در این مقاله ما شما را با 14 نکته که برای بهبود استراتژی بازاریابی اینستاگرام موثر هستند، آشنا کرده و شما را در مسیر درست هدایت خواهیم کرد.

۱۰ نکته برای بهبود عملکرد در بازاریابی اینستاگرام و جذب فالوور

حضور فعال مشاغل در رسانه‌های اجتماعی برای بقا و رسیدن به موفقیت امری حیاتی محسوب می‌شود. هیچ یک از استراتژی‌های بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی بدون اینستاگرام کامل نیست. چراکه اینستاگرام یک بستر برتر برای برندها، تبلیغ کنندگان و مصرف کنندگان به حساب می‌آید و ماهانه دارای ۸۰۰ میلیون و روزانه ۵۰۰ میلیون کاربر فعال است. مورد دیگری که ممکن است باز‌هم شما‌ را شگفت زده کند، این است که ۷۰درصد هشتگ ها دارای برند هستند. بنظر شما این آمار نشان دهنده چیست؟ به این معناست که اگر شما فرد فعالی در اینستاگرام نیستید، پس این هشتگ ها مربوط به رقبای شما می‌باشند. اگر جزو آن دسته از افراد هستید که حساب کاربری اینستاگرام خود را فعال کرده‌اید، لازم است بدانید که در مسیر درستی هستید. اما این نکته را هم فراموش نکنید که فقط داشتن حساب کاربری منجر به فروش نمی‌شود. اگر قصد دارید که درآمدی با سود بالا از اینستاگرام کسب کنید، باید یک استراتژی مناسب و درست داشته باشید. در این مقاله ما شما را با ۱۴ نکته که برای بهبود استراتژی بازاریابی اینستاگرام موثر هستند، آشنا کرده و شما را در مسیر درست هدایت خواهیم کرد.

۱. فالوور‌های خود را افزایش دهید.

یکی از مهمترین مواردی که به شما کمک می‌کند تا استراتژی بازاریابی اینستاگرام موفقی داشته باشید، افزایش دنبال کننده‌های پیج کاری خود می‌باشد. اگر فالوور‌های زیادی نداشته باشید، برای دیده شدن پست های خود باید بسیار تلاش کنید. و همچنین فروش خدمات و محصولات بدون داشتن تعداد بسیار زیادی از فالوورها میسر و آسان نخواهد بود. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که بدون تعداد قابل توجهی از فالوورها، برای فروش محصولات خود و دیده شدن در فضای بازاریابی اینستاگرام دچار سردرگمی خواهید شد. در عکس پایین مهمترین دلایلی را می‌بینید که چرا کاربران، برندهای مختلف را در اینستاگرام دنبال می‌کنند.

علل دنبال‌کردن برندها توسط کاربران

همانطور که در اعداد نمودار بالا مشاهده می‌کنید، ۷۳ درصد از کاربران به علت علاقه‌ای که به خدمات و محصولات ارائه شده‌ی یک برند دارند، آن را در اینستاگرام دنبال می‌کنند. از این نکته متوجه می‌شوید که مشتریان فعلی شما، درواقع به برند و هرآنچه که به آنها ارائه می‌دهید، علاقه‌مند هستند. پس شما به عنوان یک برند که تلاش در افزایش فالوورهای خود و در نهایت فروش بیشتر دارد، می‌توانید به آنها اطلاعات بیشتری در خصوص پیج کاری خود دهید و در مقابل از آنها بخواهید که شما را به سایر دوستان و آشنایان خود معرفی کرده و به افزایش فالوور‌ها و شناخته شدنتان در فضای مجازی کمک کنند. شما می‌توانید با ارسال ایمیل به مشتریان خود این فرایند را شروع کنید. فقط مطمئن باشید که به آنها انگیزه کافی برای دنبال کردن خود را داده‌اید. برای مثال، شما ممکن است فقط چند بار در ماه به آنها ایمیل ارسال کنید. در ایمیل های خود به آنها بگویید که اگر خواستار تخفیف بیشتری هستند، شما را در اینستاگرام پیدا و دنبال کنند. اگر از این استراتژی استفاده کنید، مطمئن باشید که به پیروزی خواهید رسید. علاوه‌بر این، شما میتوانید در وبسایت خود از آیکون اینستاگرام نیز استفاده کنید. به این صورت کاربر شما متوجه خواهد شد که این کسب و کار دارای حساب کاربری در اینستاگرام است و با کلیک کردن بر روی آن می‌تواند به راحتی شما را پیدا کند. فراموش نکنید که به منظور تبلیغ کسب و کار خود از دیگر رسانه‌های اجتماعی هم بهره‌ببرید.

۲. به اولین impression صفحه خود توجه کنید.

یکی دیگر از روش‌های بهبود استراتژی بازاریابی اینستاگرام که بسیار مهم است، اولین ایمپرشن (تعداد دفعاتی که یک پست و یا استوری دیده شده است) می‌باشد. این مورد همانقدر که در دنیای واقعی مهم و درست است، در دنیای مجازی نیز صدق می‌کند. شما به عنوان یک بازاریاب باید این مورد را تشخیص دهید. به همین خاطر است که نوشتن یک مقاله و پست قوی که به معرفی کسب و کار شما می‌پردازد، برای استراتژی محتوایی شما بسیار حیاتی است. به بیان دیگر، زمانی که یک کاربر بر روی پروفایل شما کلیک می‌کند، اولین چیزی که می‌بینند و چشمشان را می‌گیرد، چیست؟ آنها عکس پروفایل، بیوگرافی و آخرین پست های شما را می‌بینند. اجازه دهید به نکته قبل که در خصوص افزایش فالوور‌ها بود، برگردیم. زمانی که کاربر وارد صفحه شما می‌شود، پروفایل شما به قدری باید کامل باشد که هیچگونه سوالی در ذهن آنها ایجاد نکند. و در اولین نگاه تمامی اطلاعات موردنیاز و مهم در خصوص کسب و کار و محصولات شما را به دست آورد. استفاده از لوگو خود به عنوان عکس پروفایل یکی از مهمترین و بهترین مواردی است که می‌توان اعمال کرد. چراکه باعث می‌شود برای کاربران بیشتر قابل شناسایی و تشخیص باشید.

۳. محتوا خود را بطور منظم پست کنید.

اگر فقط در ماه یک ویدئو و یا عکس را در صفحه خود به اشتراک می‌گذارید، باید بدانید که این کار یک استراتژی کارآمد نخواهد بود. و حتی نمی‌توان این نوع پروفایل را پروفایلی فعال تلقی کرد. شما باید تلاش کنید که برندتان همیشه در ذهن کاربر باقی بماندو اما از طرفی دیگر، نباید زیاده روی کنید. و روزانه بیشتر از یک پست را درج کنید. چراکه ممکن است سبب آزرده خاطر کردن کاربر شود. اگر هرروزه مطالب زیادی برای به اشتراک گذاری دارید، می‌توانید حجم زیادی از آنها را در استوری خود پست کنید.

۴. لایو (live) بگذارید.

لایو یکی از ویژگی های اینستاگرام است که کاربران عاشق آن هستند و برندها از این علاقه به نفع خود استفاده می‌کنند. استفاده از لایو به شما این فرصت را می‌دهد که به صورت زنده با کاربران خود ارتباط برقرار کنید و همزمان با صحبت کردن شما، آنها نظرات خود را به شما ابلاغ می‌کنند. شایان ذکر است که در لایو باید اطمینان حاصل کنید که پاسخ اکثر اظهار نظرات کاربران را خواهید داد. این امر به افزایش فالوورهای شما کمک بسیار خواهد کرد. در لایو اینستاگرام امکانات بی‌پایانی وجود دارد. به عنوان مثال، شما می‌توانید محصولات جدید را به نمایش بگذارید، از امکانات خود استفاده کنید و یا حتی برخی از کارمندان خود را معرفی کنید. روش دیگر استفاده از لایو اینستاگرام، کار با دیگر برندها است. اینستاگرام از نظر همکاری برندها با یکدیگر در سراسر جهان برترین پلتفرم اجتماعی به شمار می‌رود.

۵. در استوری از عکس و ویدئو استفاده کنید.

همانطور که قبلاً به طور خلاصه اشاره شد، استوری شما مکان بسیار خوبی برای اضافه کردن مطالب روزانه است. شما می‌توانید چندین بار در روز مطالب موردنظر خود را در استوری به اشتراک بگذارید. اما همانطور که در بالا اشاره شد، این به آن معنی نیست که زیاده روی کنید و روزانه بیش از ۲۰ عکس و ویدئو را در استوری خود به اشتراک بگذارید. چراکه کاربران به تمامی آنها نگاه نمی‌کنند پس این مورد سبب هدر رفتن وقت و منابع شما خواهد شد. و همچنین ممکن است ریزش کاربران را به دنبال داشته باشد. علاوه‌براین، باید توجه داشته باشید که در بهترین زمان استوری خود را پست کنید چراکه هر استوری بعد از ۲۴ ساعت حذف خواهد شد. پیشنهاد ما به شما این است که از استوری برای ارائه تخفیف، برگزاری مسابقات استفاده کنید.

حتما بخوانید: چگونه از طریق استوری اینستاگرام مخاطبان خود را افزایش دهیم؟

حتی می‌توانید از استوری به این عنوان استفاده کنید که به کاربران خبر دهید در حال حاضر شما در دفتر و یا شرکت خود مشغول به انجام چه کاری هستید. تمامی این ایده‌ها به این خاطر است که کاربر برند شما را در ذهن خود داشته باشد. و اگر احتمالا آنها درمورد شما فکر می‌کنند و شما در ذهن آنها زنده هستید، پس احتمال خرید هم افزایش می‌یابد. همانطور که با استفاده از لایو می‌توانید با همکاران خود ارتباط برقرار کنید، با استفاده از استوری نیز می‌توانید با دیگر برندها به منظور کسب سود و منفعت بیشتر، نیز همکاری کنید.

۶. تبلیغات هدفمند داشته باشید.

چگونه توجه افرادی که شما را دنبال نمی‌کنند، جلب کرد؟ برخی از استراتژی‌ها مانند استفاده از لوکیشن، برگزاری مسابقات و همکاری با اینلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی می‌توند این مورد را تا حدودی عملی کند. با این حال، گاهی ممکن است استفاده از این استراتژی‌ها شما را در معرض دید مخاطبین جدید قرار ندهد. اجرای تبلیغات هدفمند به شما در این راه کمک می‌کند. لازم است بدانید که شما می‌توانید با استفاده از اینستاگرام و فیسبوک دست آورد یکسانی داشته باشید. پس تبلیغات هدفمند و ارزشمندی را در نظر بگیرید و در هر دو اکانت اینستاگرام و فیسبوک خود آنها را قرار دهید. برای انتخاب مخاطب تبلیغاتی خود می‌توانید از پارامترهایی مانند سن، جنسیت و موقعیت مکانی استفاده کنید. شما حتی میتوانید یک قدم جلوتر بروید و کاربران را بر اساس علایق آنها مورد هدف قرار دهید.

۷. مسابقه برگذار کنید و جایزه بدهید.

مسابقات تبلیغاتی و هدیه دادن دو راهبرد مورد علاقه ما برای برندها است تا با مخاطبان خود در رسانه های اجتماعی ارتباط برقرار کنند. اگر شما بدانید که به چه صورت جوایز سودآوری را برای مسابقاتتان در نظر بگیرید و ارائه دهید، تلاشتان منجر به فروش بیشتر خواهد شد. حتما بسیاری از شما درحال فکر کردن هستید که چگونه با دادن محصولات خود به کاربران به صورت رایگان، می‌توانید کسب درآمد کنید؟ اجازه دهید با مثالی این موضوع را به شما عزیزان توضیح دهید. در اینجا عکس صفحه‌ای را می‌بینید که از این استراتژی استفاده کرده است و جوایزی را برای کاربران مانند پاوربانک، کیس تلفن و کابل برق در نظر گرفته است.

