9 عادت تولیدکنندگان موفق محتوا

۹ نکته کاربردی که باعث موفقیت تولیدکنندگان محتوا می‌شود

۹۹ درصد از متخصصان تجارت‌های B2B از تولید محتوا به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود استفاده می‌کنند. با این وجود، این بدان معنا نیست که تمامی محتوایی که تولید می‌کنند درجه یک، باکیفیت و ارزشمند باشند. اما سوال اینجاست که چگونه باید به یک تولید کننده موفق محتوا تبدیل شد؟ به همین خاطر در اینجا شما را با ۹ عادت تولیدکنندگان موفق محتوا آشنا ساخته‌ایم. تمامی اتفاقات لازم و ضروری برای تبدیل شدن به یک تولیدکننده موفق محتوا قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید اتفاق می‌افتد. شایان ذکر است، فرد تولیدکننده محتوا به تولید مطالب سرگرم‌کننده و یا آموزشی می‌پردازد که مطابق علایق و چالش‌های مخاطب هدف باشد. نوع تولید این محتوا می‌تواند به اشکال مختلف صورت گیرد. مانند پست‌های وبلاگ، فیلم، کتاب الکترونیکی، تصویر و اینفوگرافیک. امروزه بسیاری از مشاغل افراد تولیدکننده محتوا را به این خاطر استخدام می‌کنند تا مشترین جدید و موجود در بازار را به برند خود جذب کنند و تجارت خود را بیشتر در میان افراد بشناسانند. فرقی ندارد که شما تولید کننده محتوا سایت خود هستید و یا در یک تیم بازاریابی محتوا در شرکتی مشغول بکار هستید. برخی از عادت‌ها و روش‌های آزمایشی وجود دارند که استفاده از آنها در این زمینه سبب ایجاد مسیری جدید و رو به موفقیت از جهت محتوا می‌شود.

حتما این مثال را شنیده‌اید که راه صدساله را یک شبه نمی‌توان رفت. این مثال در خصوص تبدیل شدن به یک تولیدکننده محتوا نیز صدق می‌کند. چراکه شما باید تلاش کنید که فرد موفقی در این زمینه باشید، نه اینکه فقط کاری را انجام داده و آن را به اتمام برسانید. لازم است عادت‌های موفق را بررسی کنید و تلاش کنید که آنها را در حرفه شغلی خود بکاربگیرید تا به مرور در مسیر موفقیت قرار بگیرید.

چگونه به یک تولیدکننده محتوا تبدیل شویم؟

تولید کننده‌ محتوا

۱- هرروز اخبار مربوط به حرفه خود را بخوانید

اگر قصد دارید که فرد موفقی در این زمینه باشید و محتوایی را تولید کنید که با خواسته مخاطب هدف همخوانی و هماهنگی داشته باشید، باید بدانید که از صفر تا صد این حرفه در چه مورد است و در این صنعت چه می‌گذرد. بهترین و موفق‌ترین تولیدکنندگان محتوا فقط به خواندن اخبار نمی‌پردازند بلکه آن را بررسی و ارزیابی می‌کنند. این امر به آنها کمک می‌کند تا به خوبی خود را با تمامی اتفاقاتی که در طول تاریخ در این حرفه پیش آمده‌اند، وفق دهند و همچنین درحال حاضر، چگونگی شکل‌گیری طرز فکر مخاطب هدف را به خوبی درک کنند.  برای آنکه خواندن تبدیل به عادت در شما شود، بیشتر و بیشتر بخوانید. برای مثال، می‌توانید برنامه‌ای را نصب کنید که شامل مقالات مختلف و مرتبط با کار شماست. و یا از همکاران خود بپرسید که این روزها چه چیزهایی را می‌خوانند و شما هم سعی کنید از آنها پیروی کنید. دریابید که مخاطب هدف ممکن است در کدام سایت‌ها وقت خود را می‌گذراند، آنها را نیز بخوانید و از بر شوید. مطالبی وجود دارند که به خواندن آنها علاقه دارید؟ آنها را در اول لیست خود قرار دهید.

مهارت نوشتن در تولید محتوا

۲- به طور منظم بنویسید

اگر به طور منظم ننویسید، جوهره نوشتن خود را از دست خواهید داد. افراد موفق در این زمینه اهمیت بسیار زیادی برای منعطف بودن مهارت نوشتاری خود اهمیت بسیار زیادی قائل‌اند. این روش به آنها کمک می‌کند تا ایده‌هایی که ممکن است از ذهنشان سربخورند را یادداشت کرده و بکار بگیرند. همچنین چیزهایی را کشف و شناسایی کنند که بعدها به ایده‌های کاملا تحقق یافته تبدیل شوند. این افراد موفق اغلب از نوشته‌های دیگران الهام می‌گیرند. اما جالب است بدانید که نوشته‌های خودشان بیشتر از هر نوشته دیگری منبع الهامات است. اگر می‌خواهید نوشتن را تبدیل به یک عادت کنید، فراموش نکنید که هرروز این تمرین را انجام دهید. لازم نیست روزانه یک مطلب طولانی ۱۵۰۰ لغتی تخصصی بنویسید. پیشنهاد ما این است که روزانه ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان گذاشته و برخی از افکار و ایده‌های مزاحم را از ذهن خود بیرون کرده و استراحت کنید. این تمرین باعث می‌شود که شما متوجه شوید چه زمانی ذهن شما خلاق‌تر و آرام‌تر است. سپس می‌توانید یک فنجان قهوه برای خود آماده کرده و آزادانه شروع به نوشتن کنید. علاوه بر مطالب ذکر شده در بالا، از خود این دسته از سوالات را بپرسید که دیروز چه چیزی خواندی؟ کدام بخش از آن ذهن تو را بیشتر درگیر کرده است؟ تمامی مطالب آن را متوجه شدی؟ اگر پاسخ شما به این سوال خیر است، حتما چرایی آن را بیابید.

شناخت مخاطبین در تولید محتوا

۳- مخاطبین خود را بشناسید

همیشه یکی از سخت‌ترین بخش در تبدیل شدن به یک تولیدکننده موفق محتوا، گوش دادن به درد و دل مخاطبین موجود در این حرفه است. چرا که گاهی اوقات ممکن است پرداختن به این موضوع سبب از بین رفتن خلاقیت شما شود. اما از سوی دیگر، جالب است بدانید که اگر آنها نبودند، شما قادر به خلق خیلی از فرصت‌های فوق‌العاده نبودید. در پایان روز این مخاطبین هستند که بعد از خواندن محتوا شما به آن نمره می‌دهند و تصمیم می‌گیرند از سایت شما دوری کنند و یا بازهم برگردند و مطالب باکیفیت و عمیق شما را مطالعه نمایند. یکی دیگر از مهارت‌ها و عادت‌های افراد موفق موجود در این حوزه این است که آنها مخاطب خود را در داخل و خارج از کشور می‌شناسند. آنها بررسی می‌کنند که مخاطب خواستار چه چیزی است که هنوز به آنها ارائه نشده؟ چه مشکلاتی دارند که می‌توانید برای آنها حل کنید؟ در ادامه ویژگی‌های دیگری از مخاطبان وجود دارد که در شناخت بهتر آنها به شما کمک می‌کنند:

  • سن
  • جنسیت
  • محل زندگی
  • تعداد افراد خانواده
  • عنوان شغل
  • حقوق

 ویژگی‌های شخصیتی در تولید محتوا .

حتما ببینید: بازاریابی شبکه‌های اجتماعی۴– از ویژگی‌های شخصیتی خود در کار استفاده کنید

قبل از هرچیزی باید این حقیقت را بپذیرید که شما تنها تولیدکننده محتوا در این حرفه نیستید. این بدان معناست که شما تنها مشاور و فرد نیستید که شرکت‌های مختلف به دنبال آنها می‌گردند. اما موارد بسیار زیادی وجود دارند که برای بهتر و برجسته کردن مهارت‌های کاری خود می‌توانید بکار گیرید: محتوایی متنوع تولید کنید، محتوا تولید شده را در پلتفرم‌های مختلف و بیشتر به اشتراک بگذارید و درنهایت به طور طبیعی و به مرور زمان اعتماد آنها را به خود جلب کنید. گاهی ممکن است بعد از انجام تمامی این موارد متوجه شوید که رقبا شما نیز درحال استفاده از این موارد در کار خود هستند. این بدان معناست که دیگر توجه‌ها فقط به سوی شما جلب نمی‌شوند. حال چه باید کرد که با وجود تعداد زیاد تولیدکنندگان محتوا، شما تک و منحصر به فرد باشید؟ تنها راه حل ممکن وارد کردن ویژگی‌های شخصیتی خود در این حرفه است. درست است که مخاطبین و خوانندگان برای بدست آوردن اطلاعات بر روی محتوا شما کلیک می‌کنند اما آمیخته شدن شخصیت شما در نوشته‌هایتان سبب بازگشت دوباره آنها می‌شود. ممکن است برای برندی محتوا تولید کنید که شما را از اظهار نظر و یا استفاده از لحن غیر رسمی محدود کند اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید از منابع  نگاه الهام‌بخش خود که باعث شده شما وارد این حرفه بشوید، استفاده نکنید. بیاموزید که چگونه دستورالعمل‌های کارفرما خود را با خلاقیت خود ترکیب کنید و در طولانی مدت به یک تولیدکننده موفق و بسیار باارزش تبدیل خواهید شد.

۵- محتوای دیگران را بخوانید

امروزه با افراد زیادی مواجه هستیم که دائما در حال جستجو محتوا هستند. حتی گاهی ممکن است فردی محتوای شخص دیگری را ذخیره و مجدد در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد و یا برای فرد دیگری ارسال کند. به همین خاطر است که تولید کنندگان موفق محتوا می‌دانند که فقط تولید محتوایی درخصوص اخبار و یا اطلاعات موردعلاقه افراد کافی نسیت. نویسنده پرفروش نیویورک تایمز، Guy Kawasaki می‌گویند: شما باید خود را به عنوان یک متخصص به افراد نشان دهید و همچنین با جامعه تعامل داشته باشید. بنابراین، تولید محتوا کافی نیست. اما تعامل با محتوایی که به اشتراک می‌گذارید، این عمل را بینظیر می‌کند. زمانی که تصور می‌کنید چیز با ارزشی برای تولید دارید ابتدا درخصوص آن جستجو کرده و اندکی از زمان خود را صرف خواندن کنید. اکنون که خواندن در مورد اخبار و مطالب مختلف را تبدیل به عادت کرده‌اید، متوجه دانش عمیق خود نسبت به قبل شده‌اید. همین مورد در زمان به اشتراک گذاشتن محتوا خود باعث می‌شود که محتوایی عمیق، باارزش و پرمغذ را به مخاطبین خود انتقال داده‌اید. در نهایت آنها از شما قدردانی می‌کنند و همین امر سبب ایجاد تعامل نیز خواهد شد.

اهمیت (KPI) در تولید محتوا

۶- شاخص عملکرد کلیدی (KPI) خود را بشناسید و درک کنید

بدیهی است که اینترنت همانند جهانی عظیم است و می‌توان به راحتی گفت که اکثر مطالب شما خود به خود توسط مخاطبین کشف خواهند شد. اما این بدان معنا نیست که اگر شما مطالب خود را به صورت آنلاین منتشر می‌کنید، ترافیکی که مستحق آن هستید را نیز دریافت می‌کنید. شایان ذکر است که در سال ۲۰۱۸ درصد بسیار زیادی از متخصصان بر این باور بودند که جذب و کسب ترافیک یکی از اصلی‌ترین چالش بازاریابی است. برای اینکه محتوا شما شناخته شود، لازم است که ابتدا روی یک شاخص عملکرد کلیدی (KPI) متمرکز شوید و محتوا خود را براساس آن بهینه کنید. KPI معیار خاصی است شما درواقع آن را انتخاب می‌کنید تا بتوانید محتوا را مطابق انتظارات و الگوریتم‌های خود تولید کنید.

حتما ببینید: خدمات تولید محتوا

KPIهای مدرن عبارت‌اند از:

  • ترافیک رسانه‌های اجتماعی: تعداد بازدیدکنندگانی که از یک پست رسانه اجتماعی به مطالب شما می‌آیند.
  • ترافیک مستقیم: تعداد بازدیدکنندگانی که با وارد کردن URL وب سایت شما در نوار آدرس مرورگرشان به طور مستقیم به محتوا شما می‌آیند.
  • ترافیک ارگانیک: تعداد بازدیدکنندگانی که از لینک نتیجه موتور جستجو به محتوا شما می‌آیند.
  • سابمیت: تعداد افرادی که به وب سایت شما مراجعه می‌کنند و می‌توانند اطلاعات تماس خود را در ازای منبعی که شما به آنها پیشنهاد داده‌اید ارسال کنید.

اگر به عنوان مثال شما یا کارفرمای شما تصمیم به تمرکز بر روی ترافیک ارگانیک دارید، ایده خوبی است که الگوریتم جستجو گوگل را مطالعه کنید تا بدانید چگونه رتبه‌بندی محتوا را انجام می‌دهد. سپس، محتوا خود را بهینه‌سازی کنید تا عملکرد خوبی در زیر نظر KPI داشته باشد. هرچه دانش بیشتری در مورد KPI های موجود در اختیار سازندگان محتوا داشته باشید، به عنوان یک بازاریاب موفق‌تر خواهید بود.

 شبکه‌سازی در تولید محتوا

۷- شبکه‌سازی را فراموش نکنید

تولیدکنندگان موفق محتوا می‌دانند که موفقیت آنها نه تنها به خاطر اشتیاق بلکه به خاطر افرادی است که به آنها آموزش داده‌اند، از آنها الهام گرفته‌اند و آنها را وادار می‌کند که به روش‌های مختلفی فکر کنند. این روشی است که تولیدکنندگان محتوا به افرادی موفق تبدیل می‌شوند. آنها این واقعیت را پذیرفته‌اند که چیزهای بیشتری برای آموختن از آنچه در حال حاضر می‌دانند وجود دارد. و همچنین به روش‌های جدید تفکر اشراف دارند. شبکه‌سازی شما را وادار به انجام همین کار می‌کند. وقت آن است که به ایده‌های دیگران گوش فرا دهید و به آنها توجه کنید. با به دست آوردن فرصت‌های بی‌شماری که برای انجام آن کار دارید، عادت کنید که به شبکه‌سازی نیز بپردازید. افراد به هیچ وجه بی دلیل به شبکه‌های اجتماعی پناه نمی‌آورند! مدتی را در توییتر، فیس بوک و لینکدین بگذرانید تا بررسی کنید که رهبران تفکر در صنعت شما چه کسانی هستند و آنها را دنبال کنید. پس از انجام این کار، می‌توانید به راحتی به شبکه‌های شخصی بپردازید.

نیاز مخاطب در تولید محتوا

۸- فقط تفسیر نکنید، راه حل ارائه دهید

وقتی تازه به عنوان یک تولیدکننده محتوا شروع به کار کرده‌اید، ممکن است از قبل دانشی را که بازارکار به دنبال آن است داشته باشید. اما این برای تولیدکنندگان موفق محتوا همه‌چیز و کافی نیست. آیا مخاطبان شما می‌خواهند محتوا شما را به خاطر بسپارند؟ پس فقط به تفسیر مطلب مورد نظر نپردازید. بلکه توضیح دهید که چرا آن موضوع مهم است و مخاطبان شما چه چیزی را می‌توانند با استفاده از آگاهی از این موضوع به دست آورند و یا از دست بدهند. افرادی که محتوا شما را مطالعه می‌کنند علاقه‌ای به شنیدن صحبت در مورد شما ندارند. آنها به دنبال برآورده کردن نیازهای خاص خود هستند. این که آیا این نیازها برای حل مشکلی است تا به سادگی اعتماد آنها به شما افزایش یابد، وظیفه شماست که مشاهدات و تجربیات خود در بازارکار را به گونه‌ای تغییر دهید که بتوانند درک کنند و آموزش ببینند.

۹- همه‌چیز را زیرسوال ببرید!

تولیدکنندگان موفق محتوا ذاتا افراد کنجکاوی هستند. آنها آموخته‌اند که در مورد دانشی که از قبل دارند و اطلاعاتی که از جهان بیرونی کسب، کنجکاو باشند. همین ویژگی‌های منحصر به فرد است که که باعث تولید محتوایی عالی می‌شود. لورن دوهیل، رئیس بازاریابی در گوگل می‌گوید: شما باید کنجکاو باشید تا مشکلاتی که ارزش حل شدن دارند را شناسایی کنید. و سپس راه‌حل‌های جدیدی ارائه دهید. ممکن است تصور کنید که مخالفت با یک بخش از مطالب در ابتدا می‌تواند دشوار باشد، اما اگر شروع به سؤال پرسیدن کنید که چرا نویسنده به این روش فکر می‌کند و اتفاقاتی که در این حرفه رخ داده است و این دیدگاه را برانگیخته است، شروع به فکر کردن انتقادی در مورد مطالب خود می‌کنید. در نهایت مجدد شروع به تولید محتوایی جدید می‌کنید. لازم است بدانید که افرادی که منتقدانه فکر می‌کنند، تولیدکنندگان محتوا موفق‌تر و بهتری هستند. تولیدکنندگان محتوا و یا هر فرد تازه‌ کاری در این حوزه فشار زیادی را متحمل خواهند شد تا در پروسه استراتژی بازاریابی، محتوایی قوی و مفید را ارائه دهد. در آخر این نکته را بدانید که اگر می‌خواهید تولییدکننده محتوا موفقی باشید، با عادت‌هایی که در خود شکل می‌دهید، شروع به شکوفایی خواهد کرد. زیرا شرکت‌ها شما را برای تولید برخی از مطالب جدی و با ارزش برای مخاطب هدف خود در نظر می‌گیرند.

ما در سایار رایانه با بهره‌گیری از تیم تخصصی دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا آماده‌ایم تا شما را در زمینه مهارت‌های لازم جهت تولید محتوای قوی راهنمایی کنیم همین حالا با کارشناسان پشتیبانی ما تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *