14-گام-طلایی-برای-وایرال-شدن-محتوا-در-اینستاگرام

۱۴ گام طلایی برای وایرال شدن محتوا در اینستاگرام

محتواهایی که بدون تبلیغات و به صورت ویروس گونه ای در سراسر وب و شبکه های مجازی منتشر می‌شود را اصطلاحا محتواهای وایرال می‌گویند. اینگونه محتواها قابلیت مهندسی معکوس دارند تا بتوانید بدانیم چرا و چگونه این کار را انجام داده اند.

در سال ۲۰۲۱ ما بیش از یک میلیون پست وایرال را مورد بررسی قرار دادیم و به این نتیجه رسیدیم که محتواهای وایرال، همگی منحصربه‌فرد هستند. ما با بررسی تمامی این ویدئو ها به این نتیجه رسیدیم که تمامی آنها از چهار عنصر اساسی استفاده می‌کنند که تقریبا در تمامی ویدئوهای وایرال مشترک است.

پست های وایرال چه ویژگی‌ای دارند؟

پست های وایرال چه ویژگی‌ای دارند؟

این پست ها خاص هستند، جهت و بینش دارند و از قواعد معمول پیروی نمی‌کنند. آنها با استفاده از عناصر فوق و تکنیک هایی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، دست به دست می‌شوند و به سرعت معروف می‌شوند. نمودار زیر، نرخ اشتراک گذاری دو ویدئو در صفحه اینستاگرام بازفید و نیویورک تایمز است
چگونه محتوای خود را وایرال کنیم؟

چگونه محتوای خود را وایرال کنیم؟

۱. مردم را شگفت زده کنید.

یکی از محتواهایی که در نوامبر سال ۲۰۱۵ منتشر شد و به صورت ویروسی منتشر شد با این عنوان بوده است: آبجو از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند.
از آنجایی که تمامی انسان ها علاقه‌مندند که مطالب عجیب و هیجان انگیز را با یکدیگر به اشتراک بگذارند؛ این مطلب به میزان زیادی در فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی منتشر شد و آنجایی که این خبر نزدیک به کریسمس بود و به تحقیقات علمی نیز اشاره می‌کرد؛ میزان مصرف آبجو را نیز در انگلیس افزایش داد.
از ترند ها استفاده کنید (مخصوصا زامبی ها)

یکی از عامل های ویروسی شدن این خبر، اشتراک در فیس بوک بوده که عناوین تحریک کننده و متن ساده و روان، جرقه وایرال شدن را زد.

عناصر نشر ویروسی: محتوای شگفت انگیز، دارای زمینه پژوهشی، دارای محتوای تحریک آمیز، دارای فرمتی ساده و خوانا.

۲. از ترند ها استفاده کنید (مخصوصا زامبی ها)

ترند های روز معمولا حال و هوای آن روزهارا به نمایش می‌کشند و از طرفی، زامبی ها نیز طرفداران زیادی در سراسر جهان دارند که ترکیب این دو می‌تواند بازدید زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. برای مثال: سفر دریایی با تم زامبی در سال ۲۰۱۵، بیش از ۵.۱ میلیون به اشتراک گذاری داشت.

این سفر بیش از ۴۰۰ هزار کامنت را در سال ۲۰۱۵ به خود اختصاص داد. شما نیز می‌توانید از ترند های روز مانند سریال گیم آف ترونز، سریال see یا هر چیز دیگری استفاده کنید.

فاکس نیوز

شاید پیش خود بگویید که فاکس نیوز یکی از محبوب ترین رسانه ها است و این آمار چیز عجیبی برای آن نیست! جالب است بدانید که  این آمار تقریبا بیش از ۵ برابر محبوب ترین مقالات آن زمان این وب سایت است.

عناصر ویروسی: استفاده از ترند، ریسک و جسارت استفاده از کارهای نوین.

۳. الهام بخش باشید

داستان ها، جملات، نقل قول ها و یا هر متن الهام بخش دیگری، همیشه دارای محبوبیت بالایی است و شما میتوانید از آنها به صورت داستانی یا مواردی مانند این منتشر کنید.

  • ۵۱ جلمه عاشقانه
  • ۳۰ شعر کوتاه زیبا در ادبیات
  • ۴۰ جمله عاشقانه برای خواستگاری
  • ۲۱ پیام تبریک رسمی
  • و غیره

پست های فهرستی همیشه بیشترین بازدید را داشته اند و گویا علاقه مردم به آنها هرگز کم نمی شود.

عناصر ویروسی: نقل قول های الهام بخش، گزینش محتوا، قالب فهرستی که به راحتی خوانده می‌شود.

مطالعه بیشتر: بازاریابی حرفه ای در اینستاگرام

۴. محتوایی فهرستی با تصاویر خیره کننده تولید کنید

این مدل تولید محتواها نیز مانند محتواهای فوق بوده ولی با این تفاوت که باید برای پس زمینه آن از تصاویر جذاب و خیره کننده استفاده کنید. به این تکنیک اصطلاحا مش گفته می‌شود.

برای مثال، مقاله ای با عنوان (جمعیت بیش از حد، مصرف بیش از حد) که با تصویری عالی همراه شده بود، توانست بیش از ۷۰۰ هزار اشتراک گذاری داشته باشد.

محتوایی فهرستی با تصاویر خیره کننده تولید کنید

تصاویر نیازی نیست حتما یک شاهکار هنری باشد. برای مثال در وب سایت گاردین معمولا تصاویر عادی از زندگی روزمره و نازیبا به چاپ می‌رسند اما این تصاویر بسیار شگفت انگیز و با کیفیت هستند. پست فوق نیز از این دسته محتواها است؛ شگفت انگیز، با کیفیت و شوکه کننده.

عناصر ویروسی: هیجان انگیز، غنی و ارزشمند از لحاظ بصری، پست فهرستی.

۵. استفاده از حیوانات و نوزادان بامزه

بله درست خواندید. تصاویر حیوانات و نوزادان در اینترنت فراوان هستند ولی کافیست یک لباس هالووین تن آن کرده و از آن عکس بگیرید. حالا به سرعت محتوای شما وایرال خواهد شد.

عناصر ویروسی: گربه، سگ، حیوانات خانگی و نوزادان.

۶. سرگم کننده باشید

مردم علاقه دارند تا محتواهایی جذاب و سرگرم کننده را برای دوستان خود ارسال کنند که در کنار سرگرم کننده بودن، مفید نیز باشد. برای دستیابی به این مهم، سرگرم کننده باشید و مردم را بخندانید (ولی نه از هر روشی!)

برای مثال مقاله ای با عنوان زمین در خطر گونه جدیدی از انسان که در برابر فهمیدن بسیار مقاوم است قرار دارد؛ بیش از ۴ میلیون بار بازنشر شد.

عناصر ویروسی: پست ها و ویدئو های سرگرم کننده،

۷. جنجالی باشید

چالش همیشه تفرقه را به همراه دارد و این به خودی خود عاملی است که افراد را بر آن میدارد تا برای طرفداری از تیم، موضوع مورد علاقه و یا تفکر و اعتقاد خود از شما حمایت کرده و یا با شما وارد جنگ شوند. برای مثال پست های دربی استقلال و پرسپولیس و یا رئال مادرید و بارسلونا دقیقا از همین اصل پیروی می‌کنند.

اگر در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، توئیتر ایشان را دنبال می‌کردید، متوجه می‌شدید که ایشان با استفاده از این تکنیک مردم را به تعامل وامیداشت و با پیام های گروهی‌ای که منتشر می‌کرد، نظرات و دیدگاه های مشابهی را با کاربران خود تعامل می‌کرد.

جنجالی باشید

عناصر ویروسی: نظرات جنجالی درباره موضوعات مطرح و ترند. استفاده از گروه های هم نظر برای انتشار ویروسی محتوا.

۸. از مردم آزمون بگیرید

یکی از مواردی که مردم علاقه بسیار زیادی به آن دارند، آزمون است. شما می‌توانید با استفاده از آزمون هایی نظیر MBTI، دیسک و یا حتی نظرسنجی هایی در خصوص کار خود، وضعیت جامعه یا هر چیز دیگر می‌توانید به راحتی پست را وایرال کنید. برای مثال آزمون هایی نظیر چند درصد شما یک ایرانی اصیل هستید یکی از آزمون های چالشی است که به راحتی قابلیت وایرال دارد.

عنصر ویروسی: آزمونی ساده که در آخر اطلاعاتی ارزشمند ارائه خواهد کرد. قالب محتوا تعاملی و ترقیب کننده به نشر آن است.

۹. پیام های هشدار دهنده

پیام های هشدار دهنده یکی از مواردی است که قابلیت وایرال بسیار زیادی دارد. برای مثال اخباری درباره جلوگیری از کلاه برداری، جلوگیری از سرقت خودرو، افزایش درآمد از ارز های دیجیتال و غیره محتواهایی هستند که قابلیت تحریک بالایی دارند و به شما این کمک را خواهند کرد که با سرعت بیشتری وایرال شوید.
عناصر ویروسی: هشدار های به موقع و به جا در زمینه کسب و کار خود، ارائه راهکار های عملی برای پیشگیری.

مطالعه بیشتر: ۱۰ تکنیک راه اندازی مسابقه اینستاگرامی

۱۰. از راز موفقیت دیگران بگویید

همه مردم دوست دارند که موفق شوند و برای این کار، به دنبال راز موفقیت افزاد موفق هستند. به همین دلیل، باید راز های موفقیت را در قابلی درست قرار داد، طوری که مخاطبان شما بتوانند درک درستی از محتوای شما داشته باشند. در این صورت می‌توان گفت محتوای شما قابلیت وایرال شدن را دارد.

برای مثال: افراد موفق چگونه در موقعیت های حساس، خونسردی خود را حفظ می‌کنند. یا چگونه مانند افزاد موفق، کارهای خود را برنامه ریزی کنیم؟

این عناوین و عنوان هایی نظیر آن که از کلمه موفقیت استفاده می‌کنند قابلیت وایرال پذیری بالایی دارند.

عناصر ویروسی: نکاتی درباره موفق بودن، محتوای کاربردی و مفید و ایجاد محبوبیت در مخاطبان.

۱۱. درباره سلامتی، رژیم و تناسب اندام بنویسید

چه کسی دوست دارد مریض باشد و یا اندام بد شکلی داشته باشد؟ شاید بسیاری از افراد به دلیل مشکلات مالی و یا نبود وقت کافی، توانایی انجام ورزش های طولانی مدت را نداشته باشند ولی همه آنها دوست دارند اندامی خوش فرم و جذاب داشته باشند.

شما می‌توانید با استفاده از نمایش راهکارهایی ، به کاربران خود در مسیر رسیدن به این هدف کمک کنید.

۱۲ تمرین برای خلاص شدن از کمر درد. هر یک ساعت در میان پشت میزتان این تمرین هارا انجام دهید. ۴ ورزش ساده برای رفع کوژ کمر و مواردی مانند این، قابلیت وایرال پذیری بسیار بالایی دارند.

عناصر ویروسی: سلامتی، رژیم، مواردی در خصوص تناسب اندام. ترکیبی از تصاویر جذاب، متن های فهرستی و عناویی که با چگونه آغاز می‌شوند.

۱۲. چکار کنیم تا کراشمان عاشقمان شود؟

علاقه مندی، عشق و رابطه های دوستانه و غیره عضوی جدایی ناپذیر از زندگی ما به شمار می‌رود؛ پس برای جذب مخاطبان بیشتر می توانید بر روی جنبه های مختلف یک رابطه تمرکز کنید. برای مثال اگر تم کاری شما روانشناسی است می‌توانید در باره انواع دوستی ها، مضرات و مزایای آن صحبت کنید و اینکه چه تاثیرات خوب و بدی بر روی شما خواهد گذاشت.

همچنین می‌توان درباره موضوع هایی مانند الان وضعیت رابطه ما چگونه است یا چگونه نیمه گم شده خود را تشخیص دهیم از جمله پست هایی هستند که قابلیت وایرال شدن را دارند.

عناصر ویروسی: ارائه دیدگاه درباره عشق و رابطه، تیتر های جذاب.

۱۳. چطوری بیش از ۱۰۰ سال، سالم و سرزنده زندگی کنیم

چه موافق باشید چه نه، همگی به دنبال دستیابی به زندگی طولانی، شاد و دارای سلامتی کامل هستیم. از این رو اگر زنی ۱۰۹ ساله در مصاحبه با شما بگوید راز عمر طولانی من، ارتباط برقرار نکردن با مردان است، به‌شدت وایرال خواهد شد.

چراکه هم فردی ۱۰۹ ساله این حرف را گفته و هم شامل کنایه و طنز بوده که در موقعیت های گوناگون نیز قابل استفاده است.

عناصر ویروسی: راز طول عمر طولانی، محتوای انرژی بخش.

۱۴. داستان دلگرم کننده تعریف کنید

مردم عاشق محتواهای دلگرم کننده هستند و از آنجایی که با آن معمولا همزادپنداری می‌کنند، به راحتی آنرا برای شما بازنشر خواهند کرد. در اینگونه محتواها شما می‌توانید ترکیبی از مواردی که در بالا به آنها اشاره شد را داشته باشید. برای مثال به داستان زیر توجه کنید.

امروز صبح یک زوج پیر که یکی ۱۱۰ و دیگری ۱۰۵ سال سن داشت وارد هتل ما شدند و درخواست دو دسر، دو غذای سرآشپز و همچنین یک کیک اسفنجی نیم کیلویی را دادند که برای ما بسیار سوال بر انگیز بود.

در بازه زمانی‌ای که غذای آنها در حال آماده شدن بود، علت کیک را جویا شدیم و متوجه شدیم که آقاداماد قصد دارند به مناسبت هشتاد و سومین سالگرد ازدواجشان می‌خواهند همسرشان را سورپرایز کنند.

پس از اطلاع مدیریت رستوران، یک کیک ۱۵ کیلویی تهیه و با حضور تمامی میهمانان و کارکنان هتل، جشنی خاطره انگیز برای این دو محیا گردید که از طرف مدیریت هتل به دلیل برگزاری جشن در این هتل، هدیه‌ای در این باب نیز تقدیم حضورشان شد.

عناصر ویروسی: داستانی شاد، ازدواجی طولانی مدت، حس مردم دوستی، حمایت از سالمندان.

نتیجه گیری

محتواهای ویروسی دارای فرمول خاصی نیستند ولی بااستفاده از موارد فوق، می‌توانید محتوایی وایرال پذیر طراحی کنید. اگر شما دارای محتوایی هستید که فکر می‌کنید قابلیت وایرال دارد، می‌توانید با استفاده از نهایتا ۵ اینفلوئنسر، کاری کنید تا جرقه وایرال شدن محتوایتان زده شود.

از آنجایی که کاربران در شبکه های اجتماعی و یا وب سایت شما، اول از همه، عنوان شمارا مطالعه می‌کنند، باید عنوان هایی جذاب برای آن تولید کنید تا به وایرال شدن محتوای شما کمک کند. برای درک بیشتر این موضوع می‌توانید از کتاب بازاریابی ویروسی نوشته جوانا برگر کمک بگیرید تا دیدتان نسبت به این قضیه بیشتر باز شود.

© کپی رایت ۱400؛ تمامی حقوق وب سایت نزد شرکت سایار رایانه خاورمیانه محفوظ می‌باشد.