طراحی مسابقه و جایزه

انجام این کار باعث می‌شود که پست و صفحه شما بیشتر در معرض دید افراد مختلف قرار بگیرد. همین امر به افراد دلیلی می‌دهد که صفحه و اطلاعات محصولات شما را بیشتر دنبال کنند. همانطور که در ادامه مشاهده خواهید کرد، این بخش کمی متفاوت تر انجام شده است. چراکه این پیج با دیگر برندها نیز همکاری کرده است و آنها را در بخش کپشن تگ کرده است. این مورد باز هم سبب افزایش کاربران برای شما خواهد شد.

همکاری برندها

 

۸. از ویژگی “swipe up” یا بالا کشیدن صفحه استفاده کنید.

احتمالا سالهاست که با هدایت کردن کاربران از طریق لینکی به وب‌سایت خود مشکل دارید و دست و پنجه نرم ‌می‌کنید. و با ارسال محتوا و مشخص کردن لینکی در آن قصد هدایت کردن کاربر به وب‌سایت خود را دارید. اما همانطور که متوجه شده‌اید این استراتژی خطاهای بسیاری دارد. اولین ایراد این استراتژی این است که یک گام اضافی برای کاربران است. به این خاطر که ابتدا باید به صفحه شما بیایند و سپس بر روی لینک کلیک کنند و وارد یک صفحه جدید شوند. لازم به ذکر است که افراد نمی‌خواهند این همه دردسر را تحمل کنند و راحت‌ترین و آسانترین راه حل ممکن را خواستارند. بعلاوه، اگر بخواهید دو یا چند صفحه را به عنوان مقصد لینک خود مشخص کنید چه؟ این کار بسیار گیج کننده و خسته کننده خواهد بود. با استفاده از ویژگی swipe up یا بالا کشیدن صفحه این مشکل برطرف شده است. و اکنون می‌توانید به راحتی با استفاده از آن در استوری خود، کاربر را مستقیما به وب‌سایت و یا آدرس موردنظر خود هدایت کنید.

پیشنهاد: خدمات بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

۹. به نظرات و پیام‌های کاربران پاسخ دهید.

ممکن است فکر کنید که پاسخ دادن به کاربران، کاری وقت‌گیر و بیهوده است اما یکی از موارد مهم بهبود استراتژی بازاریابی اینستاگرام این است که به آنها پاسخ دهید چراکه این امر باعث می‌شود کاربر متوجه شود که شما به آنها احتمام می‌گذارید و آنها را دوست دارید. به بیان دیگر، با پاسخ دادن به نظرات درواقع یک عنصر انسانی و اشتیاقی را به نفع برند خود جذب کرده‌اید که افراد بسیار از آن استقبال می‌کنند. این استراتژی ویژه در صورتی که افراد در حال سؤال یا ابراز شکایت در مورد شغل شما هستند، بسیار حائز اهمیت است که در اسرع وقت به این نظرات پاسخ دهید و مشکلات به وجود آمده را حل و فصل کنید. این عمل به سایر کاربران که پاسخهای شما را در رسانه های اجتماعی مشاهده می‌کنند، نشان می‌دهد که برند شما برای خدمات مشتری ارزش بسیاری قائل است.

۱۰. به دنبال کنندگان خود تخفیف ارائه دهید.

همه ما انسان ها عاشق یک معامله خوب هستیم. به همین خاطر شما می‌توانید به منظور ترغیب مشتری بیشتر، به فالوورهای خود تخفیفات ویژه ای ارائه دهید. چراکه اینستاگرام بستری برای فروش های لحظه‌ای می‌باشد. از آنجایی که استوری بعد از ۲۴ ساعت حذف می‌شود، بهتر است که از پست برای به اشتراک گذاشتن یک کد تخفیفی و تبلیغی استفاده کنید. این عمل باعث می‌شود که طرفداران شما احساس کنند که پیشنهادی را دریافت کرده‌اند که سایر افراد از آن چیزی نمی‌دانند. این احساس منحصر به فرد بودن، آنها را ترغیب به خرید می‌کند.

امروزه برای سرعت بخشیدن به امور کسب و کار می‌توان از قدرت نرم افزار و تکنولوژی روز و بهبود استراتژی بازاریابی اینستاگرام بهره گرفت. با کمک تیم تخصصی سایار یک قدم به موفقیت نزدیک‌تر شوید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *