انواع طراحی سایت

انواع طراحی سایت و اهمیت آن‌ها در افزایش درآمد کسب و کار آنلاین

با توجه به افزایش تعداد افرادی که روزانه از اینترنت استفاده می‌کنند، می‌توان گفت که اینترنت مانند یکی از اعضای خانواده ما شده است. ولی اگر شما صاحب کسب و کاری هستید بهترین فرصتی است که از این جامعه مجازی بهره‌مند شوید.

برای بهره‌مندی از جامعه مجازی شما نیاز به دریافت یکی از انواع طراحی سایت های قابل ارائه در بازار امروز هستید تا به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند. قطعا هر کسب و کاری برای فعالیت در فضای آنلاین نیاز به وب سایت دارد.

طراحی وب سایت چیست؟

لازم دانستم قبل از این که بخواهیم شما را مستقیما با طراحی وب سایت آشنا کنم، ابتدا با مفهوم وب آشنا شویم. وب یا word wide web که به اختصار www نامیده می‌شود. جزئی از اینترنت است و منابعی از صفحات اینترنت را شامل می‌شود.

که هر یک از این صفحات آدرس مشخصی دارند و توسط آن‌ها مسیریابی می‌شوند. کاربران با وارد کردن آدرس صفحه وب مورد نظر خودشان در مرورگر به صفحه وب مورد نظرشان دسترسی پیدا خواهند کرد. آدرس وب سایت شامل چند بخش می‌باشد:

 • پروتکل (Http یا Ftp)
 • www ( محیط خدماتی اینترنت)
 • نام دامنه یا نام سایت
 • پسوند دامنه ( org، ir و … )

این بخش در واقع شامل اطلاعات سایت می‌شوند و صفحه اصلی سایت را index.html می‌نامند که شامل محتوا، عکس، متن، تصاویر و … می‌شود.

طراح-سایت

مفهوم انواع طراحی سایت

به تمام مراحلی که برای ایجاد یک سایت در دنیای مجازی اینترنت با ارائه ساختار جزئی و کلی صورت می‌گیرد طراحی سایت گفته می‌شود.

این مراحل برای تمام بخش‌های یک سایت اعم از تصاویر، متن، منوها، صفحه اصلی، ویدیوها و غیره انجام می‌گیرد و در نهایت تمام این‌ها بر روی صفحه‌ای که در سطح اینترنت قابل رویت باشد به نمایش گزاشته می‌شود. معمولا تمام این مراحل توسط فرد یا افرادی صورت می‌گیرد که به آن‌ها طراح سایت گفته می‌شود.

طراح سایت چه وظایفی دارد؟

برای طراحی یک سایت به متخصصین متفاوتی از جمله گرافیست، سئو کار، برنامه نویس و غیره نیاز است اما مهم‌ترین آن‌ها طراح سایت، سئو کار و برنامه نویس سایت می‌باشند. طراح وب در واقع به کسی گفته می‌شود که از طریق خلاقیت و تجربه‌ کاری که دارد باعث زیبایی بخشیدن به ظاهر یک وب سایت می‌شود.

در واقع طراح سایت آن چیزی را که کاربران به طور مستقیم با آن در ارتباط هستند را طراحی می‌کند. به طور خلاصه انواع طراحی سایت به دو دسته تقسیم می‌شود:

Front end: به طراحی قسمت‌های ظاهری سایت گفته می‌شود که طراح این بخش با استفاده از زبان برنامه نویسی دقیقا چیزی را طراحی می‌کند که کاربر می‌بیند.
back end: به طراحی بدنه سایت گفته می‌شود که کاربران آن‌ها را نمی‌بینند، مانند اطلاعات کاربران، محل نگهداری فایل‌ها، بانک اطلاعات و … .

پیشنهاد مشاهده: نکات مهمی که قبل طراح وب سایت شدن باید بدانیم

مهم‌ترین مزایای طراحی سایت

در دنیای امروزی مردم به جای استفاده از دفترچه تلفن از اینترنت استفاده می‌کنند. این یک واقعیت است که در دنیای امروزی مردم اطلاعات مد نظرشان را در اینترنت جستجو می‌کنند. مشتریان بالقوه از طریق گوشی همراه تصمیم می‌گیرند از کدام فروشگاه خرید کنند یا به کدام دندان پزشکی مراجعه کنند.

طبق تمام روش‌ها و اصول بازاریابی، نادیده گرفتن چنین پتانسل عظیمی بسیار کار اشتباهی است.

طراحی سایت به کسب و کار شما اعتبار می‌بخشد

در جامعه‌ی کنونی، مردم انتظار دارند که هر بیزنس یا کسب و کاری سایت مخصوص به خود را داشته باشد. درست مانند گذشته که انتظار داشتند هر کسب و کاری آدرس واقعی مختص به خود را داشته باشد که بتوانند به آن اعتماد کنند.

بنابراین وب سایت شما همان آدرس فروشگاه یا شرکتی است که آدرس مختص به خودش را در اینترنت دارد. این یک واقعیت است که نداشتن سایت هزاران سوال را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند.

آیا این شرکت یا فروشگاه قانونی است؟ آیا کارش را بلد است؟ اگر این کسب و کار در کار خود حرفه‌ای هست چگونه هنوز هیچ وب سایت مختص به خود را ندارد؟ و بسیاری از سوالات منفی دیگر که قطعا شما هم علاقه ندارید در ذهن مشتریانتان شکل بگیرید.

لازم به ذکر است که در چنین مواقعی مشتریان، شما را با رقیبان قوی‌تان که دارای یک وب سایت حرفه‌‌ای هستند مقایسه می‌کنند و در نهایت هم اعتماد آن‌ها به نفع رقیب شما جلب خواهد شد.

طراحی-سایت

با طراحی سایت مشتریان خود را کنترل کنید

فرقی نمی‌کند شما چه کسب و کاری دارید، در واقع انواع طراحی سایت به شما کمک خواهد کرد که به اطلاعات مشتریانتان دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال اگر شما صاحب یک فروشگاه هستید خیلی غیر معمولی و سخت است که از مشتریانتان درخواست کنید آدرس ایمیل خودشان را روی کاغذ بنویسند!

اما از طریق راه اندازی سایت شما به راحتی به این اطلاعات دسترسی خواهید داشت و حتی می‌توانید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید و آگهی تخفیفات و یا محصولات ویژه خود را از طریق ایمیل به آن‌ها ارسال کنید.

بنابراین زمانی که به اطلاعات مشتریان دسترسی داشته باشید، راه دیگری برای برقراری ارتباط با آن‌ها و ترغیب مشتریان بالقوه برای استفاده از خدمات یا محصولاتتان خواهید داشت.

با طراحی سایت، امکان بازاریابی جدید را خواهید داشت

داشتن وب سایت مختص به کسب و کارتان به شما یک حضور دائمی و همیشگی را هدیه می‌دهد. برای مثال به این موضوع مانند یک بیلبورد تبلیغاتی نگاه کنید. فقط به جای این که این بیلبورد به صورت فیزیکی باشد، به صورت مجازی و در دنیای اینترنت نصب می‌شود و روزانه هزاران کاربر از آن عبور می‌کنند و می‌بینند.

از این طریق شانس جدید و یک کانال جدید برای دیده شدن خدمات و یا محصولات شما شکل گرفته است. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که هر نوع بیلبوردی جذاب و کاربر پسند نیست!

برای این که هر کاربری که از بیلبورد شما عبور می‌کند نظرش جلب شود باید استراتژی و برنامه ریزی مناسب داشته باشید. روش‌هایی مانند سئو و بهینه‌سازی سایت، استفاده از شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات آنلاین و غیره می‌تواند تاثیر بسزایی در بیشتر دیده شدن سایت شما داشته باشد.

پیشنهاد مشاهده: ۱۵ روش اصولی افزایش ترافیک و مشتریان

خریدهای اینترنتی هر سال در حال افزایش است

طبق اخرین گزارشات رسمی میزان تراکنش‌های خرید ایرانیان بیش از ۷۲ هزار میلیارد برآورد شده است. این رقم در سال‌های اخیر نیز پیشرفت بسیار چشم گیری داشته است. در آمریکا البته این ارقام بسیار بیشتر است به طوری که در سال ۲۰۱۵ اعلام شد که ۳۴۱ میلیارد دلار خرید از طریق اینترنت انجام شده است.

پیش بینی‌ها نشان می‌دهد خریداران اینترنتی در سال‌های آینده ارقام خیلی بیشتری را صرف خرید اینترنتی کنند. تمامی این ارقام دلیل محکمی هستند که به ما نشان دهند چرا باید وب سایت داشته باشیم!

زیرا در غیر این صورت از یک بازار بزرگ که روز به روز هم در حال پیشرفت است چشم پوشی کرده‌اید و چه بسا نادیده گرفتن موقیت برجسته فضای مجازی در انجام معاملات در سال‌های آینده ضررهای هنگفتی به شما وارد می‌کند.

طراحی-فروشگاه-اینترنتی

داشتن یک وب سایت مشتریان را به سمت فروشگاه هدایت می‌کند

اگر شما یک فروشگاه لباس داشته باشید، سرمایه گذاری روی طراحی سایت و حضور در فضای آنلاین می‌تواند فروش غیر حضوری آنلاین شما را افزایش دهد.

به دلیل محبوبیت روز افزون نمایشگاها و ویترین‌های مجازی و از طرفی اشتیاق کاربران برای انجام تحقیقات قبل از خرید، در صورتی که وب سایتی کامل و اطلاعات دقیق در رابطه با محصولات و یا خدمات خود طراحی کرده باشید می‌توانید تعداد زیادی از مشتریان بالقوه را به سمت فروشگاه خود سوق دهید.

انواع طراحی سایت

سایت-شرکتی

استاتیک

این روش یک روش منسوخ شده است، چرا که با طراحی سایت استاتیک شما قابلیت بروز رسانی سایت را به صورت لحظه‌ای نخواهید داشت. در نتیجه شما باید از یک پیمانکار واپراتور فنی یا یک برنامه نویس کمک بگیرید.

بنابراین سایت استاتیک معمولا برای سازمان‌ها، شرکت‌ها و افرادی که به صورت ماهانه یا سالانه محتوای خود را تغییر می‌دهند مناسب می‌باشد. این گونه سایت‌ها به دلیل محتوای کم، فضا و هزینه کمتری را احتیاج دارند. اما می‌توانند ظاهر زیبایی را برای خود داشته باشند.

داینامیک

طراحی سایت داینامیک یک روش جدیدی می‌باشد که شما قادر خواهید بود محتوای سایت خود را تغییر داده و یا بروز رسانی کرده و برای آن صفحاتی را اضافه و یا کم کنید. همچنین می‎‌توانید انواع فرم‌ها را ایجاد نموده و نیز به آسانی در محتوای وب سایت جستجو کنید.

بنابراین سایت داینامیک برای شرکت‌ها، افراد و موسساتی که نیاز است به صورت روزانه و یا هفتگی محتوای خود را بروز کنند مناسب می‌باشد. این سهولت در کار باعث شده است که این روش به صورت فراگیر مورد استفاده همگان قرار گیرد و cmsهای مختلفی در این زمینه خلق شوند.

طراحی سایت داینامیک شامل دو دسته می‌شود:

 1. طراحی سایت داینامیک تک مدیره: در این نوع طراحی سایت یک مدیر را دارد و مطالب را در داخل سایت انتشار می‌دهد. در واقع به این سایت‌ها، سایت اطلاع رسانی نیز می‌گویند.
 2. طراحی سایت داینامیک چند مدیره: این سایت‌ها شامل سایت‌های فروشگاهی، پرتال‌های آگهی، انجمن‌ها و غیره می‌شود. که در آن مدیر سایت.

قادر است افراد دیگر را با دسترسی پایین‌تر معرفی نموده تا بتوانند مطالبی را در سایت انتشار دهند، یا محصولی را خریداری و یا در نظر سنجی شرکت کنند. بنابراین شما می‌توانید با توجه به نوع فعالیتی که دارید سایتی را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. در ادامه به توضیح مختصر انواع طراحی سایت خواهیم پرداخت.

سایت‌های خبری

طراحی سایت خبری باید به گونه‌ای باشد که محتوای بروز و با فرمت‌های مختلف از جمله متن، صوت، ویدیو و غیره را با دسته‌بندی و چینش مناسب در سایت خود قرار دهید.

بنابراین می‌توان با رعایت نکات امنیتی و دادن سطح دسترسی مناسب به خبرنگاران، محتوای بروز و بهینه‌ای را در آن قرار داده و نیز با تکنیک‌های سئو، صفحاتش را به سرعت برای کاربران بارگزاری کنید.

همچنین از آن جایی که این سایت در بین انواع طراحی سایت بسیار پر طرفدار می‌باشند، توجه به واکنش گرایی یا همان ریسپانسیو بودن سایت موضوع بسیار مهمی است تا کاربران بتوانند از طریق تبلت و یا گوشی همراه از سایت بازدید کنند.

سایت‌های شرکتی

وب سایت‌هایی شرکتی، اصولا برای معرفی سابقه کاری خود، ارائه خدمات و یا محصولات و نیز با هدف ایجاد کاتولوگ آنلاین این گونه وب سایت‌ها را طراحی می‌کنند تا به صورت ۲۴ ساعته آماده خدمت رسانی به مردم باشند.

سایت‌های فروشگاهی و یا تجاری

همان طور که اشاره کردیم، امروزه طراحی سایت‌های اینترنتی به دلیل امنیت و راحتی مشتریان، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این گونه سایت‌ها با ارائه‌ی مطالب مفید از محصولات خود و همچنین تهیه عکس‌ها و فیلم‌های مختلف از آن‌ها، به روش‌های مختلف با مشتریان ارتباط برقرار کرده و تبلیغ می‌کنند تا در نتیجه خدمات بهتری را عرضه نمایند. مواردی باید به این گونه وب سایت‌ها افزوده شود از جمله:

 • امکان سبد خرید برای محصولات همراه با کد تخفیف
 • امکان اتصال به درگاهای پرداختی اینترنتی
 • امکان نظرسنجی برای مشتریان و کاربران
 • امنیت و سرعت لود بالا
 • مدیریت محصولات، کابران، سفارشات، برندها، مقالات و اخبار به صورت مجزا
 • طراحی واکنش گرا یا همان ریسپانسیو

پیشنهاد مشاهده: اهمیت طراحی وب سایت فروشگاهی

سایت‌های آموزشی

به دلیل پیشرفت و اهمیت در ارتقا سطح دانش، این گونه سایت‌ها لازم است از سرعت و سئو خوبی بهره‌مند باشند. همچنین از مطالب بروز و حساب شده‌ای استفاده کنند و کتاب‌های مفید و کاربردی را به مخاطبان خود معرفی کند یا بفروشد.

بنابراین لازم است اگر شما بین انواع طراحی سایت، سایت آموزشی را انتخاب کرده‌اید با آموزش‌های مفید در فرمت‌های مختلف (عکس، فیلم، ویدیو، تصاویر و غیره) و برگزاری دوره‌های آموزشی آنلاین، ارتباط مفیدی را با کاربران برقرار نموده و با جلب اعتماد و توجه آن‌ها کسب درآمد نمائید.

سایت-سازمانی

سایت‌های اداری و یا سازمانی

سایت‌های اداری برای اطلاع و خبر رسانی برای کارکنان اداره و کاربران به کار می‌رود تا از این طریق مدیران و فرمانداران بتوانند در زمان خود و دیگران صرفه جویی کنند.

بنابراین باید آخرین بخش نامه‌ها، اطلاعیه‌ها، فرم‌های نظر سنجی و فایل‌ها و هرگونه فرمی که در ارتباط با کاربران می‌باشد را در خود تعبیه کند تا مراحل اداری برای ارباب رجوع روشن شود.

علاوه بر این از آن جایی که این گونه سایت‌ها دولتی می‌باشند باید قوانینی از جمله داشتن لینک به پایگاه‌ها یا اطلاع رسانی دولت، پرچم ایران، وضعیت آب و هوا و غیره در آن رعایت شود.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.

درخواست مشاوره

© کپی رایت ۱400؛ تمامی حقوق وب سایت نزد شرکت سایار رایانه خاورمیانه محفوظ می‌باشد.