تولید محتوا

تولید محتوا عالی که شایسته رتبه بندی است

تولید محتوا عالی و مناسب در رتبه بندی سایت بسیار تاثیر گذار است، شاید در برخی از موارد به شما بگویند که محتوای شما خوب نیست و مشکل دارد یا اینکه نکاتی مهمی را در محتوای خود رعایت نکرده اید. در واقع شما باید ۲ مورد یسیار مهم که در موفقیت رتبه بندی سایت بسیار تاثیر گذار است را مدنظر قرار دهید.

۱-شما باید ترافیک سایت خود را بالا ببرید یعنی ایجاد لینک های متعدد در سایت
۲-شما به محتوایی نیاز دارید که بازدید کنندگان سایت شما را درگیر کند و آن‌ها را تشویق کنند که زمان زیادی را در سایت شما باقی بمانند.

اساسا رعایت کردن این ۲ مورد باعث می‌شود تعداد بازدید کنندگان سایت شما بالا برود و بازدیدکنندگان سایت شما را به دوستان خود معرفی کنند و همچنین سایت شما را نیز در مرورگر خود علامت گذاری کنند. البته این کار چندان نیز ساده نیست و برای اینکه آن را عملی کنید نیاز به محتواهای جذاب و واقعا خاص دارید، محتوا یکی از قوی‌ترین راه ها برای رتبه‌بندی در گوگل است.
با این‌ حال، بسیاری از بازاریابان در تولید محتوای مناسب مشکل دارند. برخی افراد نمی‌توانند محتوای عالی و جذابی را بنویسند، از همین سو سایت‌هایی موفق خواهند بود که محتوای عالی و مناسبی را در سایت خود جای دهند. زیرا در حال حاضر محتواهای زیادی در اینترنت و سایت های متعدد وجود دارد. اگر در تولید محتواهای خود قدم‌های خوب برندارید مطمعنا سایت شما شکست خواهد خورد. در ادامه ما به نحوه نوشتن یک محتوای عالی می پردازیم پس با ما همراه باشید.

مراحل اصلی در فرآیند تولید محتوا

قدم اول: موضوع مناسبی را انتخاب کنید.

همانطور که گفته شد محتوا نقش بسزایی در بهینه سازی وب سایت دارد و تاثیر آن کاملا غیر قابل انکار است، موضوع محتوا نیز در افزایش رتبه سایت و بازدید کننده های محتوا بی تاثیر نخواهد بود، در واقع موضوع محتوا از نکات ابتدایی است که نویسنده و تولید کننده محتوا باید با آن ارتباط داشته باشد، انتخاب موضوع محتوا به ظاهر ساده است ولی گاهی اوقات می‌تواند بسیار دشوار و مشکل ساز باشد که در برخی از موارد با آن روبرو خواهید شد، برای انتخاب موضع محتوا شما به ایده نیاز خواهید داشت ایده‌ها در انتخاب موضوع بسیار به ما کمک خواهند کرد.

ایده در محتوا خود یک پست کامل است. گاهی اوقات ایده‌هایی که برای محتوای خود در نظر دارید را در ذهن خود بچرخانید و این ایده ها را باهم ترکیب کنید تا موضوع بهبود یافته ای را در ذهن خود تولید کنید.

نکته مهم در مورد تولید ایده این است که شما باید ذهن خود را به سمت آن باز کنید. من نمی نشینم و تصمیم می‌گیرم ایده ای ارائه دهم؛  من اکثر ایده های خود را هنگام خواندن وبلاگ های دیگران یا هنگام نوشتن خودم دریافت می کنم.

اما راه های دیگری نیز وجود دارد تا بتوانید یک ایده عالی برای انتخاب موضوع خود بدست آوردید.

چند روش مناسب برای ایجاد یک ایده برای انتخاب موضوع محتوا عبارتند از:

جستجو در گوگل و تحلیل و بررسی سایت های مشابه و رقیب

برای انتخاب موضوع اولین کاری که می‌توانید انجام دهید جستجو در سایت‌های مشابه و رقیب است، شما از این طریق می‌توانید موضوعاتی که بازدید زیادی داشته‌اند و همچنین بیشتر در سایت‌های مشابه و رقیب به آن‌ها پرداخته شده و اهمیت بیشتری از نظر مفهومی و اطلاع رسانی دارند را انتخاب کرده و روی آن‌ها ایده خود را پیاده کنید، از سویی دیگر خواندن نظرات کاربران و محتواهایی منتشرشده در این سایت‌ها می‌تواند برای انتخاب موضوع کمک زیادی کند.

انتخاب موضوع کوتاه و رسا

موضوع‌هایی که برای محتوا انتخاب می‌کنید حتما سعی کنید به صورت کاملا مختصر و رسا باشد به طوری که محتوای شما در موضوع کاملا خلاصه شود، چون بازدید کننده باید با خواندن موضوع محتوا علاقه به ادامه دادن و خواندن محتوا را پیدا کند، از سوی دیگر موضوعاتی که  طولانی انتخاب می‌شوند به صورت کامل در موتور‌های جستجو نمایش داده نمی‌شوند و در نتیجه حس کنجکاوی در بازدید کنندگان ایجاد نمی‌شود.

موضوعات متناسب با اهداف سایت

یکی از عوامل مهمی که در تولید محتوا و انتخاب موضوع باید به آن توجه کرد، اهدف سایت است. شما باید اهداف سایت را دسته بندی کنید و سپس با کنار هم قرار دادن ایده‌هایی که در ذهن خود پرورش می‌دهید موضوع مناسب خود را انتخاب کنید. این بحث را اینگونه می‌شود بیان کرد که سایتی با هدف  تولید محتوا ، همچنین بهینه سازی سایت و… موضوعاتی از این قیبل را هدف اصلی خود دارد، ولی از سوی دیگر موضوعات دیگری مانند طراحی سایت، برند سازی در وب سایت و … فعالیت می‌کند. انتخاب موضوعات مرتبط با اهداف سایت می‌تواند پیام اصلی سایت را منتقل کنند.

انتخاب موضوعات که شبیه به هم نیستند

موضوعات محتوای خود را متمایز انتخاب کنید اصولا موضوعات باید دسته بندی شوند و متمایز از یکدیگر باشند، ممکن است برای چند محتوا موضوعات یکسان و شبیه به انتخاب کنید که این امر باعث می‌شود تا تفکیک بین محتوا برای بازدید کنندگان و مخاطبان سایت دشوار شود، بنابراین سعی کنید موضوعات شبیه هم نباشد.

استفاده از کلمات کلیدی در موضوعات

کلمات کلیدی بر اساس هدف وب سایت‌ها تعیین می‌شوند که استفاده از آنها برای موضوعات اهمیت دارد. این کار موجب هماهنگی میان موضوعات و هدف وب سایت می‌شود و از خارج شدن محتواها از هدف اصلی سایت جلوگیری می کند.

انتخاب موضوعات جذاب

جذابیت، یک فاکتور مهم در زمان انتخاب موضوع است. به هر میزان که موضوعات از جذابیت بیشتری برخوردار باشند، بازدیدکننده‌های بیشتری نیز خواهند داشت. برای جذاب کردن موضوعات، می‌توان از روش پس و پیش کردن واژه‌ها و کلماتی که حس کنجکاوی را در مخاطب برمی انگیزد، استفاده کرد.

قدم دوم : تحقیق در مورد محتوا مورد نظر

 

شما در قدم اول موضوع و عنوان محتوای خود را پیدا کرده اید، اکنون وقت آن رسیده است که محتوای خود را بنویسید، اگر برای شروع چیزی به ذهنتان نمی‌رسد و آمادگی برای نوشتن پست خود ندارید کمی پیاده روی کنید و درحین پیاده روی به محتوای خود فکر کنید و بعدا دوباره برگردید، بنابراین آماده نوشتن محتوای خود شوید.
اولین کاری که باید انجام دهید برای محتوای خود برنامه ریزی کنید، برای انجام این کار باید تحقیقاتی در مورد محتوای خود و کلمات کلیدی اصلی داشته باشید و اینکه بررسی کنید چه مطالبی را در محتوای قبلی داشته اید و چه چیزی می‌خواهید انجام دهید.
برای اینکار می‌توانید به جستجوگر گوگل رجوع کنید، عنوان انتخاب شده برای محتوای خود را جستجو کنید و یا همچنین می‌توانید به شبکه‌های اجتماعی نیز سری بزنید و محتواهای مرتبط با موضوع خود را نقد و بررسی کنید، یا با افراد متخصص گفتگو کنید. در این صورت متوجه خواهید شد تا به حال چه مقالات یا محتواهایی درباره این کلمات کلیدی نوشته شده است.

قدم سوم : نوشتن مطلب

پس از مشخص کردن موضوع محتوا و تحقیق در مورد محتوای مورد نظر خود به مرحله اصلی و مهم نوشتن محتوا رسیده‌اید.

محتوای جذاب

مطالبی که می‌نویسید نباید معمولی و خسته کننده باشند، به مرور باعث از دست دادن مخاطبان سایت و خسته شدن کاربران از مطالب شما بشود؛ چند دقیقه به نحوه استفاده خود از اینترنت فکر کنید، وقتی به دنبال اطلاعاتی می گردید و آنرا در صفحه ای که باز کرده اید پیدا نمی کنید، بلافاصله آنرا بسته و به صفحات دیگر می روید بقیه کاربران نیز مانند شما هستند.
اگر مطالب سایت کاربران را به خود درگیر نکرده و جذب نکند، بلافاصله آنرا ترک خواهند کرد. پس باید محتوا را به شکلی بنویسیم که بازدیدکننده را با محتوای خود علاقه مند کنیم.

 

متناسب با نیاز کاربران

محتوای شما باید نیاز کاربری که مطلبی را جستجو می‌کند پاسخ دهد و آنچه کاربران از شما می‌خواهند را عملی کند، در غیر این صورت مطلب شما هیچ ارزشی برای کاربر ندارد، و محتوای شما نمی‌تواند در رتبه بندی موتورهای جستجو موفق عمل کند. اگر مطالب سایت کاربران را به خود درگیر نکرده و جذب نکند، بلافاصله آنرا ترک خواهند کرد. پس باید محتوا را به شکلی بنویسیم که بازدیدکننده را با محتوای خود علاقه مند کنیم.

 

لحن و سبک نوشتاری

بهتر است بدانید که از چه نوع لحنی باید استفاده کنید، باید لحن و سبک نوشتاری خود را برای صحبت با بازدیدکننده را هدف قرار دهید. نکات نگارشی را در مطالب باید به درستی رعایت کنید، همچنین عنوان های گیرا و جذاب برای پاراگراف های خود انتخاب کنید.

 

طول محتوا

تعداد کلمات محتوای خود را در نظر داشته باشید، طول محتوا بستگی به موضوع محتوا دارد؛ نوشته‌های طولانی معمولاً برای آموزش و اطلاع رسانی به کار می‌روند. در مورد چگونگی بیان این آموزش‌ها فکر کرده و از ایده‌های مناسب استفاده کنید. برای این نوع محتوا هیچ محدودیتی از لحاظ تعداد کلمات وجود ندارد زیرا این مطالب باید آموزنده باشند و تمام اطلاعاتی که مورد نیاز کاربر است را به او ارائه دهند. اما به طور کلی بگذارید محتوای شما به همان اندازه که لازم باشد طولانی یا کوتاه باشد.

 

سئوی محتوا

همانطور که گفته شد، شما در حین نوشتن محتوای خود باید نکاتی را رعایت کنید تا یک محتوای استاندارد تولید کنید. موتور های جستجو برای خود قانون و قواعدی دارند که به این قوانین سئو سایت گفته می‌شود، شما باید آن ها را در داخل محتوا خود رعایت کنید تا در موتورهای جستجو رتبه بالاتری را بگیرید.

سئوی محتوا

  • قالب محتوا باید با کلمات کلیدی موردنظر متناسب باشد.
  • ایجاد لینک های داخلی بین صفحات سایت
  • استفاده از تصاویر در محتوا
  • استفاده نکردن از کلمات تکراری و کپی نکردن متن از سایت های دیگر
  • استفاده کردن از متا تگ های عنوان
  • متا تگ توضیحات را جدی بگیرید
  • معرفی منابع در داخل محتوا

 

حتما بخوانید: ۱۰ نکته قدرتمند و کاربردی در زمینه بازاریابی اینستاگرام

 

قدم چهارم : محتوای خود را بازاریابی کنید

بدون شک شما اصطلاح بازاریابی محتوا را شنیده اید، مطالب گفته شده در مورد نحوه تولید محتوا بود، حال در قدم آخر باید محتوای خود را بازاریابی کنید. بازاریابی محتوا، یکی از روش های تبلیغات اینترنتی و افزایش رتبه سایت در گوگل می‌باشد. بازاریابی محتوا بستگی به نوع کسب و کار شما دارد به همین دلیل می‌توانید از تکنیک های مختلفی برای بازاریابی محتوا استفاده کنید.

بازاریابی محتوا و سئو ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند، برخی معتقدند که سئو و تولید محتوا دو امر مجزا هستند در حالیکه این دو زوجی ایده آل برای موفقیت در فضای رقابتی اینترنت محسوب می‌شوند. سئو بدون محتوا و محتوا بدون سئو بی معنی است. تولید محتوا نقش مهمی در موفقیت شما در زمینه سئو خواهد داشت ولی تدوین استراتژی صحیح برای بازاریابی محتوا می‌تواند علاوه بر جذب کاربر بر فروش شما نیز اثر گذار باشد.

یکی از روش های بازاریابی محتوا در چند سال اخیر وبلاگ نویسی بوده است. فروشگاه های اینترنتی، شرکت های صنعتی و ارایه دهندگان خدمات از این فرصت به خوبی بهره برده اند. شما می‌توانید محتوای خود را در یکی از وبلاگ های محبوب ارسال کنید و از آن بازدید کننده داشته باشید و بهره ببرید.
ازسوی دیگر روش های جدید برای بازاریابی محتوا وجود دارد و صرفا فقط تولید محتوای متن را شامل نمی شود. امروزه شاهد ورود شبکه های اجتماعی جدیدی مانند اینستاگرم هستیم که خود آنها نیازمند یک استراتژی برای بازاریابی محتوا است تا بتوان علاوه بر جذب کاربران جدید، فروش خود را بیشتر کرد.
استفاده از شبکه های اجتماعی خود یک تکنیک بازاریابی محتوا است و نیز ایده خوبی است ، اگرچه بستگی به میزان فعالیت شما نیز دارد. اما جالب است که بدانید که ۸۶ درصد کسب و کارهای اینترنتی از بازاریابی محتوا برای افزایش رتبه گوگل و سئوی سایت خود استفاده می کنند.

استفاده از شبکه های اجتماعی خود یک تکنیک بازاریابی محتوا است و نیز ایده خوبی است ، اگرچه بستگی به میزان فعالیت شما نیز دارد. اما جالب است که بدانید که ۸۶ درصد کسب و کارهای اینترنتی از بازاریابی محتوا برای افزایش رتبه گوگل و سئوی سایت خود استفاده می کنند.استفاده از شبکه های اجتماعی خود یک تکنیک بازاریابی محتوا است و نیز ایده خوبی است ، اگرچه بستگی به میزان فعالیت شما نیز دارد. اما جالب است که بدانید که ۸۶ درصد کسب و کارهای اینترنتی از بازاریابی محتوا برای افزایش رتبه گوگل و سئوی سایت خود استفاده می کنند.استفاده از شبکه های اجتماعی خود یک تکنیک بازاریابی محتوا است و نیز ایده خوبی است ، اگرچه بستگی به میزان فعالیت شما نیز دارد. اما جالب است که بدانید که ۸۶ درصد کسب و کارهای اینترنتی از بازاریابی محتوا برای افزایش رتبه گوگل و سئوی سایت خود استفاده می کنند.استفاده از شبکه های اجتماعی خود یک تکنیک بازاریابی محتوا است و نیز ایده خوبی است ، اگرچه بستگی به میزان فعالیت شما نیز دارد. اما جالب است که بدانید که ۸۶ درصد کسب و کارهای اینترنتی از بازاریابی محتوا برای افزایش رتبه گوگل و سئوی سایت خود استفاده می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *