نرم افزار مدیریت کلینیک

نرم افزار مدیریت کلینیک، با امکانات بسیار متنوع و کامل برای مدیریت مراکز بهداشتی و درمانگاه‌ها طراحی شده است. پایه اصلی در این نرم افزار، زیر سیستم اطلاعات پایه و زیر سیستم پذیرش عمومی، تخصصی و پرستاری است. به همین دلیل برای شرح نرم افزار مدیریت کلینیک باید به توضیح و تفسیر این دو زیر سیستم پرداخت. در ساختار نرم افزار مدیریت مراکز بهداشتی به صورت مختصر این دو بخش توضیح داده شدند اما در اینجا توضیحات کامل‌ به همراه جزئیات ارائه شده است.

نرم افزار مدیریت کلینیک سایار رایانه

بررسی نرم افزار مدیریت کلینیک

زیر سیستم اطلاعات پایه نرم افزار مدیریت کلینیک

این زیر سیستم نقطه شروع بکار کاربر با نرم افزار مدیریت کلینیک است. در این قسمت اطلاعات پایه نرم افزار تعریف می‌شود. این اطلاعات شامل موارد زیر می‌باشد:

اطلاعات پزشکان و پرستاران

یکی از الزامی‌ترین اطلاعاتی که در آغاز کار با نرم افزار نیاز است انجام شود؛ وارد کردن اطلاعات پزشکان و پرستاران در این بخش است. اطلاعاتی از قبیل نام، نام خانوادگی، نظام پزشکی، تخصص و … که باید در فرم مربوطه وارد شود. در تصویر زیر نمونه‌ای از این فرم نمایش داده شده است.

ثبت بیمه های طرف قرارداد

در این قسمت از نرم افزار مدیریت کلینیک، سازمان‌های بیمه‌گر پایه و تکمیلی که با درمانگاه طرف قرارداد هستند، ثبت می‌شود. هنگام ثبت، فرانشیز مربوط به هر کدام نیز مشخص می‌گردد. بیمه‌های پایه مانند خدمات درمانی کارمندی، تامین اجتماعی، نیروی مسلح و بیمه‌های تکمیلی از جمله بیمه آتیه سازان، بیمه طلایی و … . علاوه بر آن تنظیمات مربوط به دیسکت گیری و ارسال نسخ به سازمان‌های بیمه گر از طریق این بخش قابل انجام است.

ثبت نام پزشکان در نرم افزار مدیریت کلینیک

تعریف خدمات در نرم افزار مدیریت کلینیک

در این قسمت از نرم افزار، خدماتی که در درمانگاه برای بیماران ارائه می‌گردد، از قبیل ویزیت، نوار قلب، کشیدن دندان قدامی، و … به صورت دسته‌بندی شده برای هر بخش، تعریف می‌گردد. لازم به ذکر است که تعداد زیادی از خدمات برای راحتی کار، قبلا در نرم افزار تعریف شده است. شکل زیر فرم ثبت اطلاعات سرویس‌ها را در نرم افزار نشان می‌دهد.

ثبت انواع تعرفه ها برای خدمات

هسته اصلی تعاریف مالی در نرم افزار مدیریت کلینیک سایار، قسمت تعرفه‌ها است. این قسمت با ایجاد یک ساز و کار بسیار هوشمند برای شما امکان تعریف هر گونه تعرفه بر حسب نیاز درمانگاه و نیز سازمان‌های بیمه گر را فراهم می‌سازد. از امکانات ویژه این قسمت می‌توان به عدم محدودیت در تعریف انواع تعرفه، راحتی و متمرکز بودن تعرفه‌ها اشاره نمود.

ثبت انواع مراجعه در نرم افزار مدیریت کلینیک

ثبت انواع مراجعه برای موارد مختلفی کاربرد دارد. اولین کاربرد آن در اعمال تخفیف هایی است که مدیر درمانگاه برای مراجعه کننندگان مختلف در نظر گرفته است. بعنوان مثال تخفیف به مناسبت افتتاحیه و یا تخفیف ویژه فرهنگیان. این تخفیف ها تحت عنوان نوع مراجعه در این قسمت از نرم‌افزار مدیریت کلینیک تعریف می‌شود. لازم به ذکر است که در هنگام تعریف نوع مراجعه میزان تخفیف آن نیز باید ثبت شود. مثلا برای نوع مراجعه فرهنگیان ۵۰ درصد و برای پرسنل ۱۰۰ درصد تخفیف درنظر گرفته می شود. از کاربرد های دیگر نوع مراجعه استفاه از آن در گزارش گیری و تهیه آمار مراجعه کنندگان است. بعنوان مثال اکثر درمانگاه‌ها نیاز به تهیه لیست مراجعه کنندگان از سوی سازمانی خاص دارند و یا آزمایشگاه‌ها باید تعداد مراجعه کنندگان بیماران خاص را برای سازمان‌های زیربط ارائه کنند.

موارد گفته شده از مهمترین اطلاعات در این زیر سیستم می باشد. و اطلاعاتی  مانند اطلاعات پزشکان معرف، اطلاعات گروه پزشکان و گروه سرویس، تقویم تعطیلات سال، تنظیم شیفت های کاری و … وجود دارد که هریک کاربردی خاص در نرم افزار مدیریت کلینیک دارند.

افزودن خدمت

زیر سیستم پذیرش عمومی، تخصصی و پرستاری

این زیر سیستم یکی از پر کاربردترین و مهمترین قسمت‌های نرم افزار مدیریت کلینیک است. در این قسمت از خدمات، پزشکان، بیمه‌ها و نوع مراجعه‌هایی که در زیر سیستم اطلاعات اولیه تعریف شده است استفاده می‌شود. در این قسمت می‌توان برای پزشک عمومی که تعریف شده است خدمت ویزیت را برای بیمار تامین اجتماعی پذیرش کرد. با توجه به اینکه در سایر بخش‌های برنامه از اطلاعات ثبت شده در این قسمت استفاده می‌کنند، بنابراین اطلاعات باید در این بخش، به صورت دقیق، راحت و سریع ثبت گردد. با توجه به اینکه اکثر کاربران نرم افزار اطلاعات کامپیوتری کمی دارند، این ماژول به گونه‌ای طراحی شده است که کاربران بتوانند به ساده‌ترین روش ممکن، با آن کار کنند و عملا هر کاربری حتی با کمترین سواد کامپیوتری با آموزش‌های لازم در عرض کمتر از ۲ ساعت قادر به یادگیری عملیات پذیرش مراجعین خواهد بود. از قابلیت‌های منحصر بفرد بخش پذیرش نرم افزار مدیریت کلینیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بسیار بالا در ثبت و صدور فیش برای بیماران
 • راحتی در ثبت اطلاعات
 • کنترل خطاهای کاربری در هنگام ثبت
 • عدم نیاز به باز و بسته کردن پنجره‌های متعدد برای ورود اطلاعات
 • حساب کاملا هوشمند هزینه‌های بیمار توسط نرم افزار مدیریت کلینیک
  عدم اجازه به کاربران برای دستکاری هزینه‌های تعریف شده توسط مدیر
 • سازگار با انواع پرینترها (سوزنی، لیزری، حرارتی، فیش زن)
 • شناسایی اتوماتیک بیمارانی که از قبل مراجعه کردند
 • امکان چاپ بارکد برای هر بیمار و شناسایی آنها با استفاده از دستگاه بارکد خوان
 • امکان استفاده از دستگاه نسخه زن
 • تشکیل پرونده‌های الکترونیکی برای بیماران
 • و … .

در این قسمت جهت سهولت و سرعت بخشیدن به عملیات پذیرش توسط کاربر به هر یک از فیلدهای اطلاعاتی مانند نام بیمه، نام دکتر، نوع تخفیف (مراجعه)، خدمات جنسیت و … کد پذیرش اختصاص یافته است. بعنوان مثال برای وارد کردن بیمه خدمات درمانی کارمندی، کاربر فقط کد ۳ را در قسمت مربوطه تایپ می‌کند. شیوه پذیرش بدین صورت می‌باشد که بعد از ثبت اطلاعات عمومی بیمار (نام، نام خانوادگی، شماره بیمه) دکتر و خدمات مورد ارائه برای بیمار انتخاب شده و هزینه‌ها با توجه به تعاریف انجام شده در زیر سیستم اطلاعات اولیه، به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به کوچکترین محاسبه توسط کاربر، به صورت سیستمی حساب شده و برای بیمار قبض صادر می‌گردد. در این قبض علاوه بر اطلاعات کامل مالی، نوبت بیمار برای دکتر و یا پرستار مورد نظر نیز مشخص می‌گردد. درشکل زیر فرم پذیرش بیمار در نرم افزار مدیریت کلینیک را مشاهده می‌کنید.

پذیرش در نرم افزار مدیریت کلینیک

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید. درخواست مشاوره