود صدها بار پیوند و لینک بدهید. اما همانطور که می‌خواهید مراقب باشید تعداد زیادی از صفحات که دارای محتوای بی‌کیفیت هستند از بین نروند، همچنین باید در نظر بگیرید که چه کسی احتمال دارد قبل از حذف آنها، صفحات جدیدی را که در سایت خود ایجاد می‌کنید به اشتراک گذاشته و پیوند بدهند. مقادیر زیادی از صفحات که احتمالاً مشترک نیستند یا به آنها مرتبط نیستند را قرار ندهید تا در نتایج جستجو رتبه خوبی کسب کنند. و همچنین تصویر خوبی از شما را در ذهن کاربر ایجاد کند.

ویژگی‌های آلت

نحوه نشانه گذاری عکس‌ها در سایت نه تنها در نحوه درک موتورهای جستجوگر از سایت شما، بلکه به کسب ترافیک جستجو که درواقع از جستجو عکس سایت شما به دست می‌آید، بسیار تاثیرگذار است. ویژگی آلت نیز یکی دیگز از عناصر HTML است که به شما این امکان را می‌دهد که اگر کاربر به هر دلیلی موفق به مشاهده آن نشد، اطلاعات جایگزین تصویر را داشته باشد و با استفاده از آن متوجه شود که آن عکس در مورد چه چیزی است. ممکن است تصاویر شما به مرور دچار مشکل شوند. برای مثال، حذف شوند و یا کاربر در اتصال با آنها به مشکل بربخورد. بنابراین، داشتن توضیحی جایگزین در این زمینه بسیار مفید و تاثیرگذار خواهد بود. همچنین، این موضوع فرصتی طلایی برای درک بهتر سایت شما توسط موتورهای جستجو را فراهم می‌آورد.

ساختار URL

ساختار URL درواقع ساختار آدرس سایت شما است که یکی از مهم‌ترین موارد در بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجوگر به شمار می‌رود. لازم است بدانید که این ساختار باید تا حد امکان ساده و قابل‌فهم باشد تا کاربر برای استفاده از آن به مشکل برنخورد. از سوی دیگر، اگر از ساختارهای طولانی استفاده کنید و یا از پارامترها بیش از حد در URL استفاده کنید، ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی برای خزنده موتور جستجو ایجاد کنید که درنهایت منجر به ایندکس نشدن همه صفحات شود.

الگو و نشانه‌گذاری

سرانجام، هنگامی که همه عناصر استاندارد در صفحه مورد نظر خود  قرار دادید، می‌توانید یک قدم برید. این قدم به این معناست که به گوگل و سایر موتورهای جستجو که طرح را نیز تشخیص می‌دهند، به منظور درک صفحه خود بپردازید. این روش از نشانه‌گذاری مجموعه‌ای از خرده اطلاعات است که با استفاده از تنظیمات از پیش تایید شده‌ای در سایت قرار گرفته است. علاوه‌ براین، تجزیه و تحلیل سایت را برای موتورهای جسنجو بسیار ساده و راحت می‌کنند. بنابراین موتورها قادرند که نتایج مرتبط با آنچه کاربر جستجو کرده است را به نمایش بگذارند. لازم است بدانید که این روش یکی از موثرترین اما کم‌ کاربردترین روش‌های بهینه‌سازی برای سئو سایت است. درصورتی که به درک صحیحی از این الگو و نشانه‌گذاری برسید، قادر خواهید بود که رتبه وب‌سایت خود در صفحه نتایج موتور جستجو را بهبود ببخشید.

 

در سایار رایانه مشاورین متخصص ما آماده‌اند تا به صورت رایگان شما را در زمینه بهینه سازی وب سایت و سئو راهنمایی کنند همین حالا با ما تماس بگیرید تا از این خدمات استفاده کنید.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *