طراحی-وب-سایت-فروشگاهی

طراحی وب سایت فروشگاهی و نکاتی که باعث افزایش درآمد شما خواهد شد

اگر هدف شما از طراحی وب سایت فروشگاهی ورود به عرصه رقابت با رقیبانتان است، قطعا طراحی سایت اصولی و حرفه‌ای موضوعی است که باید به آن توجه کنید. در ادامه این مقاله شما را با مهم‌ترین مواردی که باید در طراحی وب سایت فروشگاهی در نظر بگیرید آشنا خواهیم کرد.

طراحی وب سایت فروشگاهی چیست؟

فروشگاه اینترنتی و یا  online shop  به فروشگاهی گفته می‌شود که از طریق اینترنت و وب سایت محصولات و یا خدمات خود را به مشتریان عرضه می‌کند و آن‌ها را به فروش می‌رساند. مشتریان فروشگاه شما پس از ورود به وب سایت فروشگاهی‌تان کالا و یا خدمات شما مشاهده می‌کنند و بعد از انتخاب موارد مورد نظر سفارش خود را ثبت می‌نمایند. سپس در مرحله بعدی با نحوه پرداخت هزینه و نحوه ارسال آشنا می‌شوند، در نتیجه کالا مورد نظر برای مشتریان ارسال می‌شود. این روزها با توجه به کم رنگ‌تر شدن بازار سنتی و روی کار آمدن فروشگاهای اینترنتی، اهمیت طراحی وب سایت بسیار بیشتر از قبل شده است.

طراحی-سایت-فروشگاهی

چرا به طراحی وب سایت فروشگاه اینترنتی نیاز داریم؟

امروزه با توجه به تغییر روش‌های زندگی، طراحی وب سایت فروشگاهی برای بسیاری از کسب و کارها امری ضروری می‌باشد. امروزه با گسترش کسب و کار اینترنتی و همچنین افزایش دانش روز باعث شده است بیشتر از نیمی از مردم جهان وقت خود را در اینترنت صرف کنند. آن‌ها همواره در اینترنت به جستجوی ارزان ترین، جدیدترین و زیباترین محصول مورد نظر خود می‌پردازند. عملکرد شرکت و یا گروهی که مسئول طراحی وب سایت فروشگاهی شما هستند بسیار مهم است. چرا که طراحی سایت اصولی و حرفه‌ای در دنیای امروزی که تعداد رقیبان در سطح اینترنت بسیار افزایش یافته است، سبب افزایش مشتریان شما خواهد شد و بالعکس اگر شما اقدام به طراحی سایت برای کسب و کار خود نکنید و یا طراحی سایت بسیار ضعیفی داشته باشید، به طور حتم تعداد زیادی از مشتریان خود را از دست خواهید داد.

پیشنهاد مشاهده: انواع طراحی سایت و اهمیت آن در افزایش درآمد

مزایای طراحی وب سایت فروشگاهی

نمایش بهتر شرکت و یا سازمان

ارائه تصویر بهتر و مناسب از شرکت، دلیل بسیار محکم و مهمی است که ما برای کسب و کار خود اقدام به طراحی سایت فروشگاهی کنیم. با دارا بودن وب سایت در سطح اینترنت، این اطمینان را مشتریان خود خواهید داد که به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنید. چرا که امروزه بسیاری از کسب و کارها فعالیت خود را در اینترنت آغاز کرده‌اند و نداشتن فعالیت در اینترنت علاوه بر این که سبب از دست دادن تعداد زیادی از مشتریان شما خواهد شد بلکه اعتماد آن‌ها نسبت به تخصصی بودن کار شما کاهش می‌یابد.

خرید-اینترنتی

راحتی خرید اینترنتی

مشتریان شما می‌توانند در هر مکان و زمانی در خانه خود بشینند و به راحت خرید اینترنتی خود را انجام دهند. همچنین می‌توانند به همان آسانی که تصمیم به خرید کالایی گرفته‌اند، خرید خود را به هر دلیلی لغو کنند که البته هر فروشگاهی ضوابط و قوانین خود را در این رابطه دارد. راحتی در انجام خرید، تنوع بسیار زیاد، وجود تخفیف‌های مناسب، امکان مقایسه گزینه‌های قبل خرید و … از جمله مواردی هستند که مشتریان خرید اینترنتی را بسیار بیشتر نسبت به روش سنتی ترجیح می‌دهند.

دسترسی آسان بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی

فروش محصولات به روش سنتی این ویژگی مثبت که شما بتوانید محصولات خود را به تمام افراد حتی در سطح کشورهای دیگر نشان دهید و یا مشتریانی از هر نقطه دنیا داشته باشد را به راحتی از دست می‌دهید. اما با طراحی وب سایت فروشگاهی علاوه بر این که مشتریان شما به صورت ۲۴ ساعت امکان دسترسی و خرید محصولات شما را دارند، می‌توانند از هر شهر و یا کشوری از محصولاتتان خریداری نمایند. بنابراین طراحی وب سایت فروشگاهی خود می‌تواند عاملی برای بازاریابی اینترنتی شرکت شما باشد.

صرفه جویی در هزینه

معمولا مدیران فروشگاه اینترنتی، جشنواره‌ها و تخفیفات گوناگونی برای جذب مشتریان بیشتر می‌گذارند و یا گاهی اوقات تعداد محصولات باقی مانده و هزینه نگهداری آن‌ها برای کسب و کار دردسر ساز می‌شود به همین علت با قرار دادن تخفیف‌های ویژه بسیاری از مشتریان را ترغیب به خرید محصولات می‌کنند.

سرعت بالای کار با طراحی وب سایت فروشگاهی

تصور کنید شما یک فروشگاه واقعی و غیرآنلاین دارید به نظرتان در آن واحد می‌توانید پاسخ گوی چه تعداد از مشتریانتان باشید؟ آیا می‌توانید همه‌ی آن‌ها را به درستی راهنمایی کنید؟ یکی دیگر از مزیت‌های فروشگاه اینترنتی افزایش سرعت کار است. شما می‌توانید پاسخ گوی تعداد بیشتری از مشتریانتان باشید و فروش محصولات خود را چند برابر کنید.

راحتی تشویق خرید در فروشگاه اینترنتی

یکی دیگر از مزایای طراحی وب سایت فروشگاهی، امکان تمرکز بر افزایش فروش محصول مورد نظر است. در واقع اگر شما از تصاویر حرفه‌ای به همراه رنگ‌ها جذاب استفاده کنید، می‌توانید در تبلیغات محصولات خود فروش خوبی را تجربه کنید. برای ایجاد تحریک بیشتر شما می‌توانید از تایمرهای معکوس و بازه خرید محدود، کاربران را تشویق به خرید آنی کنید.

معایب فروشگاه اینترنتی

کلاه برداری‌های اینترنتی

متاسفانه بسیاری از کاربران یا تجربه کلاه برداری از طریق خریدن محصولات اینترنتی را داشته‌اند و یا از دیگران شنیده‌اند به همین علت این مورد جزو مهم‌ترین مواردی است که بسیاری از کاربران اعتماد کافی نسبت به فروشگاه‌های اینترنتی را ندارند. بنابراین شما حتما باید در صفحه درباره ما در قسمت وب سایت اطلاعات کافی در رابطه با نحوه کار و اطلاعات دقیق مربوط به شرکت و یا دفترتان را قرار دهید علاوه بر آن قرار دادن قسمت نظر کاربران باعث می‌شود بسیاری از مشتریانی که از محصولات شما استفاده کرده‌اند نظرات خود را بنویسند و همین مورد باعث افزایش اعتماد کاربرانی که قصد خرید از محصولات شما را دارند می‌شود.

پیشنهاد مشاهده: نکات و ترفندهای لازم برای ایجاد طراحی مناسب

نبود تعامل بین فروشنده و مشتریان

در کسب و کار سنتی این امکان وجود دارد که مشتریان مشاوره بهتری در رابطه با کالای مورد نظر خودشان دریافت کنند اما در بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی این قابلیت وجود ندارد. به همین علت است که ما توصیه می‌کنیم هر فروشگاه اینترنتی حتما یک تیم پشیبانی داشته باشند که مشتریان بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و به سوالات آن‌ها پاسخ داده شود.

معایب-فروشگاه-اینترنتی

تاخیر در ارسال

هرچند که انتخاب و خرید محصول مورد نظر بیشتر از ۱ ساعت به طول نمی‌انجامد ولی گاهی وقتا ارسال کالا ممکن است چند روز و یا چند هفته زمان ببرد. این امر یکی از عواملی است که باعث می‌شود بسیاری از کاربران از خرید اینترنتی اجتناب کنند. بنابراین شما باید تا جای ممکن و از طریق روش‌های مختلف این زمان را به حداکثر برسانید.

۱۰ نکته مهم در طراحی وب سایت فروشگاهی

وقتی صحبت از راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی می‌کنیم باید این نکته را در نظر بگیریم که طراحی بصری و چیدمان سایت به شکل حرفه‌ای و مناسب سبب موفقیت و یا شکست یک پروژه خواهد شد. در واقع یک وب سایت فروشگاهی دقیقا می‌تواند مانند یک مغازه و یا فروشگاه در موقیعت فیزیکی مورد توجه و یا عدم توجه مشتریان قرار بگیرد. بنابراین طراحی وب سایت فروشگاهی شما مانند یک ویترین عمل می‌کند که باید طبق اصول و قواعدی درست انجام بگیرید تا بسیاری از مشتریان را به سمت فروشگاه اینترنتی شما جذب کند. در ادامه شما را با ۱۰ مورد از مهم‌ترین نکاتی که باید در طراحی وب سایت فروشگاهی رعایت شوند آشنا خواهیم کرد.

فروشگاه اینترنتی خود را بسیار ساده و منظم طراحی کنید

درست است که شما هیچ کالایی را در فروشگاه اینترنتی خود به صورت فیزیکی به فروش نمی‌رسانید اما اگر همین تصاویر بسیار بی‌نظم چیده شوند امکان تصمیم گیری مشتریان برای خرید کالا بسیار کاهش می‎‌یابد. بنابراین لازم است محصولات خود را به درستی برچسب گذاری نمایید به طوری که توضیحات در رابطه با محصولات و قیمت‌ها به راحتی قابل دسترسی و مشاهده باشند. از قرار دادن تصاویر ریز محصولات پشت سر هم خود داری کنید. به خصوص صفحه اول وب سایتتان زیاد شلوغ و بی نظم جلوه ندهید و اجازه دهید مشتریان برای دیدن محصولات بیشتر به صفحات دیگر فروشگاه اینترنتی شما مراجعه کنند. در واقع شما برای انتخاب کالا می‌توانید نقش یک مشاور و راهنمای خوب را داشته باشید. برای محصولات سرفصل تعیین کنید و هر یک را در منوی مرتبط با خودش قرار دهید.

در نظر گرفتن تخفیف برای محصولات

علاوه بر این که شما می‌توانید برای مناسبت‌ها و یا هر فصلی تخفیفاتی برای مشریانتان در نظر بگیرید، می‌توانید برای افرادی که عضو خبرنامه وب سایت فروشگاهی شما شده‌اند نیز یک درصد تخفیفی هدیه بدهید. توجه کنید که بهتر است این درصد تخفیف وقتی برای مشتریان در نظر گرفته شود که با وب سایت شما آشنایی کامل دارند در این صورت آن‌ها را برای مشتری دائم شدن وب سایت فروشگاهی خود تشویق خواهید کرد. بعد از این که تخفیفی برای برای کاربر در نظر گرفتید، بهترین روش این است که تخفیف در سبد کالا مشتری به نمایش داده شود که خود این امر سبب ترغیب مشتری برای نهایی کردن خرید می‌شود.

امنیت-وب-سایت-فروشگاهی

ایجاد حس امنیت خرید در مشتری

مجوز نماد الکترونیک باعث ایجاد امنیت خرید در مشتریان می‌شود، نماد اعتماد از جانب مرکز توسعه تجارت الکترونیک که زیر نظر وزارت صنعت و معدن است اعطا می‌گردد. در حال حاضر در کشور ما نهادهای امنیتی، بسیار قوی عمل کرده و اطمینان خاطر کاربران را برای خرید محصولات از فروشگاهای اینترنتی فراهم می‌کند. لازم به ذکر است بدانید در حال حاضر تمام فروشگاهای اینترنتی جهت فعالیت خود باید از این نماد الکترونیک استفاده کنند.

شناسایی بازار و مشتریان هدف

ابتدا لازم است گفته شود منظور از مشتریان هدف، مشتریانی است که در بین هزاران کاربر جذب محصولات شما می‌شوند. مثلا اگر محصول شما اسکیت ورزشی است، ورزشکاران مشتریان هدف فروشگاه شما محسوب می‌شوند. باید مشتریان خود را طبق معیارهایی طبقه بندی کنید تا فروش شما افزایش یابد به طور مثال: سن، جنسیت، محل اقامت و یا ارزش پیشنهادی محصولتان برای مشتری و … لازم است قبل از هر اقدامی برای فروشگاه آنلاین مطمئن شوید که محصولاتان خریدار دارد. چرا که گاهی اوقات ممکن است محصول عالی داشته باشید که طرفداران زیادی هم دارد ولی خریدار نه. به عنوان مثال ممکن است یک گالری هنری آنلاین راه اندازی کنید که تابلوهای نقاشی خود را در آن به نمایش بگذارید ممکن است نظرات مثبت زیادی دریافت ‌کنید ولی هر کس قادر به پرداخت هزینه برای تابلوهای شما نباشد. دلیل آن می‌تواند موارد زیر باشد:
قیمت نامناسب محصولات نسبت به رقبا
عدم وجود درخواست برای محصولاتتان
انتخاب نادرست مشتریان هدف
و یا هر دلیل دیگری که مشتریان را از خرید محصولات شما باز میدارد. ما به شما توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از وقت و هزینه اضافی، پیش از طراحی وب سایت فروشگاهی محصولاتتان را در فضای مجازی برای فروش بگذارید. این گونه می‌توانید به صورت مستقیم با مشتری ارتباط برقرار کنید و محصول خود را بفروشید. هنگامی که پس از ارزیابی اطمینان خاطر پیدا کردید که محصولتان خریدار دارد و مخاطبان شما حاضر به پرداخت هزینه می‌باشند، می‌توانید فروشگاه آنلاین خود را راه اندازی کنید.

پیشنهاد مشاهده: ۸ نکته برای داشتن استراتژی موفق در بازاریابی اینستاگرام

استفاده از تصاویر با کیفیت در طراحی وب سایت فروشگاهی را فراموش نکنید

مهم‌ترین تفاوت یک فروشگاه غیر آنلاین با فروشگاه آنلاین، قابل لمس بودن کالا در فروشگاه غیر آنلاین است. در یک مغازه مشتریان شما می‌توانند با لمس کردن، وزن کردن، چشیدن و … حس دقیق‌تری نسبت به محصول مورد نظرشان داشته باشید. به همین دلیل برای جبران کردن این مشکل در فروشگاه آنلاین لازم است از تصاویر با کیفیت در وب سایت خود استفاده کنید. برای بیان بهتر ویژگی‌های محصولاتتان بهتر است جزئیات محصولات نیز قابل مشاهده باشند.

ساخت درگاه پرداخت اینترنتی

مشتریان برای پرداخت هزینه محصولتان، نیاز به درگاه بانکی دارند. پرداخت آنلاین، واریز به شماره حساب و پرداخت نقدی از روش‌های پرداختی می‌باشند. اما بهترین گزینه پرداخت آنلاین می‌باشد. برای این کار کافی است از بانکی معتبر، درگاه پرداخت تهیه کنید.

سازگاری با انواع تبلت و تلفن همراه ( responsive)

با پیشرفت تکنولوژی ۷۰ درصد اینترنت گردی‌ها توسط اسمارت فون‌ها و تبلت‌ها انجام می‌شود. پس وب سایتی که با این وسایل هوشمند سازگار باشد این مزیت را دارد که تمام افراد با هر وسیله‌ای بتوانند از وب سایت شما دیدن کنند. این سازگاری به رتبه‌بندی ما در گوگل نیز کمک می‌کند.

نکات ذکر شده در این مقاله در رابطه با شروع طراحی وب سایت فروشگاهی است که تنها چند مورد مهم گفته شد. قطعا برای طراحی سایت فوق‌العاده شما نیازمند یک تیم حرفه‌ای هستید. متخصصین ما در سایار رایانه در هر زمان پاسخ گوی شما عزیزان هستند. همین الان با متخصصین سایار رایانه تماس بگیرید تا با دریافت مشاوره کاملا رایگان شما را راهنمایی کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *