وبلاگ

۱۰ قدم ساده برای ایجاد یک وبلاگ کاربر پسند

وبلاگ یکی از ابزار و روش‌های عالی و مناسب برای کسب درآمد از طریق اینترنت است. اینترنت در ارائه خدمات و سرویس‌ها، ابزارهای مختلف و امکانات متفاوتی را در اختیار کاربران علاقه مند قرار می دهد. وبلاگ یکی از این ابزارها است که می‌تواند سرویس‌ها و خدماتی ارائه دهد که شما را قادر به برقراری ارتباط با مخاطبان می نماید.

در این پست سعی شده است تا نکات مهم و اصلی در تولید یک وبلاگ عالی که مورد پسند کاربران است را در ۱۰ قدم ساده بیان کنیم.

اولین کاری که باید بکنید این است که مشخص کنید چه کسانی وبلاگ شما را می‌خوانند.

قدم شماره ۱ : مخاطب مورد نظر خود را پیدا کنید

وبلاگ ابزاری عالی برای جذب مشتریان جدید است، که نتوانستند از طریق کانال‌های دیگر به نیاز خود دسترسی پیدا کنند، و همچنین می‌تواند یک روش کارساز برای ایجاد وفاداری بین مشتریان فعلی باشد، اما باید در نظر داشته باشید که وبلاگ شما برای کسب بهترین نتیجه باید هر دو حالت را در نظر بگیرد.

برای انتخاب افرادی که به وبلاگ شما مراجعه می‌کنند باید موارد زیر را در نظر بگیرد:

سن افراد

مکان افراد

دامنه کسب درآمد

سبک زندگی و سرگرمی‌های رایج افراد

و نکات دیگر که احساس می‌کنید نیاز وبلاگ شماست

 

هنگامی که مخاطب مورد نظر خود را شناسایی کردید، باید تصمیم بگیرید که در مورد چه چیزی می‌خواهید وبلاگ نویسی کنید. لازمه موفقیت در حوزه بازاریابی محتوا، شناخت مخاطب هدف است. مخاطب هدف در واقع به افرادی گفته می‌شود که می‌خواهید محتوای شما برای آنها کاربردی و مفید باشد.
تولید یک محتوای قوی و کاربردی کاری زمان‌بر است، به همین دلیل نباید وقت خودتان را برای نوشتن محتوایی که گروه مخاطب خاصی را هدف نگرفته، هدر بدهید!

  1. وقتی محصولی در سایت‌‌تان قرار می‌دهید توجه کنید ویژگی‌هایی را ضمیمه آن کنید که واقعا به درد کاربران‌تان می‌خورد. این امر مستلزم آن است که قبل از قرار دادن محصول، مشکلات کاربران‌تان را درک کنید، به خصوص آن دست مشکلاتی که شما توانایی حل آن‌ها را دارید.
  2. وقتی وبلاگ تولید می‌کنید، سراغ مطالبی بروید که واقعا برای کاربران شما مفید باشند. نباید فقط به دنبال دریافت بازدید یا کلیک باشید، بلکه باید بخواهید آنها از شما به عنوان یک منبع قابل اعتماد یاد کنند.

این مسئله که یک وبلاگ خوب توانایی جذب طبیعی مخاطب را دارد کاملا درست است، اما تضمینی در اینکه مخاطبین جذب شده بهترین و مناسب‌ترین مخاطب برای کسب‌وکار شما باشند وجود ندارد.

 

قدم دوم : موضوع خود را با دقت انتخاب کنید

انتخاب موضوع همیشه کار ساده ای نیست و قدم بسیار مهم و تاثیرگذار در موفقیت وبلاگ شما است، شما باید شناسایی کنید که مشتریان شما در وقت‌های آزاد خود بیشتر به دنبال چه چیزی هستند و برای آن فکر و ایده داشته باشید. در مورد بازار هدف خود تحقیق کنید و افراد در شبکه‌های اجتماعی بیشتر به دنبال چه چیزهای هستند و به اشتراک می‌گذارند.

پس از پیدا کردن بهترین موضوعی که فکر می‌کنید باعث جذب و وفاداری بین مشتریان شما می‌شود، وبلاگ را با محصولات خود مرتبط کنید.

به مثال زیر دقت کنید:

اگر یک وبلاگ با موضوع باشگاه سلامتی یا ورزشی می‌خواهید راه اندازی کنید، در  مورد تجهیزات جدید، موفقیت باشگاه یا تیم خود نباید وبلاگ نویسی کنید، این صفحات موفق نخواهند بود؛ در عوض روی موضوعات قابل توجه و کاربردی تمرکز داشته باشید، موضوعاتی که بازدید کنند مایل شود بارها صفحه شما را مطالعه کند.

موضوعات مناسب و محبوب در وبلاگ‌های ورزشی می‌توانند این گونه باشند:

نکات، توصیه‌های مربوط به کاهش و افزایش وزن

دستور العمل‌های غذایی سالم

برنامه های تمرینی

آزمون‌های مربوط به تمرینات ورزشی و انگیزه بدنسازی

مثال دیگر:

وبلاگ‌های منظم بنویسید، به عنوان مثال در یک وبلاگ که بیشتر در امور زنانه می‌خواهد فعالیت کند و مجله هفتگی ارائه می‌کند، باید مباحثی را پوشش دهد که خانم ها بیشتر در مورد آن مباحث علاقه مند به یادگیری هستند.

شما می‌توانید همین مثال را برای برند و مارک‌های دیگر که می‌خواهید فعالیت کنید انجام دهید.

ذهن خود را گسترش دهید و به ایده های ذهن خود دسترسی پیدا کنید. به عنوان مثال مشتریانی که کیف های دستی می‌خرند ، احتمالاً به کفش ، مد ، لوازم آرایشی ، مسافرت و سایر وسایل زندگی سبک لوکس علاقه مند خواهند بود.

موضوعاتی  که می‌تواند برای وب سایت و وبلاگ های با موضوع کیف دستی مناسب باشد شامل موارد زیر نیز است:

چگونه یک کیف دستی با جنس اصلی را از جنس مصنوعی تشخیص دهیم.

نکاتی در مورد تبدیل کمد لباس های تابستانی به کمد لباس های پاییزی.

نکات مربوط به ست کردن رنگ کیف دستی  با رنگ لباس.

برگزاری نظر سنجی، در مورد مطالب مختلف مرتبط با کیف دستی

همه این ایده‌ها برای وبلاگ بسیار ارزشمند و تاثیر گذار هستند، به راحتی می‌توان در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شوند، نظر سنجی در وبلاگ ها ابزاری عالی برای جلب اعتماد مشتری است، زمانی که نتایج نظرسنجی را به نمایش می‌گذارید کاربران نتایج و نظرات نظر سنجی را با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند.

قدم شماره ۳: تحقیق خود را انجام دهید

هنگامی که در مورد موضوع وبلاگ خود تصمیم گرفتید و موضوع خود را انتخاب کرده اید (با توجه به اینکه برای وبلاگ خود چه کسانی را می‌خواهید جذب کنید)، در مورد موضوع خود تحقیق کنید، معمولا در دنیای اینترنت روند‌ها روزانه تغییر می‌کند. تحقیقات به شما کمک می‌کند تا در جریان تغییرات این روند ها قرار بگیرید و در عین حال باید تخیل خود را برای ایده های محتوای وبلاگ به کار بگیریم.

به عنوان مثال موارد زیر نشان می‌دهد که تاثیرات وبلاگ در ایجاد مشاغل چقد تاثیر گذار است:

وبلاگ ۱۲۶درصد در تولید بیشتر مشاغل کوچک تاثیر گذار است.

محتوای جالب یکی از سه دلیل اصلی تاثیر گذاری است که باعث می‌شود افراد در شبکه های اجتماعی به برند و نام تجاری شما علاقه مند شوند و از نام تجاری شما پیروی کنند.

معمولا ۸۱ درصد از مشتریان به محتوا و توصیه های وبلاگ ها اعتماد دارند.

قدم شماره ۴: یک تقویم محتوا ایجاد کنید

اکثر وبلاگ‌ها با بهترین هدف‌ها شروع می‌کنند ولی به دلیل نداشتن برنامه ریزی مناسب نتیجه دلخواه را نمی‌گیرند و هرگز دوباره دیده نمی‌شوند به دلیل این است که، تنها زمانی پست می‌گذارند که دلشان بخواهد و در واقع برنامه منظمی ندارند. طراحان این وبلاگ‌ها فراموش می‌کنند که طرفداران جدید، محتوای بیشتری می‌خواهند،

محتوای وبلاگ‌ها همیشه به بروز رسانی نیاز دارند و همیشه باید تعداد دفعات بروز رسانی را در نظر داشت، برای اینکار به یک تقویم و برنامه ریزی محتوایی نیاز دارید و همچنین فراموش نکنید زمانی را برای پاسخ به نظرات کاربران اختصاص دهید.

به روز رسانی مکرر وبلاگ کار بسیار عالی و تاثیر گذار است، اما به این نکته توجه داشته باشید که این بروز رسانی‌ها در فواصل منظم باید انجام بگیرد.

اگر نتوانستید خودتان به تنهایی وبلاگ خود را بروز رسانی کنید، یا فرصت بروز رسانی وبلاگ خود را نداشتید می‌توانید یک نویسند تولید محتوا برای وبلاگ خود استخدام کنید تا بروز رسانی را انجام دهد.

قدم شماره ۵ : وبلاگ خود را زیبا و چشم نواز طراحی کنید

جملاتی که در پست‌های وبلاگ خود استفاده می‌کنید باید بازدید کنندگان شما جوری جذب کند که احساس کنند در یک فروشگاه حضور دارند و آن‌ها را راغب کند که در بروز رسانی های بعدی دوباره به وبلاگ شما سر بزنند.

اما در کنار محتوا تصاویر نیز تاثیرات خود را در محتوا دارد و همان چیزی است که وبلاگ شما را چشم نواز می‌کند، همچنین توجه افراد را به وبلاگ شما جلب می‌کند و آن‌ها را به وبلاگ شما می‌کشاند، بنابراین حتما از محتوای تصویری با کیفیت در پست های خود استفاده کنید، در طراحی کلی وبلاگ از فیلم ها و تصاویر استفاده کنید وسعی کنید نشان دهید بازدیدکنندگان از دنبال کردن وبلاگ شما هیچ وقت پشیمان نخواهند شد.

 

حتما بخوانید: ۱۰ نکته قدرتمند و کاربردی در زمینه بازاریابی اینستاگرام

قدم شماره ۶ : وبلاگ خود را به موتور های جستجو معرفی کنید

اکنون می‌دانید در مورد چه چیزی می‌خواهید وبلاگ طراحی کنید، و چه زمانی اینکار را انجام دهید، یا از چه جاهایی باید برای وبلاگ تحقیق کنید و محتوا بنویسید، حال در این مرحله باید صفحه خود را به موتور های جستجو معرفی کنید و چه کارهای را نباید انجام دهید.

موارد زیر را باید انجام دهید:

عنوان، توضیحات مناسب و خوبی را برای پست های خود انتخاب کنید.

در مورد کلمات کلیدی تحقیق و بررسی انجام دهید.

محتوای خود را تبلیغ کنید و آن‌ها را به اشتراک بگذارید.

 

موارد زیر را نباید انجام دهید:

پست های خود را بدون کلمات کلیدی بنویسید.

برای به دست آوردن رتبه یا کلیک در وبلاگ، از عنوان های نامربوط و پر از کلمات کلیدی استفاده کنید.

لینک‌های در پست به اشتراک بگذارید بدون اینکه برای این لینک‌ها توضیحات خلاصه ای استفاده کنید.

متا تگ ها و توضیحات متا را در پست های خود فراموش کنید، استفاده از برچسب‌ها برای ساماندهی محتوا و رشد وبلاگ شما ضروری است.

قدم شماره ۷: کلمات کلیدی جایگزین را جدی بگیرید

همانطور که میدانید کلمات کلیدی جایگزین مشابه کلمات کلیدی اصلی هستند. همیشه این مسئله را مد نظر قرار دهید که وبلاگ می‌تواند شما را به مشتریانی که از طریق راه های دیگر نتوانستند به نتیجه برسند را متصل کند. بنابراین استفاده از کلمات کلیدی جایگزین در هنگام بهینه سازی، دسترسی شما را به این موضوع افزایش می‌دهد، به همین دلیل سعی کنید با کلمات کلیدی بازی فکری کنید، و از کلمات یا عباراتی که ممکن از است با هدف کاربر گره خورده باشد در نقاط مختلف وبلاگ استفاده کنید.

قدم شماره ۸ : وبلاگ نویسی مهمان را در نظر بگیرید

اگر شما یک وبلاگ‌نویس ماهر باشید و روی آن تسلط داشته باشید، وبلاگ نویسی مهمان را به خوبی می‌شناسید و می‌توانید از آن استفاده کنید و محتوای خود را در سایت های مربوطه به عنوان وبلاگ مهمان تبلیغ کنید.

یکی از بهترین فواید وبلاگ نویسی مهمان این است که به شما فرصت می‌دهد، تا مخاطبان خاص را بین بلاگ های محبوب که در ارتباط با حوزه فعالیت شما هستند، پیدا کنید. زمانیکه یک وبلاگ قدرتمند به وبسایت شما لینک باشد، موتور های جستجو به عنوان یک سیگنال مثبت، وبلاگ شما را مورد توجه قرار خواهند داد، در نتیجه بلاگ های وبسایت شما بیشتر اهمیت پیدا خواهند کرد و باعث افزایش رتبه وبسایت شما در رتبه بندی جستجو خواهد شد. هر چه پیوند های ورودی را افزایش دهید، در جستجوی گوگل رتبه بیشتری کسب خواهید کرد.

قدم شماره ۹: نظرات قدردانی بازدید کنندگان خود را در وبلاگ نمایش دهید

وبلاگ یک ابزار مناسب برای ایجاد رابطه با مشتریان است. نظرات قدردانی مشتریان خود را در وبلاگ نمایش دهید، این می‌تواند وفاداری آن‌ها برای برند شما چند برابر کند، حتی می‌تواند به مشتریان شما خدمات پس از فروش مناسب را نشان دهد و یا پاسخ سوالات مشتریان را بدهد.

قدم شماره ۱۰: امکان تماس و مشاوره مشتریان را در وبلاگ فراهم کنید

یک بازدید کننده یا مشتری می‌تواند از صفحه شما لذت ببرد، اما در برخی از مواقع سوالاتی برای مشتری پیش می آید که نیاز به پاسخگویی دارد.

به طور مثال شما متنی در پست دارید: “اکنون این محصول را بخرید”

به جای اینکه برای مشتری آشکار شود و احساس کند که شما فقط به دنبال این هستید که محصول خود را به فروش برسانید. می‌توانید متنی دیگری را جایگزین کنید ” آیا به مشاوره نیاز دارد دارید” و یا “می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، تماس بگیرید”

 

من نکات مهمی را برای ایجاد یک وبلاگ موفق در پست گنجانده ام ، امیدوارم برایتان مفید واقع شود، و از خواندن آن لذت برده باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *