۱۰ تکنیک راه اندازی مسابقه اینستاگرامی

با حضور بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر به صورت روزانه؛ اینستاگرام یکی از پلتفرم های محبوب برای کسب و کارها و برند ها تبدیل شده است که تبلیغات خود را در آن به نمایش می‌گذارند. تمامی برند ها قبل از برگزاری مسابقات اینستاگرامی، باید مواردی مانند هویت برند، پرسونای مخاطب، تقویم محتوایی و غیره را درنظر داشته باشند تا بتوانند یک مسابقه خود برگزار کنند.
برگزاری مسابقات اینستاگرامی معمولا براساس محتواهای موجود در صفحه انجام می‌شود و باید در قبال دریافت چیزی، یک ارزشی را به مخاطب ارائه نمود. اگر این ارزش تنها وجه مسابقه باشد، به سرعت شمارا ترک خواهند کرد ولی اگر شما بتوانید با استفاده از یک بازی، کاربر را درگیر و علاقه آن را به خودتان جلب کنید، مشتریان و فالوور های وفاداری جذب خواهید کرد.
10 تکنیک ساده برای راه اندازی یک مسابقه آنلاین حرفه‌ای

هدف خود را مشخص کنید

قبل از اینکه وارد فاز مسابقه شوید، باید هدفی را برای خود مشخص کنید. برای این کار ابتدا باید ببینید مشتریان شما بیشتر به چه چیز هایی علاقه نشان می‌دهند؟ چه چیز هایی را دنیال می‌کنند؟ کدا پست شما بازدید زیادی داشته است؟ بازدید استوری های شما بسیار زیاد است یا پست های شما و غیره.
نکته: برند ها و سازمان های بزرگ معمولا دارای هویت برند و ساختارهایی هستند که به شما اجازه هر تستی را نمی‌دهند! پس بهتر است قبل از اجرای هر برنامه‌ای، از این قوانین مطلع باشید تا میزان آزادی عمل خود را بدانید و در آن بازه، به خلاقیت و ایده پردازی مشغول شوید.

ورودی مسابقه را تعریف کنید

مسابقه اینستاگرام را شبیه به مسابقه فوتبال در نظر بگیرید. در این بازی، شما ابعاد زمین، تعداد بازی‌کن، خطاها و غیره مشخص است. برای مسابقه اینستاگرامی شما نیز باید اینگونه باشد. یعنی جایزه، شرایط ورود در مسابقه، خطاها و پاداش ها، بازه زمانی و غیره باید کاملا مشخص و شفاف باشد.
برای مثال شما می‌توانید از روش های زیر استفاده کنید:
 1. برای شرکت در مسابقه؛ یک پست خاص را استوری کنید و صفحه مارا منشن کنید.
 2. صفحه مارا فالوو کنید و آخرین پست مارا لایک کنید.
 3. آخرین پست مارا در صفحه خود منتشر کنید و مارا در آن تگ کنید.
 4. پست مسابقه مارا لایک کرده و درآن کامنت بگذارید.
 5. صفحه مارو فالوو کن و سه تا از دوستاتو منشن کن

از هشتگ مناسب استفاده کنید

برندد هشتگ ها یکی از مهمترین قسمت های هر مسابقه اینستاگرامی به شمار می‌آیند. زمانی که مسابقه شما دارای شعار خاصی باشد، کمک خواهد کرد تا بیشتر در ذهن مخاطب باشید و به راحتی شمارا جستجو کنند. از آنجایی که هرروز هزاران هشتگ ساخته می‌شود؛ ساخت یک هشتگ خاص کار بسیار سختی است.
برای اینکه بتوانید یه هشتگ اختصاصی داشته باشید می‌توانید از تکنیک های زیر استفاده کنید:
 1. هشتگ کوتاه استفاده کنید. از هشتگ های کوتاه شده و جذاب استفاده کنید تا بیشتر در خاطر مردم بماند.
 2. هشتگ مرتبط انتخاب کنید. برای مثال اگر شما در صنعت پوشاک فعالیت می کنید و هشتگ #چرم استفاده کنید، صفحات بسیاری وجود دارند که می‌توانند بر روی موج ایجاد شده توسط کمپین شما موج‌سواری کنند با کمپین های خود، مسابقه شمارا کم ارزش کنند.
 3. ساده یا خاص باشد. کاربران قبل از هر کاری، ابتدا پست یا استوری شمارا تماشا می‌کنند. برای همین باید پست و استوری جذاب به همراه هشتگی ساده استفاده کنید تا کاربر مایل به انتشار و ارسال آن به دوستان آشنایان خود باشد.
 4. از اصلاحات عمومی استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا راحت تر در ذهن ها بمانید ولی اگر کسب و کار بین المللی دارید، استفاده از این کار کمی سخت است چراکه برخی کلمات در زبان های مختلف می‌تواند ایهام داشته و یا گیج کننده باشند.
 5. از هشتگ هایی که رقبا استفاده کرده‌اند استفاده نکنید. زیرا کمپین شما موجب تجدید خاطره رقبای شما در ذهن مشتریان می‌شود و بجای اینکه به شما مراجعه کنند؛ به پیج آنها خواهند رفت.

از یک تم شفاف و صریح استفاده کنید

پست مسابقه شما باید کاملا مرتبط با محصولات، خدمات و برند شما باشد و کاملا صریح به چیز یا کار خاصی اشاره کند و درخواستی که از کاربران دارد نیز کاملا مشخص باشد.
شما می‌توانید ارویدادها، مناسبت های فصلی، قومی یا مذهبی یا هرچیز دیگر مانند آن نیز استفاده کنید.
سال ۲۰۱۹ مجله دی‌مگزین که در زمینه سبک زندگی در آمریکا مشغول به فعالیت است، از گرمای شدید تابستان در ایالت دالاس استفاده کرد و کمپین #staycooldallas را اجرا کرد و در آن از کاربران خواست تا راهکار هار خود برای خنک ماندن و تحمل این هوای گرم را با آنها به اشتراک بگذارند.
دی مگزین

چطوری برنده را انتخاب خواهید کرد؟

یکی از مهمترین بخش های مسابقه های اینستاگرامی، انتخاب برنده ها است. این بخش همیشه دارای مناقشات بسیار زیادی در میان افراد است و به همین دلیل به دو حالت رای گیری و هیات داوران انجام می‌شود.
 • رای گیری: این مدل دارای طرفداران بسیاری است و اگر جایزه شما دارای ارزش بالایی باشد، کاربران از هر درگاهی برای افزایش لایک خود استفاده می‌کنندو در زمان مسابقه نیز بازدید بالایی خواهید داشت. به این نکته توجه داشته باشید که افراد می‌توانند از منشن کردن افراد جعلی و یا استفاده از robot like و غیره استفاده کنند. برای این موارد نیز باید جرایمی درنظر بگیرید.
 • هیئت داوری: در این روش شما می‌توانید از گروهی خبره برای این کار استفاده کنید. در این حالت شما می‌توانید هم حالت رای گیری را داشته باشید و هم بای جذاب‌تر شدن فرایند اعلام برندگان از هیئت داوران استفاده کنید.

جایزه مناسبی انتخاب کنید

شما همیشه می‌توانید از کوپن تخفیف و امثال آن استفاده کنید ولی به این فکر کنید که مشتری شما چه قشری از جامعه هستند و چه چیزی آنهارا بیشتر خوشحال می‌کند. فرض کنید شما یک آژانس مسافرتی هستید که می‌خواهید یک مسابقه برای دربی برگزار کنید. درست است که پیراهن تیم محبوب، علاقه مندی زیادی خواهد داشت ولی مسافرت رایگان چیز دیگری است!
همیشه سعی کنید خلاقیت داشته باشید تا برای کاربرانتان تازگی داشته باشید. این خلاقیت است که مشتری جذب می‌کند و زمانی که با چاشنی مسابقه همراه شود، به یاد ماندنی خواهید شد.
شرایط و قوانین مسابقه را کاملا شفاف تنظیم کنید
تمامی بازی ها باید قوانین مخصوص به خود را داشته باشند تا لذت بخش تر شوند. این قوانین هم به جذابیت بازی کمک می‌کنند و هم می‌توانید با آن، متقلب هارا مجازات کنید. برخی از مواردی که باید به عنوان قوانین مسابقه درنظر داشته باشید عبارت‌انداز:
 1. نام برند و جزئیات مرتبط با مخاطبانتان را درنظر داشته باشید.
 2. تاریخ شروع و اتمام مسابقه
 3. قوانین شرکت در مسابقه (محدودیت سنی، شغلی و غیره)
 4. دستورالعمل های ورود به مسابقه اینستاگرامی
 5. تاریخ  معرفی و روش انتخاب برنده
 6. مدت زمان دریافت جوایز توسط برنده‌ها
 7. مشخصات جایزه (خصوصیات، تعداد و غیره)

به صورت هدفمند تبلیغ کنید

اگه تا اینجای مقاله با ما همراه بودید و همه این موارد رو داشتید، حالا زمان آن رسیده که تبلیغات خود را استارت بزنید. برای این کار روش های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.
 1. از وب سایت خود استفاده کنید. یک صفحه فرود اختصاصی برای مسابقه خود طراحی کنید  و تمامی قوانین مورد نیاز را در آن شرح دهید. حال این لینک را در بایو خود قرار دهید و با یک پست و استوری به آن اشاره کنید تا بازی‌کنان وارد آن شوند.
 2. از شبکه های اجتماعی استفاده کنید. شما می‌توانید پس از ثبت لینک در قسمت بایو، در پس و استوری خودتان مسابقه را تبلیغ کنید و یا در صفحات دیگر تبلیغ مسابقه را منتشر کنید.
 3. به مشتریان خود ایمیل بزنید. بسیاری از مشتریان هستند که به دلیل مشغله خود، در شبکه های اجتماعی حضور ندارند. میتوانید با استفاده از یک ایمیل دوستانه، از آنها برای شرکت در این مسابقه استفاده کنید.
 4. از اینفلوئنسر ها استفاده کنید. اگر مسابقه بزرگی در پیش دارید می‌توانید با استفاده از اینفلوئنسر برای اطلاع رسانی بیشتر کمک کنید.
 5. از دوستان و همکارانتان بخواهید تا شمارا استوری و منشن کنند. با این شیوه می‌توانید بازدید های بسیار بیشتری را به مسابقه خود جذب کنید.

مطالعه بیشتر: ۱۰ ابزار مدیریت مسابقات اینستاگرامی

بر روی تبلیغات خود نظارت داشته باشید

همانطور که برگزاری مسابقه مهم است، پیگیری نحوه اجرا و کارای آن نیز مهم است. به همین دلیل باید شاخص های عملکردی خاصی را در نظر داشته باشید و با استفاده از آن کیفیت و کمیت کار را مورد ارزیابی قرار دهید. در ادامه برخی از این موارد را باهم مرور خواهید کرد.
 1. تعداد محتوای ارسالی: تمامی پست ها، ویدئوها و سایر محتوایی که برای مسابقه طراحی و اجرا کرده‌اید را مورد پایش قرار دهید تا کیفیت تاثیر گذاری هریک در فرایند تبلیغ را ارزیابی کنید.
 2. تعداد لایک ها: اگر برنده را بر اساس انتخاب عموم معرفی کرده اید، بیشترین لایک ها برای شما بیشترین ارزش را خواهند داشت.
 3. تعدد محتوا: اگر کاربران بر روی بیش از ۱ محتوا کارکنند، از کجا متوجه خواهید شد کدام یک برای شما اثربخش تر بوده و کدام برنامه شما مفید بوده است؟
 4. چه کسی محتوای بیشتری برای شما ارسال کرده است؟ در برخی از مسابقه ها که نیاز به ارسال محتوا از طرف کاربران است، شما می‌توانید کاربران طرفدار خود را از این طرق به خوبی بشناسید.
 5. تعداد کل لایک ها. این پارامتر بسته به استراتژی برگزاری مسابقه برای شما بسیار موثر خواهد بود.
 6. افزایش فالوور. افزایش فالوور یکی از پر ارزش ترین نتایجی است پس از مسابقه برای شما خواهد ماند. پس در زمان اجرای مسابقه از هرگونه فعالیت جانبی خود داری کنید تا تاثیر مسابقه بر روی فالوور هارا بتوانید بررسی کنید.

پس از مسابقه، بازهم پیگیر باشید.

پس از اتمام مسابقه، باید پیگیر روند معرفی برندگان باشید. در این روند بایدبنا به استراتژی ای که قبلا تدوین کرده ایت عمل کنید و تمامی فالوور های شما منتظر  معرفی برندگان هستند.
اگر امکان آن را دارید که یک برنامه لایو ایجاد کنید تا برنده دعوت شده و جایزه را تحویل بگیرد که عالی می‌شود؛ در غیر این صورت، شرایط اعلام برنده و نحوه انتخاب آن‌را ترجیحا به صورت آنلاین انجام دهید. در این صورت از هرگونه سوء برداشت نیز جلوگیری می‌شود.
منبع: https://blog.hubspot.com/marketing/instagram-contest-guide

© کپی رایت ۱400؛ تمامی حقوق وب سایت نزد شرکت سایار رایانه خاورمیانه محفوظ می‌باشد.