نکات-طراحی-سایت

۱۶ مورد از مهم‌ترین نکات طراحی سایت در سال ۲۰۲۱

احتمالا تعدادی از شما عزیزان تصمیم گرفته‌اید سایت مربوط به کسب و کار خود را اعم از سایت شرکتی، فروشگاهی، خدماتی و … طراحی کنید، اما دقیقا نمی‌دانید که نکات طراحی سایت شامل چه مواردی می‌شود تا با انجام آن‌ها بتوانید یک سایت هوشمندانه و کاربرپسند طراحی کنید. در این مقاله شما را با جدیدترین نکات طراحی سایت آشنا خواهیم کرد که رعایت این موارد می‌تواند به شما در طراحی سایت حرفه‌ای کمک کند.

۱- هدف روشن و مشخص

لازم است از خودتان بپرسید که هدفتان از طراحی وب سایت چیست؟ آیا به دنبال افزایش فروش هستید؟ آیا هدف شما از طراحی سایت اطلاع رسانی است؟ یا فقط برای نشان دادن حضور خود در فضای اینترنت قصد طراحی سایت را دارید؟ تقریبا تمام کسب و کارها دارای وب سایت‌های متقاوتی هستند چرا که هر کدام از آن‌ها اهداف مختلفی دارند. برای مثال سایتی ک می‌خواهد کالایی را بفروشد ساختار متفاوتی نسبت به سایتی که می‌خواهد سرویس خاصی ارائه بدهد دارد. بنابراین مهم است که از همان ابتدا برنامه‌ها و ساختار سایت خود را در راستای همان هدف دنبال کنید. به یاد داشته باشید که هدف از جمله مهم‌ترین اصول برای شروع هر کاری است.

طراحی-سایت

۲- روانشناسی طراحی سایت

یکی از مهم‌ترین موارد در نکات طراحی سایت، موضوع روانشناسی طراحی سایت می‌باشد. با این که تنها ۱۰۰ سال است که روانشناسی وارد عرصه زندگی انسان‌ها شده است، اما در همین مدت کوتاه به یک علم کاملا کاربردی در جهت موفقیت اشخاص و شرکت‌ها تبدیل شده است. روانشناسی رنگ‌ها، روانشناسی بازار، روانشناسی اجتماعی و … از جمله شاخص‌هایی هستند که می‌تواند به شما برای درک بهتر فضای وب سایتتان کمک کند. روانشناسی طراحی وب سایت یکی از نکات مهمی است که امروزه بین طراحان سایت بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. بگذارید با یک مثال روانشناسی طراحی سایت را برای شما بهتر توضیح دهم، اگر شما طراحی سایت خود را به دست افراد یا شرکتی پسپارید که از روانشناسی طراحی سایت آگاه هستند بعد از پرسیدن سوالات متعدد در حیطه شغل و حرفه‌ی شما سعی می‌کنند به نوع نگاه مخاطب و سلیقه آنان بیشتر آشنا شوند. قطعا مخاطبان سایت فروشگاهی با یک سایت مربوط به ساختمان از نظر سن، سلیقه و … بسیار متفاوت می‌باشد. که در نظر گرفتن تمامی این موارد می‌تواند به شما در طراحی یک سایت حرفه‌ای کمک کند.

۳- انتقال واضح هدف سایت به کاربران

باید محتوایی را برای سایت خود طراحی کنید که هدف سایت را به صورت کاملا واضح و مشخص به کاربران نشان دهد همچنین لازم است تمام اهدافی که سایت آن را دنبال می‌کند ذکر شود. در واقع باید تمام اهداف و کارهایی که انجام می‌دهید در قسمت درباره ما به صورت خلاصه و دقیق قرار داده شود. طبق تحقیقات انجام شده اکثر کاربران به محض ورود به یک سایت به دنبال این می‌گردنند که سایت مورد نظر چه اهداف و کارهایی را انجام می‌دهد بنابراین انتقال واضح هدف سایت به کاربران جزو نکات طراحی سایت محسوب می‌شود که باید آن را در نظر گرفت.

۴- طراحی کاربر محور

همان طور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم، طراحی سایت برای کاربران و مخاطبان انجام می‌شود. بنابراین مخاطبان و کاربران شما باید از نوع طراحی سایت شما راضی باشند. حتما از خودتان می‌پرسید چگونه متوجه سلیقه و رضایت کاربران سایت شویم؟ در ادامه شما را با ۴ ترفند مفید آشنا خواهم کرد:

ایجاد نظر سنجی در وب سایت

قرار دادن نظرسنجی یک بحث مهمی در هر وب سایتی است نظر کاربران شما را با نیازها و سلیقه‌های آن‌ها بیشتر آشنا خواهد کرد.

رسانه‌های-اجتماعی

استفاده از شبکه‌های اجتماعی

امروزه شبکه‌های اجتماعی هسته اصلی هر سایت موفقی محسوب می‌شوند، با بهره گیری از آن‌ها می‌توانید وب سایت خود را جذاب‌تر و سرگرم کننده‌تر نشان دهید.

پیشنهاد مشاهده: ۸ مرحله برای ایجاد استراتژی در رسانه‌های اجتماعی

استفاده از علم گرافیک

گرافیک به شما کمک خواهد کرد که سایت خود را جذاب‌تر و طبق اصول خاصی طراحی کنید، قطعا طراحی یک سایت فروشگاهی با سایتی که خبرگزاری است بسیار متفاوت می‌باشد.

 تعریف پروفایل کاربر

یکی از مهم‌ترین نکات طراحی سایت که پیشرفت چشم گیری خواهد داشت.

۵- هنگام طراحی سرعت سایت را در نظر بگیرید

از میان تمام نکات طراحی سایت، سرعت سایت یک نکته ضروری می‌باشد و در همه چیز از نرخ پرش گرفته تا نرخ تبدیل و یا درآمد سایت تاثیر می‌گذارد. اگر وب سایت شما کند باشد، بازدیدکنندگان به سرعت از آن خارج می‌شوند. همچنین به دلیل این که کاربران سایت شما را ترک می‌کنند و به سایت دیگری در رتبه گوگل مراجعه می‌کنند، گوگل نیز سرعت بارگذاری صفحه شما را در رتبه بندی‌های خود اعمال می‌کند. برای رسیدن به سرعت مناسب از قالب سایت سبک و با کم‌ترین کدنویسی استفاده نمایید. همچنین لازم است از تصاویر بهینه با کمترین فونت و آیکون بهره بگیرید. سایر تنظیمات و نکات مربوط به سرعت سرور و وب سایت را نیز در جهت افزایش لود صفحه فراموش نکنید.

۶- از قانون Hick  در طراحی سایت خود بهره بگیرید

شاید شما هم اسم قانون هیک را شنیده باشید. در واقع قانون هیک ادعا می‌کند اگر فرد گزینه‌های بیشتری برای انتخاب داشته باشد، انتخاب برای او سخت‌تر خواهد بود و بالعکس هر چقدر تعداد این گزینه‌ها کمتر باشد امکان انتخاب و خرید بیشتر می‌شود.  این یکی از ضروری‌ترین نکات طراحی سایت است چرا که ممکن است تنها از طریق گزینه‌هایی که در اختیار کاربران قرار می‌دهید، نرخ تبدیل سایت شما افزایش یابد. به عنوان مثال می‌توانید موارد زیر را در سایت خود اعمال کنید:
کاهش تعداد مطالبی که در هر صفحه از لیست مطالب نمایش می‌دهید.
کاهش فیلدها و همچنین حذف فیلدهای غیر ضروری در هنگام طراحی سایت.
تمرکز خود را بر صفحه لندینگ پیج یا همان صفحه فرود افزایش دهید.
آدرس شبکه‌های اجتماعی که در آن‌ها فعال هستید را با کاربرانتان به اشتراک بگذارید.
هر صفحه از سایت را به یک هدف اختصاص دهید و در محتوا نویسی صفحه کاملا به آن پایبند باشید.

بلاگ-سایت

۷- استفاده از بلاگ در طراحی سایت

سایت شما باید دارای بلاگ باشد تا در آن بتوانید محتوای تولیدی خود را قرار دهید. در واقع بلاگ کمک می‌کند تا تخصص خود را بهتر به نمایش بگذارید و یا دانش افراد را نسبت به فعالیت‌هایتان افزایش دهید. چرا که بازید کننده زمانی که متوجه شود شما در حوزه خود متخصص هستید قطعا به شما اعتماد بیشتری خواهد کرد. ما در بسیاری از مقاله‌هایمان روش‌های ایجاد وبلاگ کاربرپسند را ارائه داده‌ایم که با مراجعه به ‌آن‌ها می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.

پیشنهاد مشاهده: ۱۰ قدم ساده برای یک وبلاگ کاربر پسند

۸- استفاده هوشمندانه از فضاهای سفید وب سایت

برخی از کاربران معتقد هستند که فضای سفید در طراحی وب سایت چیزی جز فضای بی کاربرد و منفی نیست. بنابراین استفاده هوشمندانه از فضاهای سفید یکی دیگر از نکات طراحی سایت محسوب می‌شود. در واقع این فضاهای سفید بدون کاربرد نیستند و می‌توانند تاثیر زیادی بر یک تجربه عالی کاربری بگذارند. فضاهای سفید در پارگراف‌ها، تصاویر، و بخش‌های مختلف سایت یک عنصر مهم در طراحی وب سایت محسوب می‌شوند، چرا که کمک می‌کند صفحه وب سایت شما را از یک ظاهر آشفته و درهم نجات دهد. لازم به ذکر است که اگر شما بیش از حد از متون و گرافیک استفاده کنید، مشاهده محتوا برای کاربران سخت خواهد بود که در نتیجه آن سبب خستگی و خروج کاربران از سایت شما خواهد شد.

۹- از دامنه رایگان استفاده نکنید

برای این که بتوانید اعتماد و اطمینان کاربران را جذب کنید بهتر است از دامنه‌ای استفاده کنید که صاحب آن خود شما هستید. این نکته مهم به کاربران و مخاطبان شما این فکر را القا می‌کند که شما دارای برنامه و پشتوانه هستید و به همین علت است که سایت را در دامنه‌ای که صاحب آن خود شما هستید قرار داده‌اید. همچنین نکته مثبت دیگری که رعایت این موضوع دارد این است که به شما کمک می‌کند آدرس اینترنتی شما خیلی راحت‌تر در ذهن کاربران بماند.

۱۰- آشنایی با وردپرس برای طراحی سایت کافی نیست!

امروزه با توجه به گسترش استفاده روز افزون از وردپرس، همه چیز راحت‌تر شده است و هر کسی که با علم طراحی سایت آشناییت کاملی ندارد می‌تواند از طریق وردپرس سایتی را طراحی کند. اما نکته‌ای که باید مد نظر گرفت این است که برای طراحی یک سایت موفق و پویا، باید با مهارت‌های لازم برای طراحی وب سایت نیز آشنا باشید. در واقع استفاده از وردپرس به تنهایی امکان داشتن یک سایت جذاب را برای شما به وجود نمی‌آورد و در کنار آن حتما باید یک طراح ماهر و کار آزموده باشید. مطمئن باشید اگر از شخصی بی‌تجربه در طراحی سایت کمک بگیرید، آزمون و خطاهایی که در سایت شما انجام می‌گیرد باعث از بین رفتن هزینه و وقت شما می‌شود و همچنین موفقیت سایت شما را به خطر می‌اندازد.

۱۱- بررسی سایت‌های معتبر در حوزه فعالیت مشابه شما

یکی از پر اهمیت‌ترین نکات طراحی سایت، بررسی رقبای خودتان است. بررسی سایت و نوع فعالیت آن‌ها به شما دیدگاه خوبی درباره کار و طراحی وب سایتتان خواهد داد. به علاوه اگر قصد دارید که طراحی سایتتان را به دست طراح دیگر بسپارید باز هم این راه بهترین روش است تا بتوانید از طراحان این سایت‌های معتبر برای طراحی سایتتان استفاده نمایید. بدین ترتیب شما همیشه از رقبای خود یک پله جلوتر خواهید بود.

طراحی-سایت-ساده

۱۲- سایت خود را ساده و بدون پیچیدگی طراحی کنید

طبق تحقیقاتی که توسط گوگل صورت گرفته است، کاربران اصولا به سایت‌های شلوغ و پیجیده علاقه‌ای ندارند. پس یکی دیگر از نکات طراحی سایت، این است که هر چه طراحی سایت شما پیچیده‌تر باشد، بازدیدکنندگانی که جذب آن می‌شوند کمتر می‌شوند. در ادامه به دو مورد از مهم‌ترین نکات طراحی سایت ساده اشاره خواهم کرد.
استفاده از ستون‌های کناری است ممنوع!
طراحان وب سایت به صورت فزاینده در حال کنار گذاردن نوارهای کناری سایت هستند چرا که این امر باعث می‌شود اختلال کمتری در ذهن مخاطبان صورت بگیرد و مرکز توجه آن‌ها مستیقما بر محتوای سایت سوق داده می‌شود.
رعایت چیدمان منظم در طراحی سایت
کاربران همیشه یک سایت با طراحی ساده را ترجیح می‌دهند. یک روش مفید برای چیدمان منظم، طراحی سایت به شکل ساده است. با این حال می‌توانید برای برجسته کردن بخش‌هایی از سایت با استفاده از خلاقیت ابتکارهایی به خرج دهید که باعث برهم زدن سادگی سایت هم نشود.

۱۳- بهینه سازی سایت را نادیده نگیرید

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات طراحی سایت بحث سئو بهینه سایزی سایت است. برای این که سایت شما بیشتر در معرض دید کاربران باشد و ترافیک و مخاطب بیشتری را به خود جذب کند، لازم است به اصول بهینه سازی توجه و آن را پیاده کنید. یکی از مهم‌ترین مسائل در زمینه سئو، ریسپانسیو بودن سایت شما به خصوص برای گوشی همراه است. چرا که امروزه بسیاری از کاربران از طریق گوشی همراه به وب گردی می‌پردازند. به همین دلیل لازم است این نکته را فراموش نکنید.

پیشنهاد مشاهده: خدمات سئو و بهینه سازی سایت

۱۴- از جلوه‌های بصری برای طراحی سایت استفاده کنید

از جمله مهم‌ترین اهداف سایت، هدایت کاربران است. شما با جلوه‌های بصری می‌توانید کاربران را به سمتی که برای آن برنامه ریزی کرده‌اید هدایت کنید. این موارد می‌توانند شامل آیکون‌ها، تصاویر، دکمه‌ها و همچنین تصاویری باشد که شخص را بر روی قسمتی که شما می‌خواهید متمرکز کند. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که سعی کنید تمام موارد را با کمال ظرافت و فقط در بخش‌های مهم انجام دهید.

۱۵- فرمی ساده برای تماس با ما در نظر بگیرید

ساده‌ترین ساختار را برای فرم تماس با ما در نظر بگیرید تا بازدیدکننده بتوان خیلی راحت و ساده مسائل و ابهامات خود را با شما در میان بگذارد. همچنین فراموش نکنید که سایر راه‌های ارتباطی را در این صفحه ذکر کنید تا بازدید کننده بتواند با روش و راهی که دلخواه اوست با شما ارتباط برقرار کند.

۱۶- فرآیند فروش ساده

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات طراحی سایت به خصوص برای سایت‌هایی که کالا و یا خدماتی را به فروش میرسانند همین نکته است. حتما برای خودتان هم اتفاق افتاده است که تصمیم به خرید کالایی می‌گیرید ولی در لحظه آخر پشیمان می‌شوید! لازم است که فرآیند خرید را برای کاربران خود بسیار ساده کنید و فقط اطلاعات ضروری را از آن‌ها بگیرید. این موضوع کمک می‌کند تا بازدید کننده‌ای که تصمصیم به خرید دارد هر چه زودتر اقدام کند و از خرید خود منصرف نشود.

متخصصین ما در سایار رایانه در هر زمان آماده‌اند تا از طریق مشاوره کاملا رایگان، شما عزیزان را در زمینه طراحی سایت حرفه‌ای راهنمایی کنند. همین الان می‌توانید با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *