نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی و درمانی دانشگاه‌ها

امروزه اگر سازمانی نتواند دیدگاه خود را در مورد IT دگرگون کند عدم موفقیت در حرفه‌اش را به دنبال خواهد داشت. نباید این تکنولوژی را با عینک وضع فعلی فرآیند، دید و سوال کرد که چگونه می‌توان از این فناوری برای بهتر کردن آنچه اکنون انجام می‌دهیم استفاده کرد؟
نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی درمانی گامی مهم و  اساسی در این راستا و حل مشکلات بسیار زیاد دانشگاه های علوم پزشکی کشور در بهینه سازی امور و واردشدن به دنیای مدیریت نوین و سازمان یافته می‌باشد. در این برنامه سعی بر آن شده که نرم افزاری جامع جهت حل کامل مسائل موجود، معرفی و راهکارهای بسیار ارزنده برای دانشگاه‌های علوم پزشکی معرفی گردد.

نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی و درمانی دانشگاه‌ها

بررسی نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی و درمانی

ساختار کلی نرم افزار

نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی-درمانی سایار، عملا یک راه حل بسیار کارا جهت مکانیزاسیون کردن کل مراکز بهداشتی-درمانی تحت پوشش یک دانشگاه، یا مدیریت یک درمانگاه است.

ساختار نرم افزار مدیریت کلینیک یا درمانگاه

برنامه مدیریت کلینیک، یک نرم افزار مدیریتی یکپارچه با کلی امکانات است؛ بگونه ای که مدیران محترم می‌توانند با توجه به نیاز فعلی درمانگاه خود برای تهیه نرم افزار با قابلیت‌های دلخواه و در نتیجه با کمترین هزینه اقدام نمایند و هر زمان که پیشرفت‌های موردنظر در درمانگاه ایجاد شد نسبت به اضافه کردن زیرسیستم مربوطه اقدام کنند. نرم افزار طراحی شده با بهره گیری از ۱۰سال تجربه، دارای امکانات بسیار متنوع و کاملی برای مراکز بهداشتی و درمانی می‌باشد. این نرم افزار به طور کلی شامل ۱۷ زیر سیستم به صورت زیر بوده که به صورت کاملا یکپارچه باهم در ارتباط هستند.

 1. زیر سیستم اطلاعات پایه
 2. زیر سیستم پذیرش عمومی، تخصصی، پرستاری
 3. زیر سیستم پذیرش دندانپزشکی
 4. زیر سیستم تصویر برداری
 5. زیر سیستم آزمایشگاه
 6. زیر سیستم داروخانه
 7. زیرسیستم فیزیوتراپی
 8. زیرسیتسم صندوق متمرکز
 9. زیر سیستم کنترل نسخ
 10. زیر سیستم نوبت دهی
 11. زیر سیستم تشکلیل پرونده پزشکی
 12. زیر سیستم حقوق و دستمزد
 13. زیر سیستم انبار
 14. زیر سیتسم حسابداری
 15. زیر سیتسم انتقال اطلاعات
 16. زیر سیستم گزارشات
 17. زیر سیستم کاربران و سطوح دسترسی

نرم افزار مدیریت

ساختار نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی درمانی

این نرم افزار جهت مدیریت مراکز بهداشتی در سه سطح کلی و با امکانات منحصر به فرد و مخصوص دانشگاه های علوم پزشکی نوشته شده است. نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی نیز همانند نرم افزار مدیریت کلینیک شامل ۱۷ زیر سیستم است و با توجه به استراتژی‌های دانشگاه در هر سطح زیر سیستم‌های متفاوتی نصب خواهد شد.

سطح اول: نرم‌افزار مدیریت مراکز بهداشتی – درمانی(تحت ویندوز)

این نرم افزار همانطور که از نامش پیداست در مراکز بهداشتی-درمانی نصب و راه اندازی می‌شود و در حقیقت مهمترین بخش ورود اطلاعاتی نرم‌افزار می‌باشد. در این سطح، نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی سایار هیچ گونه وابستگی به اینترنت نداشته و کاملا Offline کار می‌کند. این نرم افزار با دارا بودن بخش‌هایی همچون پذیرش کلینیک عمومی و تخصصی، دندانپزشکی، داروخانه، آزمایشگاه، تصویربرداری، پرستاری و …، به صورت کاملا متمرکز عمل می‌نماید و در آن تمام اطلاعات پذیرش بیمار به راحت‌ترین شکل ممکن ثبت و بایگانی شده و یک پرونده الکترونیکی برای بیمار تشکیل می‌شود که در مراجعات بعدی به صورت اتوماتیک از این پرونده استفاده می‌گردد.

سطح دوم: نرم افزار کنترل و آمار مراکز بهداشتی – درمانی تحت پوشش، ویژه شبکه بهداشت(تحت ویندوز)

برای کنترل و نظارت به همه مراکز درمانی زیر مجموعه یک شبکه بهداشت، یک نرم افزار ویژه در شبکه بهداشت‌ها نصب می‌شود که اطلاعات همه مراکز تحت پوشش جهت گزارش گیری، کنترل و نظارت در این نرم افزار و سرور تعبیه شده است.

سطح سوم: نرم افزار جامع گزراشات و نظارت بر شبکه بهداشت‌ها، ویژه دانشگاه(تحت وب)

در سرور موجود در دانشگاه علوم پزشکی به عنوان بالاترین سطح اطلاعاتی جهت نظارت، کنترل و مدیریت شبکه بهداشت‌های تحت پوشش یک نرم افزار جامع تحت وب راه اندازی می‌گردد. تمام اطلاعات پایه اعم از خدمات، تعرفه‌ها، پزشکان، بیمه‌های طرف قرارداد، انواع تخفیف‌ها و … در این سرور تعریف و بروزرسانی می‌گردد. نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی موجود در شبکه بهداشت‌ها به محض تغییر هرگونه اطلاعات پایه آنها را از سرور دانشگاه دریافت می‌کند و این تغییرات نیز از شبکه بهداشت به مراکز درمانی تحت پوشش مننتقل می‌شود.

ارتباط و تعامل میان سه سطح

هر سه نرم افزار فوق در یک بستر ارتباطی با هم در تعامل هستند. این بستر ارتباطی می‌تواند اینترنت، اینترانت،WAN و … باشد. البته به خاطر پراکندگی موجود در مراکز بهداشتی- درمانی ساختار نرم افزار به دو صورت Online و Offline طراحی شده است. یعنی در سطح پایین(مراکز بهداشتی و درمانی) بدون توجه به وضعیت بستر ارتباطی و به طور Offline می‌توانند با نرم افزار کار کرده و عملیات پذیرش و ثبت سیستمی را انجام دهند و هر زمان که بستر ارتباطی برقرار باشد، اطلاعات به صورت اتوماتیک به سطح بالاتر حتی با یک خط Dialup نیز انتقال می‌یابد. در ضمن این انتقال اطلاعات پذیرش شده در مراکز بهداشتی-درمانی به سرور شبکه بهداشت‌ها و از آنجا به سرور دانشگاه انتقال می‌یابد.

زیر سیستم اطلاعات اولیه

این زیر سیستم به دو صورت تحت ویندوز و تحت وب طراحی شده است. تمام اطلاعات پایه نرم افزار از طریق این بخش بروزرسانی می‌شود. اطلاعاتی از قبیل :

اطلاعات تخصص‌ها

اطلاعات گروه پزشکان

اطلاعات پزشکان، پرستاران، ماما

بیمه‌های طرف قرارداد

بیمه‌های تکمیلی

انواع مراجعین

اطلاعات گروه سرویس

اطلاعات سرویس یا خدمات

تقویم

و…

زیر سیستم اطلاعات اولیه در نرم افزار مدیریت کلینیک

زیر سیستم پذیرش عمومی، تخصصی و پرستاری

این زیر سیستم یکی از پرکاربردترین و مهمترین قسمت‌های نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی سایار می‌باشد. با توجه به اینکه کاربرد اصلی زیر سیستم‌های دیگر استفاده و استخراج اطلاعات ثبت شده در این قسمت است می‌توان گفت زیرسیستم اصلی نرم افزار همین بخش است. این ماژول به گونه‌ای طراحی شده که به ساده‌ترین روش ممکن کاربران با آن کار کنند. با توجه به اینکه این زیر سیستم از بخش‌های اصلی نرم افزار می‌باشد، در مقاله‌ای دیگر به صورت کامل شرح داده می‌شود.

زیر سیستم پذیرش

زیر سیستم پذیرش دندانپزشکی

در نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی، پذیرش‌های بخش دندانپزشکی با این زیر سیتسم انجام می‌گیرد. از امکانات اصلی این بخش می‌توان به انتخاب دندان برای انجام خدمت، محاسبه کدهای بین المللی هر دندان بر اساس استاندارد موجود هر بیمه، ثبت کامل سوابق و خدمات انجام گرفته برای بیماران، ثبت اتوماتیک تعرفه ها اشاره کرد. توضیحات تکمیلی این بخش در صفحه دیگر داده شده است.

انتخاب دندان

زیر سیستم تصویربرداری

در این بخش می‌توان تمام بیماران مراجعه کننده به بخش‌های تصویربرداری اعم از سونوگرافی، رادیولوژی، MRI و سی تی اسکن را پذیرش نمود. در صفحه زیر سیستم تصویربرداری توضیحات بیشتری در این خصوص داده شده است.

زیر سیستم رادیولوژی

زیرسیستم آزمایشگاه

از دیگر امکانات ویژه نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی، قابلیت پذیرش و جوابدهی آزمایشگاه است. این قسمت نیز دارای هسته یکسان از لحاظ پذیرش بوده و در قسمت‌های تخصصی نیز به طور کارآمد می‌تواند جوابگوی کامل نیازهای آزمایشگاه‌های بزرگ و کوچک باشد. در این قسمت امکان پذیرش آزمایش پاتولوژی، پاپ اسمیر، سیتولوژی، آزمایش ازدواج و عدم اعتیاد به همراه جوابدهی با فرمت‌های مناسب هر یک وجود دارد. در توضیح زیر سیتسم آزمایشگاه به طور کامل امکانات و ویژگی‌های این بخش توضیح داده شده است.

زیر سیستم داروخانه

این قسمت مکمل نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی و درمانی بوده و با دارا بودن امکانات ویژه جهت سهولت ثبت نسخه دارویی و نیز امکان لینک شدن با بخش انبار و اختصاص یک انبار مجزا برای خود، عملا عملیات ثبت و کنترل دارویی را بسیار آسان نموده است. این بخش مختص مدیریت داروخانه مراکز بهداشتی درمانی برنامه نویسی شده است و مناسب استفاده در درمانگاه‌ها و داروخانه‌های خصوصی نیست.

زیر سیتسم فیزیوتراپی

در این قسمت عملیات پذیرش بخش فیزیوتراپی انجام می‌شود. که قابلیت‌هایی از جمله تهیه دیسکت بیمه، محاسبه اتوماتیک k مربوط به هر بیمه، قابلیت وقت دهی به بیماران، امکان مشخص نمودن تعداد عضو و تعداد جلسات و … دارد.

صندوق متمرکز در نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی سایار

صندوق متمرکز در نرم افزار جامع مدیریت مراکز بهداشتی به معنی معرفی یک یا چند صندوق جهت دریافت پول از بیماران است. بدین شکل که بیمار پذیرش شده در سایر قسمت‌ها پس از مراجعه به صندوق، با ارائه مشخصات و پرداخت هزینه قبض دریافت می‌کند.

زیر سیتسم کنترل نسخ

از این بخش برای ویرایش، عودت، حذف، و نیز اضافه کردن نسخه استفاده می‌گردد. کاربران برای دتسرسی به این بخش می‌بایست مجوز لازم را از مدیریت دریافت نمایند، در غیر این صورت نمی توانند عملیات فوق را انجام دهند. امکان حذف از لیست بیمه‌ نسخه‌هایی که به هر دلیلی، برگه های آنها گم شده است (مانند نسخه هایی که پزشک فراموش کرده است که برگه بیمه را از دفترچه جدا کند) از قابلیت‌های ویژه این زیر سیستم است. این بخش در نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی در سطح دوم یعنی شبکه بهداشت‌ها نصب و راه اندازی می گردد.

زیر سیستم وقت‌دهی بیماران

با استفاده از این بخش بیمار می‌تواند برای روزهای موردنظرش وقت رزرو کند و در هنگام مراجعه از وقت تعیین شده استفاده نماید. لازم به ذکر است که این قسمت با بخش پذیرش به طور کامل لینک بوده و در صورت انتخاب بیمار از بخش وقت دهی، نوبت مربوطه در همان وقت، در قبض بیمار ظاهر می‌گردد.

زیر سیستم تشکیل پرونده پزشکی

در این قسمت تمام پرونده های الکترونیک بیماران که با پذیرش بیمار در زیرسیستم پذیرش به صورت اتوماتیک ایجاد می‌شود را تکمیل نمود. از قابلیت‌های اصلی این بخش ضمیمه کردن انواع تصویر، امکان اتصال به اسکنر، وارد کردن سابقه های بیماری شخص، ثبت داروهای مصرفی، امکان مشخص نمودن آلارم برای کادر درمان و … است.

زیر سیستم حقوق و دستمزد

با استفاده از این زیر سیتسم، مدیریت مراکز بهداشتی و یا درمانگاه می‌تواند برای محاسبه کارانه پزشکان و پرستارانی که مشغول به کار هستند فیش حقوقی، لیست حقوقی، لیست بانک و … تهیه کند. در این قسمت ابتدا برای هر یک از کارکنان طبق خدماتی که ارائه می‌کنند، درصد تعیین می شود؛ سپس با مشخص کردن تعرفه کارانه و میزان مالیات و کسورات و پاداش، حقوق پزشک توسط نرم افزار محاسبه می‌شود. این بخش نیز از قسمت های مهم و کاربردی نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی است که در زیرسیستم حقوق دستمزد بیشتر توضیح داده شده است.

انبار در نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی

در اکثر شبکه بهداشت‌ها، کالاها به صروت عمده خریداری شده و برای مصارف مختلف در مراکز بهداشتی و درمانی از آنها استفاده می‌شود. مدیران مالی مراکز بهداشت جهت کنترل این کالاها نیاز به داشتن اطلاعات کامل از تعداد، نوع،تاریخ انقضا و نحوه مصرف کالاها دارند.نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی سایار رایانه جهت تسهیل و تسریع کار مدیران، اقدام به طراحی و تولید زیر سیتسم انبار کرده است.

زیر سیتسم حسابداری

نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی دارای یک سیتسم حسابداری کامل و جامع برای هرگونه عملیات حسابداری می‌باشد. در این سیتسم شما به راحتی می‌توانید نیازهای یک درمانگاه را به صورت جامع تحت پوشش قرار دهید. در زیر سیتسم حسابداری شرح کاملی از قابلیت‌ها و امکانات این زیرسیستم داده می‌شود.

زیر سیتسم انتقال اطلاعات

در این قسمت از نرم افزار که به صورت SERVICE BASE برنامه نویسی شده است و بدون دخالت کاربر و حتی قبل از ورود به صفحه ویندوز، عملیات انتقال داده ها از مراکز درمانی به شبکه بهداشت و برعکس و همچنین از شبکه بهداشت به دانشگاه و برعکس را انجام می‌دهد.

زیر سیتسم گزارشات

یکی از ویژگی های منحصر به فرد نرم افزار قابلیت گزارش گیری آن می‌باشد. این زیرسیتسم به دو صورت تحت وب و ویندوز طراحی شده و در هر سه سطح نرم افزاری (مراکز بهداشتی درمانی، شبکه بهداشت درمانی، شکبه بهداشت، دانشگاه) قابلیت اجرا دارد.

زیر سیستم کاربران و سطوح دسترسی

این زیر سیستم برای افزایش امنیت و کنترل کاربران در نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی در نظر گرفته شده است. این زیر سیستم در نرم افزار مربوط به دانشگاه و شبکه بهداشت نصب و راه اندازی می گردد و دارای بخش‌هایی همچون اطلاعات گروه‌های کاری، اطاعات کاربران و logs فایل کاربران می‌باشد.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید. درخواست مشاوره