طراحی-سایت-فروشگاه-اینترنتی

۱۱ نکته کاربردی در رابطه با طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

دنیای تجارت امروزه شبانه روز است. یعنی اکثر کسب و کارها ۲۴ ساعته آماده‌ی خدمت رسانی به مشتریان  و فروش محصولات خودشان هستند همچنین مشتریان هم می‌توانند در هر ساعتی از شبانه روز محصول مورد نیاز خودشان را خریداری کنند. امروزه یکی از بهترین راه‌ها برای یک شروع فوق‌العاده برای کسب و کارها طراحی سایت فروشگاه اینترنتی است. شما می‌توانید از هر نقطه‌ای از دنیا بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی افراد، مشتری جذب کنید و فروش محصولاتتان را چند برابر کنید. در ادامه‌ی این مقاله شما را با کاربردی‌ترین نکات مهم در طراحی سایت فروشگاهی آشنا می‌کنیم.

مزایای-کسب-کار-اینترنتی

مزایای داشتن کسب و کار اینترنتی چیست؟

در ابتدا لازم دانسته‌ام شما را با مقدمات طراحی سایت فروشگاه اینترنتی آشنا کنم تا علت و مزیت داشتن کسب و کار اینترنتی را در دنیای امروزی بیشتر متوجه بشوید. حتی اگر کسب و کار شما به شیوه سنتی است در دنیای پیشرفته امروزی که تقریبا همه سنین افراد از اینترنت استفاده می‌کنند، نیاز دارند از طریق ارتباط با سایت شما اطلاعات مورد نظرشان را در رابطه با خدمات و محصولاتتان کسب کنند. به خصوص هم اکنون که با گسترش ویروس کرونا اکثر افراد تمایل بیشتری به خرید اینترنتی دارند. در ادامه با ذکر چند مورد شما را با مزایای داشتن سایت فروشگاهی بیشتر آشنا خواهیم کرد:
۱- دسترسی ۲۴ ساعته مشتریان به محصولات شما
۲- صرفه‌جویی در هزینه‌ها
۳- امکان انتخاب بهتر مشتریان در خرید محصولات
۴- پیشرفت در دنیای دیجیتال مارکتینگ
۵- صرفه‌جویی در زمان
۶- فرصت ایجاد کارآفرینی در نقطه از جهان
و …

پیشنهاد مشاهده: اهمیت طراحی وب سایت فروشگاهی در رونق کسب و کار

برای ورود به کسب و کار اینترنتی چه شرایطی لازم است؟

حتما شما هم دیده یا شنیده‌اید که بعضی از کسب و کاهاری اینترنتی بعد از مدتی با شکست مواجه شده‌اند. راه‌ندازی کسب و کار اینترنتی شاید به ظاهر کار ساده‌ای باشد ولی اگر از استراتژی و برنامه ریزی دقیقی استفاده نکنید بدون شک تمام زحمات شما به باد می‌رود! لازمه‌ی شروع طراحی سایت فروشگاه اینترنتی داشتن شرایطی است که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

  • محصولات خود را بشناسید

    علت این که این مورد را جزو اولین شرایط شروع کسب و کار اینترنتی آورده‌ام چیزی جز پر اهمیت بودن آن نبوده است. قبل از شروع به کسب و کار آنلاین شما باید با نوع نیاز مشتریان آشناییت داشته باشید و بدانید سلیقه اکثر مشتریان شما چیست، در این صورت با داشتن این تجربه می‌توانید خیلی زودتر به افزایش درآمد برسید. این مورد یکی از مهم‌ترین علت‌های شکست اکثر کسب و کارهای اینترنتی است. قطعا اگر آن‌ها هم قبل از اقدام به طراحی سایت فروشگاه اینترنتی، بیشتر درباره‌ی خدمات مورد ارائه و بازار هدف تحقیق کرده بودند می‌توانستند در حال حاضر یکی از سرسخت‌ترین رقبای شما در دنیای اینترنت باشند.

راه‌اندازی-سایت-فروشگاهی

  • راه‌ اندازی یک وب سایت فروشگاهی

    بعد از آن که تحقیقات لازم را در زمینه بازار هدف انجام داده‌اید. اکنون زمان طراحی سایت فروشگاه اینترنتی است. البته برای داشتن وب سایت حرفه‌ای شما نیازمند مواردی هستید که در ادامه آن‌ها را بازگو می‌کنم.

  •  استخدام تیم متخصص برنامه نویس

    پیشنهاد من به شما برای حضور قوی در دنیای کسب و کار آنلاین استخدام تیم متخصص است. چرا که با داشتن تیم متخصص شما خیلی زودتر به اهداف کاری خود خواهید رسید. همچنین در این مسیر ممکن است با چالش‌های زیادی روبه‌رو شوید که داشتن تیم متخصص می‌تواند به شما به بهترین شکل ممکن کمک کند.

استفاده از سیستم‌های مدریت محتوا آره یا نه؟!

سیستم‌های مدریت محتوا یکی از روش‌هایی هستند که می‌توانید یک سایت فروشگاهی را طراحی کنید. بزرگترین مزیتی که این سیستم‌ها دارند، استفاده رایگان از سی ام اس‌های مدریت محتوا است. با استفاده از این سیستم‌ها به راحتی می‌توانید به صورت نسبی یک سایت فروشگاهی را طراحی کنید اما باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر بخواهید بعد از مدتی کسب و کارتان را گسترش دهید، با وجود امکانات محدود این سیستم ناچارا مجبور هستید از وب سایت خودتان به یک وب سایت جدید کوچ کنید. این کار علاوه بر این که هزینه‌ی زیادی برای شما دارد، باعث می‌شود مشتریان خود را نیز از دست بدهید.

در این مسیر از افراد با تجربه کمک بگیرید

مانند شروع هر کاری دیگری، برای شروع این کار هم لازم است شما با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنید. تجربه افراد به شما یک دیدگاه خوبی در رابطه با طراحی سایت فروشگاه اینترنتی می‌دهد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که، شما نمی‌توانید با هر فردی که توی اینترنت فعالیت دارد و صاحب یک کسب و کار ساده اینترنتی است مشورت کنید چرا که تجربه چنین فردی کافی به نظر نمی‌رسد. بهتر است در این زمینه شما با فرد یا افرادی مشورت کنید که دراین مسیر مهارت کافی را داشته باشند و بتوانند شما را به بهترین شکل ممکن هدایت کنند. تیم متخصص ما در سایار رایانه در هر زمانی آماده‌ی راهنمایی و مشاوره دادن به شما عزیزان به بهترین شکل ممکن هستند.

پیشنهاد مشاهده: خدمات طراحی سایت در کرج

۱۱ نکته کاربردی و مهم طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

نکات-کاربردی-طراحی-سایت-فروشگاهی

۱- طراحی ساده، خلوت و بدون پیچیدگی

این نکته یکی از مهم‌ترین نکاتی است که روی تصمیم گیری مشتریان شما تاثیر بسزایی می‌گذارد. در سایت فروشگاهی شما هیچ کالای فیزیکی وجود ندارد اما تقسیم بندی تصاویر و قرار دادن آن‌ها به شکل مرتب موضوعی است که در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی باید به آن توجه داشته باشید. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین نکات در طراحی سایت ذکر خواهم کرد:

۱- از قرار دادن تصاویر ریز و پشت سرهم محصولات پرهیز کنید
۲- در برچسب گذاری محصولات خود دقت داشته باشید که توضیحات در رابطه با محصولات کامل و به آسانی در دسترس و قابل دید باشند.
۳- لزومی ندارد صفحه‌ی اول شما ویترینی از تمام محصولاتتان باشد، به مشتری مجال استراحت و فکر کردن بدهید و همچنین اجازه دهید برای دیدن محصولاتتان به صفحات دیگر سایت شما هم بروند.

شما بهترین راهنمای مشتریانتان برای خرید محصولات هستید، به خصوص در تقسیم‌بندی منو اصلی دقت داشته یاشید که هر محصول را در منو مرتبط با خودش قرار دهید.

۲- گرافیک مناسب در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

گرافیک چیزی حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد در موفقیت وب سایت شما تاثیر خواهد گذاشت. اما گرافیک عالی به تنهایی کافی نیست. سایتی را تصور کنید که با وجود گرافیک قوی محتوای مناسبی ندارد و ساختار مرتبی در سایت آن‌ها دیده نمی‌شود، قطعا بعد از گذشتن یه مدت کوتاه این سایت از کادر خارج خواهد شد. گرافیک یک سایت فقط مربوط به کیفیت تصاویر نمی‌شود بلکه مواردی همچون، فونت‌ها، رنگ‌ها، فاصله بین خطوط و … را در برمی‌گیرد.

طراحی-ساده-سایت-فروشگاهی

۳- زیبایی در سادگی است!

بله این جمله معروف در طراحی سایت هم به کار برده می‌شود. طراحی تمامی سایت‌ها به سمت سادگی رفته‌اند که شما با برسی سایت‌های معروف هم به این نتیجه می‌رسید. سهولت در استفاده از سایت و دسترسی به تمام قسمت‌های سایت، یکی از مهم‌ترین مواردی است که در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی باید رعایت شود. چرا که طراحی و یا گرافیک پیچیده سایت به مرور زمان باعث کاهش فروش می‌شود.

۴- قرار دادن شماره تماس باید اولین چیزی باشد که مشتری میبیند

درست است که با راه اندازی کسب و کار اینترنتی ما قصد داریم که تا حد امکان تمامی کارها مانند فروش محصولات بدون دردسر و با صرف کمترین وقت انجام بگیرد اما، باز هم لازم است شما پاسخگوی مشتریانتان باشید. ممکن است عده‌ای از آن‌ها درباره نحوه‌ی خرید محصولات نیاز به مشاوره و راهنمایی شما داشته باشند. قرار دادن شماره تماس باعث جلب اعتماد مشتریان شما و به دنباله‌ی آن سبب افزایش فروش خواهد شد.

۵- استراتژی تولید محتوا مطابق با کاربران

یک نکته بسیار مهم در تولید محتوا این است که سعی کنید محتوای سایت خود را مطابق با سلیقه کاربرانتان تولید کنید. هر چند که الان محتواهای کوتاه مورد توجه بیشتری قرار گرفته‌اند چون گفته می‌شود اینترنت افراد را سطحی کرده است ولی محتواهای بلند هم طبق گفته بسیاری از کارشناسان باعث جلب اعتماد کاربران می‌شود. پس لازم است شما هم طبق سلیقه کاربرانتان محتوا تولید کنید. توصیه من به شما این است که محتوای شما نه خیلی کوتاه باشد نه آنقدر طولانی که باعث خسته شدن کاربران شود. تجربه کاربری یکی از مهم‌ترین اصل‌ها در موفقیت یک وب سایت است.

۶- بخش نظر مستریان را دست کم نگیرید

بر اساس تحقیقات انجام شده ۶۱ درصد از افراد قبل از خرید محصولات نظر مشتریان را نگاه و مطالعه می‌کنند. برای خیلی از خریداران مهم است که بدانند نظر افرادی که از محصول موردنظرشان استفاده کرده‌اند چیست. این قضیه می‌تواند مانند شمشیر دو لبه عمل کند با این که توضیحات مثبت در نظرات مشتریان باعث افزایش مشتری می‌شود، اما نظرات منفی هم وجود دارد و این نظرات مثبت و منفی می‌توانند بین ۵ تا ۱۵ درصد باعث تغییر در تصمیم نهایی مشتریان شود. در هر صورت قرار دادن قسمتی برای نظرات مشتریان و کاربران می‌تواند باعث رشد و فروش شما شود پس بهتر است از موضوع در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی غاقل نشوید.

۷- واکنش گرا بودن وب سایت

همان طور که در بسیاری از مقالات سایت سایار در رابطه با اهمیت ریسپانسیو کردن و یا همان واکنش گرا بودن سایت صحبت کرده‌ایم، در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی هم این موضوع بسیار مهم است. در واقع شما با افزودن خاصیت ریسپانسیو کردن وب سایتتان این قابلیت را برای تمام کاربران که با هر دستگاهی قصد دیدن سایت شما را دارند، فراهم کرده‌اید. طبق اخرین آمار گوگل، بیش از ۵۱ درصد افراد از طریق تلفن همراه از مرورگرها استفاده می‌کنند در نتیجه شما می‌توانید حتی افرادی که برای وب گردی از گوشی همراه یا تبلت به سایت شما مراجعه می‌کنند را جذب کنید.

پیشنهاد مشاهده: ترفندهای لازم برای طراحی وب سایت خوب

نوار-جستجو-طراحی-سایت

۸- استفاده از نوار جستجو در طراحی سایت فروشگاهی

اکثر مشتریان با تصمیم قبلی به سایت شما مراجعه می‌کنند. یعنی آن‌ها از قبل فکر کرده‌اند چه محصولی نیاز دارند. کمتر اتفاق می‌افتد مشتریان بعد از ورود به فروشگاهی تصمیم به خرید کالایی بگیرند. از آن‌جایی که یک فروشگاه اینترنتی مانند فروشگاهی که حضور واقعی دارد کسی برای پاسخ گویی به نیاز مشتریان وجود ندارد، اهمیت قرار دادن نوار جستجو در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی بسیار بیشتر می‌شود. در واقع قرار دادن نوار جستجو این امکان را به مشتریان می‌دهد که محصول مورد نظرشان را بدون سردرگمی پیدا کنند. در غیر این صورت اگر نوار جستجو وجود نداشته باشد مشتریان بعد از جستجو در چندین صفحه برای خرید محصول مورد نظرشان، در نهایت خسته می‌شوند و وب سایت شما را ترک خواهند کرد.

۹- قرار دادن قسمت درباره ما

این صفحه یکی از مهم‌ترین صفحات در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی به شمار می‌آید. در این قسمت بهتر است به صورت کامل از تجربیات و نوع کارتان توضیح دهید. شما می‌توانید در رابطه با سوابق و کارهایی که انجام داده‌اید و یا قرار دادن عکس و کلیپ‌هایی از مجموعه خودتان را در این قسمت قرار دهید. این صفحه (درباره ما) در بسیاری از سایت‌ها مورد استفاده نمی‌گیرد، در صورتی که در جهت جلب اعتماد کاربران می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

فرآیند-پرداخت-طراحی-سایت-فروشگاهی

۱۰- ساده‌تر کردن فرآیند پرداخت

یکی از مهم‌ترین عوامل در کاهش نرخ تبدیل کاربران به مشتری، پیچیدگی فرآیند پرداخت است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از افزودن کالای مورد نظرتان به سبد خرید از ادامه‌ی انجام فرآیند پرداخت منصرف شده باشید. علت محبوب بودن بسیاری از برنامه‌های تحت وب و یا اپلیکیشن‌های اندروید مربوط به سادگی و سهولت در کاربری می‌شود. در واقع شما باید مشتریان را بعد از انتخاب کالای مورد نظرشان به سرعت به سمت درگاهای پرداخت الکترونیکی هدایت کنید و تنها اطلاعات ضروری را برای برای تکمیل فرآیند خرید سوال کنید.

۱۱- سعی کنید نام تجاری خود را به کرات در معرض دید کاربران قرار دهید

اگر می‌خواهید که نام تجاری شما در ذهن مشتری بنشیند و جایگاه خود را در بازار تثبیت کنید، لازم است به شیوه‌های مختلف از برند خود در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی استفاده کنید. برای مثال میتوانید، حتی کارکتری برای نام برندتان طراحی کنید. موضوعی که همیشه برای اثر بخشی ماندگاری نام تجاری به کاربران توصیه کرده‌ام، استفاده از نام‌های تجاری ساده، روان و کوتاه است. و همچنین می‌توانید از رنگ سازمانی یا برندتان در طراحی اجزای فروشگاه مانند دکمه‌ها، منوها و … استفاده کنید.

قطعا شما هم با مطالعه این مقاله به اهمیت موضوع طراحی سایت فروشگاه اینترنتی آن هم به شکل اصولی و درست پی برده‌اید. متخصصین ما در سایار می‌توانند شما را در راه رسیدن به اهدافتان کمک کنند. همین الان می‌توانید با متخصصین سایار تماس بگیرید تا با دریافت مشاوره کاملا رایگان شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *